Güçlü Kemik Ve Dişler İçin Kalsiyum Zengini BesinlerKalsiyum İçeren Besinler

Gün içinde önerilen miktarda kalsiyumun alınması önemlidir. Kalsiyum sağlıklı diş ve kemiklerin desteklenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kansere karşı ve kalp sağlığı için gereklidir.

Kalsiyum düzeyinin düşmesini engellemeye yardımcı olacak pek çok lezzetli yiyecek var. İşte sizler için araştırdığımız bu 12 sağlıklı kalsiyum zengini besinler.

Kalsiyum Zengini Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kemikler İçin Kalsiyum İçeren Besinler…

Kalsiyum İçeren 12 Besin

1. Peynir – 100 gramında 721 mg Kalsiyum içermektedir.

Ev Yapımı Taze Peynir

Peynir, sağlıklı beslenmeye yararı olan bir gıdadır. Ancak aynı zamanda yağ ve kolesterol ve sodyum içermektedir. Kalsiyum açısından bir numaralıdır.

Peynir protein açısından da yüksektir. Ayrıca sırasıyla bağışıklık sistemi ve enerji seviyeleriniz için önemli vitaminler olan A Vitamini ve B12 vitamini içerir.
Sadece kahvaltı da değil çok farklı yemeklerde de peynir kullanabilirsiniz.

2. Sardalya – 100 gramında 382 mg Kalsiyum içermektedir.

Sardalya

Sardalyalar, yüksek kalsiyum listemizde iki sırada alıyor. Sardalya ayrıca, içerdiği kalsiyuma haricinde içerdiği omega-3 oranı ile de üst sıralarında yer alırlar. Omega-3 kanseri önleme, kalp sağlığını iyileştirmeye, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya kadar her şeye faydalıdır.

3- Tofu- 100 gramında 350 mg Kalsiyum içermektedir.

Tofu

100 gramlık bir tofu size gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyumun üçte birinden fazlasını verir ve kalsiyumdan yüksek gıdalar listemizde yer almaktadır.
Tofu ayrıca hayvansal olmayan proteinlerin iyi bir kaynağıdır ve etle benzer bir dokuya sahiptir ve yüzlerce popüler yemekte etin yerini alması için iyi bir adaydır. Aynı zamanda cömert miktarda demir içeriri

Uzun süre yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca kalsiyum gibi diğer vitamin ve mineralleri de içeriyor.

4. Badem – 100 gramında 264 mg Kalsiyum içermektedir.

Badem

Atıştırmalık olarak tükettiğimiz bademde kalsiyum içermektedir. Badem bol miktarda lif yanı sıra sağlıklı yağlar içerir. Tok tutucu olduğu için yemek saatine kadar aç hissettiğinizde bir aperitif olarak kullanabilirsiniz.

5. Kara Lahana – 100 gramında 150 mg Kalsiyum içermektedir.

Kara Lahana

Kara lahana kalsiyum oranında ıspanak ve lahana gibi popüler yapraklı yeşilden daha üstündür.

Kara lahana, diyet lifinin iyi bir kaynağının yanı sıra A ve C vitaminleri de bulunur. Bunlar doğal olarak sodyum ve yağ bakımından zayıftır ve beslenme alışkanlığınızı değiştirmek için her zaman aynı sebze yemeye ve tekrar tekrar etmeye başlamanın harika bir yoludur.

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmak için bir detoks programının bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Detoks zamanlarında toksin atmak için yenilebilir.

6. İncir – 100 gramında 35 mg Kalsiyum içermektedir.

Kuru İncir

İncir kalsiyum bakımında çok iyidir. Ancak bu faydaları elde etmek için kuru incir daha iyi sonuç verecektir.
Kuru incir, taze incirlerin içerdiği kalsiyum, potasyum , lif açısından da zengindir.

İncirler içerdikleri potasyum sayesinde kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli bir şekilde tüketildiğinde zengin bir lif kaynağıdır ve gelişmiş bir sindirim sistemi sayesinde sağlıklı bir kilo vermenizi sağlarlar.

Kuru incir kuru kuru meyveler gibi çok miktarda şeker içerir. Bu, satılan rafine şekerle aynı şey değildir. Fakat yinede kontrollü tüketilmelidir.
Kurutulmuş incirleri atıştırmalık olarak tüketebilir ve keklerinize ekleyebilirsiniz.

7. Roka – 100 gramında 160 mg Kalsiyum içermektedir.

Rokanın Faydaları

 

Listemizdeki pek çok sebze gibi, rokada sağlıklı beslenmeniz için çok yönlü lif, protein ve magnezyum ve potasyum gibi diğer önemli minerallerle doludur.
Roka, vücuda antioksidan etkisi olan iki önemli vitamin içermektedir. A ve C vitamini açısından zengindir.
Rokayı, marul salatası ve domates salatasına ekleyerek tadını hafifletebilirsiniz.

8. Süt – 100 gramında 125 mg Kalsiyum içermektedir.

Süt

 

Süt çoğunlukla kalsiyum içeriği ile birlikte D Vitamin ile lanse edilir. Süt aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır ve D Vitamini içermektedir. Bu kas yapımı ile bağlantılı olup kilo kaybına yardımcı olur ve hatta kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Bir bardak süt sizi öğle veya akşam yemeğine kadar bir öğün olarak kullanılabilir veya yemeklerinizdeki kalsiyumu arttırmak için yemeklerinizde süt kullanabilirsiniz.

9. Yoğurt – 100 gramında 110 mg Kalsiyum içermektedir.

Ev Yapımı Yoğurt

Yoğurt, sütten biraz az miktarda kalsiyum içerir ve protein sağlama gibi benzer nitelikleri vardır. Sinir sistemine yardımcı olabilecek iyi bir B12 vitamini kaynağıdır.
Yoğurt sindirime yardımcı olacak kadar probiyotik bakteri vardır.

Sindirimi düzeltmek kilo vermeyi kolaylaştırır ve kendinizi daha hafif ve aktif hissedersiniz. Sindirim sisteminin uzun süreli veya kronik rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli rol oynayabilir.
Yoğurdu, içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde sindiriminize yardımcı olabilecek sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanın.

10. Soya Fasulyesi – 100 gramında 277 mg Kalsiyum içermektedir.

 Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, kalsiyum seviyenizi istediğiniz yere ulaşmanın bir yoludur. Diğer baklagillerden daha fazla kalsiyum içerirler ve protein ve lif gibi ek fayda sağlayarak çoğu diyet planında onlara çok sağlıklı bir seçim yaparlar.
Soya fasulye ve mercimek gibi pişirilebilir veya tofu gibi işlenmiş bir halini kullanarak kalsiyum ihtiyacınızı gidebilirsiniz.

11. Ispanak – 100 gramında 99 mg Kalsiyum içermektedir.

Ispanak

Ispanak, dengeli bir mineral ve vitamin ihtiyacınızı sağlar; İltihaplanmayı önler, vücudun serbest radikallere karşı savaşmasına yardımcı olmak için antioksidan sağlar ve hatta protein ve lif sağlar. Sadece 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 10’unu verir.
Ispanağı yemeklerinize, salatalarınıza ve hatta smoothie yapımında kullanabilirsiniz.

12. Ayçekirdeği – 100 gramında 78 mg Kalsiyum içermektedir.

Ayçiçeği tohumları size sadece iyi bir miktarda kalsiyum vermekle kalmaz aynı zamanda açlığı yatıştırmanıza yardımcı olan protein ve lif de sağlayacaktır.

Ayçekirdeği sağlıklı yağlar oldukça etkileyici.Yağlı bir tohum olmasını yanı sıra sağlıklı olup tekli doymamış ve çok doymamış yağdan oluşur.

Ayçiçeği tohumlarından büyük miktarda potasyum ve magnezyum alırsınız, ayrıca selenyum var.
Mükemmel bir atıştırmalıktır ve tuzla kavrulmuş veya çiğ tercih edebilirsiniz. Kavrulmuşunda sodyum seviyenizi kontrol altında tutmak için tuzsuz olduklarından emin olun.

Vejetaryenler İçin Demir İçeren Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir