Hafızayı Güçlendirmek İçin Neler YapılmalıHafızayı Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı

Unuttum,unutuyorum, hatırlayamıyorum. Son zamanlarda bu kelimeleri sık duymaya başladık. ,

Yapılan araştırmalarda son yıllarda unutkanlığın daha da arttığını göstermektedir.

Unutkanlığın önemli sebeplerinden ilki aşırı stresdir. Yoğun ve stresli çalışma unutkanlığa neden olmaktadır. Fakat bir bölüm unutkan kişiler ise gayet sakin ve düzgün yaşantılarında olsa unutkanlık ile karşılaşabiliyorlar.

Unutkanlık yaşayan kişiler ileride demans gibi rahatsızlıklar ile karşılaşmamaları için hafızalarını güçlendirmeleri gerekmektedir. Peki hafıza nasıl güçlenir ?

Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı? Hafızayı nasıl güçlendireceğiz?

Sigarayı bırakın.

Araştırmalar sigaranın hafıza ve genel bilişsel yeteneklerin azalmasına neden olduğunu göstermektedir.  Sigara Alzheimer ve demans riskini artırır. Sigara kullanımı aynı zamanda akciğer rahatsızlıklarından, kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığa da neden olmaktadır. Bu nedenle sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.

Stresi kontrol altında tutun.

Stres, beynin en büyük düşmanlarından biridir. Zamanla, kronik stres  beyin hücrelerini tahrip eder . Çalışmalar aynı zamanda stresin hafıza kaybına da yol açtığını gösteriyor. Stresten uzak durulmalıdır. Gülmek stresi arttıran kortizol seviyenizin azalmasını sağlar ve bu da hafızanızı güçlendirir.  Stresi azaltan şeyler hafızanın güçlenmesine yardımcı oluyor.

Sağlıklı beslenin.

Taze meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, “sağlıklı” yağlar (zeytinyağı, fındık, balık gibi) ve yağsız protein temelli bir beslenme hafızayı güçlendirir. Eğer beslenmenizi kısıtlarsanız, beyin gücünüzde de azalma olur. Aç ya da aşırı yorgun olduğunuzda, yoğun ve belirsiz duygular hissedersiniz. Bu nedenle sağlıklı ve doyurucu bir şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir.

Düzenli egzersiz yapın.

Düzenli egzersiz sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Egzersiz, özellikle beyninizin hafıza merkezi olan hipokampustaki hücrelerin sayısını arttırır. Hipokampus yaşla birlikte yavaş yavaş azalır ve egzersiz bu alanı yeniden büyütür. Bu egzersizin beyin zindeliği oluşturmak için yorucu olması gerekmektedir. Kişinin kendi  fiziksel uygunluk seviyesine göre uygulayacağı egzersizler hafızanın güçlenmesinde yardımcı olacaktır.  Her gün 20 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yürüyüş yalnızca zihninizi temizlemekle kalmaz, aslında daha büyük ve keskin bir beyin oluşturur. Yürüme, oksijeni artırır, yeni beyin hücrelerinin büyümesini teşvik eder, beyin küçülmesini dengeler ve beyin hücreleri arasındaki bağlantıyı geliştirir.

Klasik müzik dinleyin.

Müzik, beynin her iki tarafını aynı anda tutan birkaç etkinlikten biridir. Hafızayı güçlendirmek için klasik müzik dinlenmesini öneren uzmanlar, yapılan araştırmalarda müzik eğitimi alan 6-8 yaş arasındaki çocukların IQ’sunun yaşıtlarına göre 2-3 puan arttığını gösterdiği, ayrıca düzenli olarak klasik müzik dinleyen kişilerin, diğer çeşit müzik dinleyenlere göre hafıza testlerinde daha başarılı oldukları gözlem

Beyin egzersizi yapın.

Beyin gelişiminize yardım etmek için beyninizi çalıştırmalısınız. Beyin egzersizi için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Beyin egzersizinin bildirilen bazı faydaları daha iyi hafıza ve ruh hali, daha hızlı düşünme, daha iyi görme ve işitme, daha hızlı tepki süresi ve artan odaklanma, motivasyon ve üretkenlik duygularıdır.

Beyin egzersizi için;  bulmaca çözmek,  satranç oynamak ve kitap okumak, yabancı dil öğrenmek ve  bunları düzenli olarak yapmaktır.

Hobi edinin.

Sakinleştirici etkisi olan örgü örmek, boncuk işi yapmak, çizim, fotoğrafçılık, bahçe işleriyle uğraşmak  hafızanın güçlenmesini sağlar. Her türlü hobi depresyondan uzak durur, beyni yaşlanmaya karşı korur ve motivasyonunuzu koruyan beyin kimyasalını artırır .

Uykunuzu alın.

Kaliteli uyku uyunmalı. Uyku sırasında üretilen amiloidler beynin korunmasını sağlıyor.  Dolayısıyla iyi uyumak ileriki yıllarda beyin fonksiyonlarınızın korunmasına yardımcı olacaktır.Kalitesiz uyku,  hafızanızı, yaratıcılığınızı, kararınızı ve dikkatinizi bozar.

Araştırmalarda, uyku esnasında beyninizin anıları pekiştirdiği, zehirli artıklar yıkadığı ve kendisini onardığını göstermiştir.

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir