Astım Tedavisi İçin En İyi 7 Bitkisel YağAstım Tedavisi İçin En İyi 7 Bitkisel Yağ

Astım, akciğerleri ve solunum yollarını etkileyen kronik bir hastalıktır. Bu hastalıkta solunum yolları daralır ve nefes almada zorluk çekilir.

Astım hastalarında; öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve ağrı, solunum zorluğu, uyku problemi gibi belirtiler görülür.

Astım için sürekli bir tedavisi yoktur, ancak semptomlarını önleyerek rahatlayabilirsiniz. Astım semptomlarını çabucak tedavi etmek için piyasada birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak astım uzun süreli bir hastalıktır, astım tedavisinde temiz havanın çok önemi vardır. Hava kirliliği, sigara dumanı, hayvan tüyleri, parfümler, kimyasal tahriş edici maddelerden (çamaşır suyu gibi)  uzak durmak gerekmektedir.

Astım tedavisine yardım amaçlı uçucu yağlar kullanmak akıllıca olacaktır. Birçok tıbbi özelliği olan uçucu yağlar astımın tedavi başarılı bir şekilde yardımcı olacaktır.

Astımın Rahatlamasında Uçucu Yağların Kullanımı

Astım tedavisinde kullanılabilecek okaliptüs, nane, kekik, lavanta, kekik, karanfil vb. gibi çeşitli uçucu yağlar vardır. Farklı uçucu yağların, astım semptomlarını başarılı bir şekilde azaltmaya yardımcı olan farklı tıbbi özellikleri vardır.

Astım için o inanılmaz uçucu yağları öğrenelim!

1. Karanfil Yağı

Karanfil yağının analjezik, anti-inflamatuar ve spazmodik özelliği astım hastasının düzgün bir şekilde nefes almasına yardımcı olur. Bronşun iltihaplanmasını azaltırken tıkalı mukusu temizler. Kullanımı, astım hastasına anında rahatlama sağlar.

Hazırlanışı

5 – 6 damla Karanfil Yağı
1 çay kaşığı Badem Yağı

Küçük bir kapta karanfil yağı ve badem yağını karıştırın. Bu yağ karışımını hastanın göğüs kısmında 5 dakika boyunca masaj yapın. Astım hastasına çok rahatlama sağlayacaktır.
Not: Karanfil yağları doğrudan uygulanamaz çünkü cilt tahrişine neden olabilir. Bu nedenle, cildinize uygulamadan önce seyreltmek için badem yağı veya jojoba yağı gibi herhangi bir taşıyıcı yağ ilave etmeniz gerekmektedir.

2. Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağının güçlü aroması, düzgün hava akışı için bloke olmuş hava yollarını temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca, burun yolundaki mukusları yok eder, böylece astım hastasına bir rahatlama sağlar. Okaliptüs yağının antihistamin özelliği, vücuda astım nedenli allerjenlere, hayvan kürkü, toz, küf vb. bağışıklık kazandırır.

Hazırlanışı

8 –  10 damla Okaliptüs Yağı
1 büyük kase Sıcak Su
Bir havlu

Büyük bir kase sıcak su alın ve okaliptüs yağını ekleyin. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı teneffüs edin. Bu yöntem kısıtlı hava yollarını genişletecek ve akciğer spazmlarını rahatlatacaktır. Astım semptomlarından kurtulmak için günde 2-3 defa bu yöntemi takip edin.
Not: Yüksek tansiyon hastaları astım için okaliptüs kullanmamalıdır.

3. Lavanta Yağı

Lavanta yağının anti-inflamatuar özellikleri bronşiyal alerjik enflamasyonu azaltarak astımı tedavi eder. Astım olan kişinin bağışıklık sistemini güçlendir, kan dolaşımını uyarır. Sinüs tıkanıklığı, bronşit, larenjit, bademcik iltihabı gibi diğer solunum problemlerini tedavi ederek, astım ataklarına karşı direnmesine yardımcı olur.

Hazırlanışı

8- 10 damla Lavanta Yağı
1 büyük kase Sıcak Su
Bir havlu
Büyük bir kapta sıcak suyun içine  8-10 damla lavanta yağını ekleyip başınızı bir havlu ile örtün ve lavanta buharını  teneffüs edin. Bu işlemi yapmak hava yollarını temizleyecek ve hava akışını teşvik edecektir.
Astımın belirtilerinden kurtulmak için bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın. Bunu yatmadan önce yaparsanız  rahat uyku da uyursunuz

4. Nane Yağı 

Astım için en iyi uçucu yağlardan biridir, çünkü solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun alerjik reaksiyonlarını önleyebilir . Astım atağının ortasında bile, mukusu kesip göğüsteki sızdırmazlığı giderecek ve normal, sağlıklı nefes almasını sağlayacaktır.

Hazırlanışı

Birkaç damla Nane Yağı
1 Pamuk Topu

Pamuklu bir top alın ve birkaç damla nane ile nemlendirin. Nane yağını 10 dakika boyunca teneffüs edin. Bu yağın teneffüs edilmesi, antispazmodik etkisi ile solunum zorluklarını hafifletir.
Ayrıca tıkalı bir burun, hırıltılı solunum ve öksürme giderir.
Ayrıca bu nane uçucu yağı bir yağ difüzöründe de kullanabilirsiniz ve yatağınızın yanında tutun.

5. Bergamot Yağı

Bergamot yağının anti-inflamatuar özelliklerivardır. Bu nedenle, kullanımı bronştaki hücrelerin iltihaplarını azaltarak ve mukusu azaltarak astım semptomlarını tedavi eder.

Hazırlanışı

8 – 10 damla Bergamot Yağı
1 Litre Su

Suyu bir tencerede kaynattıktan sonra  Bergamot Yağını ekleyip buharı teneffüs ediniz .Bu astım semptomlarından biraz rahatlatacaktır.

6. Kekik Yağı

Kekik yağının antifungal ve antibakteriyel özellikleri, astıma neden olan bakterilerle çok iyi mücadele edebilmektedir. Bu yağın kullanımı, sadece astım rahatsızlığından kurtulmakla kalmayıp aynı zamanda vücudunuzu yeniden astımdan etkilenmeye karşı koruyacaktır. Aynı zamanda solunum yolundaki enfeksiyonu tedavi eder.

Hazırlanışı

25 damla Kekik Yağı
50 ml Su
Boş Parfüm Şişesi
Boş parfüm şişesinin içine 500 ml suyu alıp içine  kekik yağı ekleyin ve karıştırın. Astım semptomlarından kurtulmak için kekik yağını sıkarak astım semptomlarını rahatlatabilirsiniz.

2. Yöntem

10 damla Kekik Yağı
10 damla Bergamot Yağı

Her iki yağ da karıştırın ve rahatsız olan kişinin göğsüne sürtün.
Ayrıca bir kase sıcak suya birkaç damla kekik uçucu yağ ilave edebilir ve astım tedavisi için yararlanabilmek için buharı teneffüs edebilirsiniz.

7. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı esansiyel yağı, bronşit hastaları için bir nefes alma yardımcısı olarak en yaygın şekilde kullanılır. Etkili bir balgam söktürücü olarak çalışarak tıkanmış mukusu solunum yolu kanalından çıkarır.

Hazırlanışı

7 – 8 damla Çay Ağacı Yağı
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı veya Badem Yağı

Hindistan cevizi veya badem yağı gibi taşıyıcı yağları küçük bir kapta alın. Çay ağacı yağını ekleyin ve düzgün şekilde karıştırın.
Nefes alma güçlüklerinden kurtulmak için gece esnasında hastanın göğüs bölgesinde bu esans yağını sürtün.

2 Yorum

  1. Kasım Aslanlı 25 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 27 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir