Diyabet Dostu Bitki ve BaharatlarDiyabet Dostu Bitki ve Baharatlar

Mutfaklardaki baharatlar diyabet hastaları için bir yardım kaynağı olabilir. Yapılan araştırmalarda, çok sık  kullanılan kurutulmuş baharat ve otlar şeker hastalığını ve diğer kronik hastalıklarına şifa olmaktadır.

Bilim insanları,  yazımızda yer vereceğimiz baharat  ve otların birçoğunun, polifenollerolarak bilinen yüksek derecede iltihabı inhibe eden antioksidan bileşikler içerdiğini keşfetmiştir.

Yazımızda yer alan bitki ve baharatların tamamı anti-diyabetik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücudunuzdaki kronik enflamasyonu azaltmak için herhangi bir öğünde tüketebilirsiniz.   Yemek pişirirken, salatalara ekleyeceğiniz  bu şifalı  ot ve baharatlar diyabetle mücadelenizi güçlendirirken yemeklerinizi daha sağlıklı (ve daha da lezzetli) hale getirebilirsiniz.

Diyabetle Mücadele Eden Bu Bitki ve Baharatlar Neler?

Fesleğen

Fesleğen çok sayıda flavonoid içerir ve zeytin yağı, domates, mozzarella ve balzamik sirke ile iyi gider. Fesleğenin bol tüketilmesi kan basıncınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir .

Yüksek tansiyon, tip 2 diyabetten mustarip olanlar için bir endişe olabilir. Diyabetli 3 kişiden ikisinde yüksek tansiyon vardır. Bu nedenle, yemeklerinizde bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Salata, çorba ve pesto sosu gibi…

Tarçın

Tarçın, kan şekeri düzeylerini düşürmede yardımcı olabilecek biyoaktif bileşenlere sahiptir. birkaç araştırmaya göre kan şekerini düşürür.  Araştırmalar, tarçının Tip 2 diyabetli hastalar için faydalı olduğunu gösterdi.

Tip 2 diyabetli hastalarda LDL kolesterol, açlık plazma glikozu, trigliserid düzeyleri ve HDL kolestrol üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

Her gün 1-2 gram tarçın çayı şeklinde alabilirsin. Yulaf ezmesi üzerine serpebilirsiniz.

Tarçının İnanılmaz Faydaları

Not: Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız tarçın kullanmaktan kaçının.

Çemen

Baharat çemeni,  üzerinde yapılan araştırmalarda diyabette umut vericidir. Pastırmaya tadına veren ana maddedir.
Çemen özü ile yapılan araştırmalarda, hem  insülin duyarlılığında ve açlık kan şekerinde kontrolü sağlamaktadır.

Çemen Tozu Nedir Ve Nerelerde Kullanılır

Sarımsak

Sarımsak daha düşük açlık kan şekeri seviyeleri ile ilişkili . Sarımsak , kalbiniz için iyidir ayrıca sizi aynı bitki ailesinde bulunan soğan gibi kanserden korur.

Ancak sarımsak daha fazlasını yapabilmektedir.  Kan şekerlerini ve lipitleri düşürür, aynı zamanda iltihaplanma belirteci olan C-reaktif proteini de düşürür. Çiğ ve taze dilimlenmiş sarımsak maksimum etkiye sahiptir. Sarımsak, şeker hastalığına yakalanan sitokinleri tamamen bastıran en güçlü anti-inflamatuar gücü sergiler.
Yoğurdun ve yaptığınız salataların içine ekleyebileceğiniz gibi, yemeklerinize sarımsak ekleyebilirsiniz.

Devamlı kullandığınız ilaçlarınız varsa,  sarımsak ile etkileşime girebilir veya kanınızı inceltebilir, bu nedenle diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Zencefil

Zencefil, Asya yemeklerinde temel bir madde olarak kullanılır. Anti-inflamatuar, sindirim sistemi, grip, öksürük ve bulantı önleme kullanılır.

Ancak son zamanlarda zencefil, oksidasyonu azaltma, insülin duyarlılığını artırma ve kolesterolü iyileştirme becerisini test eden bilim insanları  araştırmalarında umut verici sonuçlar almışlardır.

Zencefilin Faydaları Ve Kullanım Alanları

Biberiye

Biberiye, metabolik sendromun tedavisinde gerekli olan bir kalp dostudur. Biberiye, stresin düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle, kanser ve iltihap ile mücadelede etkilidir.

Özellikle güveç, et ve patates kızartması hazırlarken, bu özellikleri biberiye kullanarak pişirebilirsiniz. Ayrıca rahatlatıcı biberiye çayı demlemeyi deneyebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal,  Hint mutfağında popülerdir.  Hint safranı olarak da  bilinir. Çalışmalar anti-aging, anti-inflamatuar, nöroprotektif, antioksidan, kalp koruyucu, anti-aterosklerotik, anti-enfeksiyöz ve kilo verme özellikleri olduğunu kanıtladığından diyabetli olanlar için ideal bir baharattır. Bu faydaların tümü ana madde olan curcumin ile ilişkilendirilmiştir.

Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları

Kekik

Şeker hastalığına karşı etkili 75 fitokimyasal madde içerir ve lezzetli bir aroması vardır.  Kekik enflamasyonla mücadele eden sitokinleri destekler ve bazı bağışıklık hücrelerinin iltihabı kesen ajanlar salmasına yardımcı olur.  Yemeklerinize mutlaka kekik eklemelisiniz.

Doğanın Gizli Şifa Kaynağı | Kekik

Nane

Nane, şeker hastalığı, kalp hastalığı, yaşlanma ve kanserle savaşan doğal antioksidanlar içerir. Ve çaylara ve yemeklere harika lezzet katar. Nane , özofagustan mideyi kapatan kasları rahatlatır; bu nedenle, reflü olan insanlara nane önerilir. Sindirimi kolaylaştıran lezzetli bir çaydır.

İlginizi çekecek Makaleler…

Parkinson Ve Şekere Karşı Bakla
Yüksek Tansiyon Nedir – Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür
Siyah Çayın Bilinmeyen 11 Faydası

2 Yorum

  1. Mahmut Aslanbey 30 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 31 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir