Hazımsızlık – Dispepsi İçin Doğal Tedavi ÖnerileriHazımsızlık İçin Doğal Tedavi Önerileri

 

Hazımsızlık tıp dilindeki ismi ile dispepsi kendi başına bir hastalık değildir. Altta yatan bazı sebepler vardır.

Hazımsızlığın ilk belirtisi , karnın üst kısmında ağrıdır. Bu ağrı bazen göğüste de hissedilebilir. Hazımsızlık çekenler en çok şişkinlik hissinden, sıkıntı veren tokluk ve doluluk hissinden veya mide yanmasından şikayetçilerdir. Sık sık geğirme ihtiyacı hissedilir. Ağızda acı bir tat oluşur. Hazımsızlığın diğer belirtileri arasında bulantı, kusma ve iştah kaybı da olabilir.

Hazımsızlığa Neden Olan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Reflü, Safra kesesi hastalıkları, safra taşı, Çölyak hastalığı, sindirim sistemi bozuklukları veya hastalıkları, Pankreas iltihabı (pankreatit), kabızlıktır.
Bazı durumlarda, doktor,hazımsızlığa (Dispepsi)sorumlu tutulabilecek bir şey tespit etmeyebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında evde doğal yöntemler ile hazımsızlığı giderebilirsiniz.

Limon suyu

Limon suyu, midede toksinleri nötralize eder. Limon suyu mikrop öldürme yeteneğine sahip olduğu için, hazımsızlık sorunu yaşayanlara çok yardımcı olabilir. Limon suyu da, bulantıya ve iştah kaybına karşı çok iyidir.

Anason Tohumu

Hazımsızlık için özellikle anason tohumlarını çiğneyin. Bu birkaç saat sonra midenin düzgün bir şekilde boşalmasını sağlayarak, sindirimin uyarılmasına yardımcı olmaktadır.

Nane Çayı

Bir fincan taze nane çayı (kuru nane de kullanabilirsiniz) hazımsızlık problemi olanları rahatlatmak için tüketmelidir.

Zencefil çayı

Bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefilin üzerine bir fincan sıcak suyu ilave edip birkaç dakika demlendikten sonra yudumlayarak için.

Yoğurt

Yoğurtta yaşayan iyi bakteriler bağırsağın sağlıklı kalmasına yardımcı olur, böylelikle dispepsi (hazımsızlık) riskinizi azaltır.

Havuç

Yemek yedikten sonra 5 – 6 dilim havuç yemek hazımsızlık ile savaşmaya yardımcı olabilir. Havuç suyunu düzenli olarak içmek de iyi bir fikirdir.

Sarımsak

Son olarak sarımsak içeren gıdaları tüketmeyi deneyin. Ayrıca, sarımsak aşırı gazı semptomlarını hafifletmekte çok iyidir .

Diğer Doğal Tedavi Yöntemleri….

Astım Tedavisi İçin En İyi 7 Bitkisel Yağ
Bal İle Göğüs Tıkanıklığı Ve Öksürükten Kurtulun
Her Gün Elma Sirkesi Kullanmak İçin 15 Neden

2 Yorum

  1. Mustafa akınel 25 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 25 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir