Vejetaryenler İçin Demir İçeren BesinlerVejetaryenler İçin Demir İçeren Besinler

Yoksa iyi demir kaynakları arayan bir vejetaryen misin? Durum ne olursa olsun, hangi sebzenin zengin bir demir içerdiği bilmek gerekir.

Vejetaryenler, diyetlerine yeterli miktarda demir almayı düşünür. Et, geleneksel olarak ana demir kaynağıdır. Fakat et tüketmeyen vejetaryenler her gün önerilen demir miktarlarına ulaşmalarına yardımcı olmak için farklı kaynaklar bulmalıdırlar. Neyse ki, hem lezzetli hem de hazırlanması kolay seçenekler var.

Demir Bakımdan Zengin Gıdalar Neler? Vejetaryenler İçin Demir Zengini Besinler Neler? Hangi Besinler Demir İçerir?

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, antioksidanlar, vitaminler, folat ve lif için uygun bir kaynaktır. Ayrıca, mükemmel bir demir kaynağıdırlar ve demir eksikliğini önlemeye yardımcıdır.

Kuru Üzüm

Kuru üzümler büyük miktarlarda demir içeren besinlerdendir.
Kuru üzümünden en iyi şekilde yararlanmak için, bunları C vitamini içeren diğer sağlıklı gıdalarla birleştirin. Bu, kuru üzümde bulunan demirin vücudunuz tarafından emilmesini kolaylaştıracaktır.

Mercimek

Birçok vejetaryen diyetlerinde yeterli miktarda demir veya protein alamadıkları için endişelenirler. Mercimek, her iki sorunu da çözebilir.
Bu renkli baklagiller demir, protein ve gerekli amino asitler gibi vitaminler ve besinler ile doludur. Birçok öğün için mükemmel bir seçenektir.Mercimek geleneksel olarak Türk mutfağında çeşitli şekillerde kullanılır. Çorba, salata, makarnalar olduğu kadar daha fazla seçenek vardır…

Roka

Vejetaryenler, özellikle zengin demir içeriği nedeniyle bol miktarda roka tüketmelidirler. Diyetinize her hafta birkaç porsiyon eklenmeniz, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını büyük ölçüde artırabilir.

Patates

Patates en çok yönlü gıdalardan biridir ve aynı zamanda vejetaryenler için demirden zengin yiyecek seçeneklerinden biridir.
Patates C vitamini ile desteklenerek alındığında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demiri alırsınız.

Pişmiş Ispanak

Vitaminli ve besleyici olan ıspanak, sürekli olarak “süper yiyecek” listelerinin en üstünde yer alır. Diğer sayısız besin öğelerinden oluşan pişmiş ıspanak mükemmel bir demir kaynağıdır. Ve bu yeşil yapraklı sebze vejetaryenler için en güzel alternatiftir.Ispanak çiğ yenilebilir, ancak pişirmek daha fazla miktarda demir sağlayacaktır.

Yulaf Ezmesi

Demir eksikliğini engellemek için vejetaryenler diyetlerine yulaf ezmesi eklemelilerdir. Sadece yarım bardak neredeyse iki miligram demir ile doludur. Yulaf ezmesi, herkesin yemesi gereken muhteşem bir sağlıklı besindir. Kolay ve sağlıklı bir kahvaltılıktır. Ayrıca yulaf ezmesini kurabiye ve tatlılar kullanabilirsiniz.

Esmer pirinç

Kahverengi pirinç, dünyadaki en çok yönlü gıdalardan biridir. Birkaç kültür mutfağında kullanılmaktadır. Demir içermesinin yanı sıra toksinleri yok etmeye yardımcı olur. Yüksek demir içeriği de anemi ve yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur. Saatlerce dolu hissedeceğiniz demirden zengin bir öğün için fasulye veya sebzelerle birlikte kahverengi pirinç servis yapın.

Barbunya Fasülyesi

Barbunya fasulyesi, önemli vitaminler ve mineraller içerir. Bunların arasında demir vardır. Sadece bir fincan haşlanmış barbunya fasulyesi önerilen günlük değerin yaklaşık % 21’ini verir. Bu renkli baklagilleri kepekli pirinçle servis edin. Ya da diyetinize daha fazla demir katmak için en sevdiğiniz sebzelerin içinde tüketin.

Demir Eksikliği Tedavisine Destek Olan Bitkisel Çaylar

Hemoglobin Seviyesini Arttıran Ve Demir İçeren 13 Meyve

2 Yorum

  1. Nazım Kuru 2 Ocak 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 2 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir