Öksürüğün Nedeni Ve Doğal Öksürük ŞurubuÖksürüğün Nedeni Ve Doğal Öksürük Şurubu

Öksürüğünüz mü var. Öksürük şurubu içiyorsunuz ama öksürüğünüzün sebebini bilmiyor musunuz ? Prof. Ahmet Rasim Küçükusta’da bu konuya dikkat çekerek öksürük, nedenleri ve doğal tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Öksürük hastalık değil hastalık belirtisi olduğunu söyleyen Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Ahmet Rasim Küçükusta öksürük kesici ilacı yazmak yerine sebebinin bulunması gerektiğini savunan Küçükusta öksürük tedavisinin yanında yapılması gerekenleri anlattı.

-Bol sıvı alınmalı.
-Solunan hava nemli olmalı.
– ıhlamur, ada çayı, nane limon çayları içmelerini ve üzerine biraz zencefil eklenmiş bir tatlı kaşığı bal yenilmeli.

* Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, özellikle balın küçük çocuklarda çok sık görülen solunum yolları enfeksiyonlarında çok faydalı olduğunu söyledi.

 Öksürük Şurubunu Hafife Almayın

İçerisinde efedrin ve dekstrometorfan gibi vücut için zararlı olabilecek kimyasallar, yapay renklendirici ve aromalar olan öksürük şurupları yerine, tamamen doğal, bitkisel ve şifalı bir ev yapımı öksürük şurubu ile, hem küçükler hem büyükler için rahatlık sağlayabilirsiniz.

öksürük çayı

Doğal ve Bitkisel Öksürük Şurubu Tarifi

Malzemeler

1 litre şişe suyu
100 gram rendelenmiş zencefil kökü
225 gram papatya çiçeği
30 gram hatmi kökü tozu
15 gram tarçın
60 ml limon suyu
240 ml bal

Hazırlanışı

Orta boy bir tencereye suyu ve bitkileri koyun ve yüksek ateşte kaynatın.
Kaynama noktasına gelip fokurdamaya başlayınca kısık ateşe getirin.
Su miktarı yarıya inene kadar karışımı kısık ateşte tutun. (Bitkileri süzdükten sonra yaklaşık 1 bardak sıvıya ihtiyacınız olacak).
Karışımı süzgeçten süzerek bitkileri süzün ve ayırın.(Bitkileri kompost yapmak için kullanabilirsiniz!)
Sıvı karışım hala ılıkken (kaynamıyor olmalı), limon suyu ve balı ekleyip iyice karıştırın.
Sıvı karışımı hava geçirmeyen cam bir kavanoza koyarak buzdolabında 2 ay boyunca saklayabilirsiniz.

Kullanım

Öksürük ortaya çıktığında, hazırladığınız bu karışımdan çocuklara günde 1 tatlı kaşığı, büyüklere ise 1 yemek kaşığı verebilirsiniz.
Faydaları

Birçoğumuzun bildiği gibi bal öksürük yatıştırıcı doğal bileşenlere sahip. Zencefil ise yangıya iyi gelen ve balgam söktürücü özellikler taşıyor. Papatya kasları gevşetiyor, böylelikle boğazdaki gıcığı rahatlatıyor, ayrıca dinlendirici bir uyku için de bire bir. Hatmi kökü tüm bitkiler arasında en yüksek oranda göğüs yumuşatıcı, tahriş giderici ve mukoza koruyucu etkiye sahip. Tarçın ise, hem lezzet katmak hem de bağışıklık sistemini desteklemek için şuruba ekleniyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir