Safra Taşını Önlemeye Yardımcı Doğal GıdalarSafra Taşını Önlemeye Yardımcı Doğal Gıdalar

Safra taşlarının doğal olarak oluşmasını nasıl önleyeceğini merak ediyor musunuz? Doğal ve sağlıklı beslenmek safra taşı oluşumunda büyük önem taşımaktadır.  Taze meyvelerden ve sebzelerden zengin bir diyetin yanı sıra elyaf, demir ve sağlıklı yağdan zengin gıdalar tüketin. 

Yemeklerinize zerdeçal ekleyin ve ılımlı miktarda kafein tüketin. Diyetinize doğru gıdaları dahil etmenin yanı sıra, öğün atlamayın, aşırı düşük kalorili diyetlerden uzak durun,  ve aşırı şeker tüketmeyin.

Safra Taşlarını Önlemeye Yardımcı Gıdalar Nelerdir?

Zerdeçal

Zerdeçal, sağlık için avantajlı bilinen en yararlı baharatlardan olduğu uzun süredir biliniyor.

Zerdeçalda bulunan aktif madde olan Curcumin, safra taşlarının önlenmesinde de yardımcı oluyor.   Yağ sindirimini geliştiren safra akışını artırır. Bu daafra taşı riskini azaltır. Ayrıca, kolesterol düzeylerini düşürmede ve safra taşı oluşturabilen elementleri parçalamada da yardımcı olur.

Günde 1 çay kaşığı zerdeçal tüketebilirsiniz.  Yemek pişirirken yemeğinize ekleyebilir ya da ılık süt veya su ve bal ile karıştırabilirsiniz.

Zerdeçallı Hint Pilavı

Zerdeçal safra kesesi sağlığının korunmasına yardımcı olsa da, kan inceltici etkileri de vardır. Yani kan düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız veya safra yolu tıkanıklığı yaşıyorsanız, tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Taze Meyve ve Sebzeler

Safra kesesi, vücudunuzdan toksinleri çıkarmak için karaciğer ile birlikte çalışır.  Limon, elma, pancar, kereviz ve domates gibi taze meyve ve sebze yemek karaciğer ve safra kesesini temizler. Taze meyve ve sebze suları içmek de faydalıdır.

Sağlıklı Yağlar

Sağlıklı yağların (mono-doymamış veya çoklu doymamış yağ asitleri) yeterli miktarda alınması, vücudunuzdaki kolesterol seviyesini düşürür ve safra taşı riskinizi azaltır.
Vücudunuz bu gibi yağların birçoğunu üretemediğinden, bu yağlar ile zengin gıdalar dahil etmek size fayda sağlayabilir. Tekli doymamış yağ beslemesi için gıdalarınıza zeytinyağı ekleyin. Ayrıca, vücuda çoklu doymamış omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sağlamak için somon, alabalık, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıkları yiyin.

Lif Zengini Gıdalar

Diyet lifi, safra kolesterolü birikimini engeller ve safra taşı oluşum şansını azaltır. Bu nedenle, baklagiller, yulaf ezmesi, arpa, şalgamlar, Brüksel lahanası, enginar, kuşkonmaz, keten tohumları, portakallar, kayısı, greyfurt gibi diyet lifinin zengin kaynakları tüketen gıdalar safra taşlarından arınmanıza yardımcı olabilir.

Demir Zengini Gıdalar

Demir eksikliği safra taşı riskini arttırır. Dolayısıyla, kolesterol metabolizmasını arttırmak ve safra taşı oluşumunu önlemek için, ıspanak, lahana, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyatlar ve tam tahıllar gibi demir açısından zengin gıdaları sofralarınızdan eksik etmeyin.

Vejetaryenler İçin Demir İçeren Besinler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir