Akrabanın HayırlısıAkrabanın Hayırlısı

Sevim Hanım o gün çok mutluydu. Yıllar önce Hicaz’a gidip de bir tavaf esnasında vefat eden kardeşinin oğlu Asım nihayet büyümüş, evleniyordu. Ağabeyinin onun mürüvvetini görmesini ne çok arzu ederdi.

Düğün günü Hala Hanımın o yeşil gözlerinde teessürün izi olarak sadece birkaç damla yağmur… Sonuçta yağmurla yeşeren menekşeler gibi onun yüzünde de tebessüm çiçek açtı. Yeni gelen gelini en çok o sevdi. Ruhuna takılan bir his… Öksüz yeğeninin evinde hep huzurun hakim olacağına inanıyordu bundan sonra. Sevim Hanımın ana gönlüne muhabbet düştü birden… O gelini, ölen kardeşinin yerine bağrına bastı.

Aşktan ilham alınan bereketli sevgiler Sevim Hanımın da yüreğini kuşatmış halde… Bu nazenin kadının çevresindekilere olan sınırsız hoşgörüsü, yalnızca imanının eseriydi. İnsanlarla olan ilişkilerinde, asrın her türlü yanlış tahribatından uzakta, kendi iç alemindeki güzellikleri hep dışarıya yansıtan sade bir teslimiyet gizliydi. Kısacası Sevim Hanımın eli de cömertti, gönlü de… Yıllar sonra bir gün duydu ki, o çok sevdiği yeğeninin yuvasında huzursuzluk rüzgarları esmekte. Deliye döndü üzüntüden. Bir yuvanın yıkılmasına Müslüman olarak nasıl seyirci kalabilirdi. Çağırdı yanına Asım’ı, sorguya çekti.

Hayır… Delikanlının evliliğinde ters giden hiçbir şey yoktu… Ortada gelişen hadiseler, haksızlık çerçevesinin zorlanmasından başka bir şey değildi. Halanın şefkat dolu yüreği, her türlü problemi çözmede mahir… Sevgi dolu, hoşgörü zihnetiyle süslü… Hayat denilen dikenli yolun bir tarafında hakikatler, öbür tarafında günahlar vardı ona göre. O gençlerden hakikati tercih etmelerini isteyerek Asım’ı hakkaniyete davet etti.

İkazIarı kısa zaman sonra meyve verdi. Karı koca yeniden büyük bir azimle sevgilerine dört elle sarıldılar.

İnsanlar kendi kendilerine başkaları üzerinde hüküm vermeye pek meraklılar ya… Bazılarınca başörtülü olmadığı için Müslümanlardan bile sayılmayan Sevim Hanımdan başkası, gençlerin evliliği üzerinde kara bulutlar dolaşırken kılını bile kıpırdatmamıştı. Onun şefkatli çabaları, nazik yalvarışları en çok gelin hanımın gözlerini yaşarttı. Kendisini tekrar sevdiğine kavuşturan, yuvasını dağılmanın eşiğinden kurtaran bu fedakâr kadına olan sonsuz minnetini ve dualarını ebediyyen kalbinde taşımaya kararlıydı.

Kocasına;
“-Sevim Hala gibi insanlar, bu toplumun ilham ve huzur kaynağı” dedi. “Çevrelerine hep sevgi bağışında bulunan, fakat karşılığında hiçbir şey beklemeyen ilahi rahmetin katreleri onlar. Toprak kadar bereketli ve toprak kadar mütevaziler…”

Perihan Akçay – Süheyla Kitabından…

Geciken Nedamet
Beyaz Güller
Gaye Değişti Mi

2 Yorum

  1. Jale 24 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir