Demir Eksikliği Tedavisine Destek Olan Bitkisel ÇaylarDemir Eksikliği Tedavisine Destek Olan Bitkisel Çaylar

Genellikle kadınlarda görülen demir eksikliği anemisi (kansızlık) normal bir yaşam sürecini engelleyen bir rahatsızlıklardır.

Demir eksikliği, sürekli yorgun hissetmeye neden olur. Doktorunuzun önerdiği tedaviye destek olarak bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Bazı bitki çayları  demir eksikliği anemisini iyileştirmeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Demir eksikliği anemisi vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Yediklerinizde sözü edilen mineralden yeterince almıyorsunuz ya da vücudunuz bunu emer. Her iki durumda da, kanınızı hücrelere oksijen dağıtmaktan aciz hale getirebilir.

Demir, vücudun yeterince kırmızı kan hücresi üretmesi için gereklidir. RBC (Eritrosit)  oksijen moleküllerini taşımak için tasarlanmış kanın bileşenleri. Dolayısıyla, kan dolaşımınızda yeterince RBC yoksa, vücudun çeşitli hücreleri yeterli oksijen alamazlar.

Ağır vakalarda, demir eksikliği anemisine genellikle kan infüzyonları ve demir tedavisi uygulanır. Ancak çok hafif durumlarda, doktorlar demir oranı  yüksek bir diyet öneriyorlar. En iyi besin kaynakları arasında kırmızı et, kümes hayvanları, deniz gıdaları, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve demir ile takviye edilmiş gıda ürünleri yer alır.

Bazı bitki çayları, demir eksikliği anemisi ile mücadele konusunda  başarılıdır.

Demir Eksikliği İçin Hangi Bitki Çayları İçilmeli?  Demir Eksikliği Anemisine İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir? 

Isırgan otu çayı

Isırgan otu demir açısından zengindir. Isırgan otu çayı, demir eksikliği anemisini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.   Düzenli alımı, vücudunuzun daha fazla RBC üretmesine yardımcı olabilir, böylece hücrelerin ihtiyaç duydukları tüm oksijeni almalarına izin verir. Isırgan otunun diğer sağlık faydaları , kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.

Karahindiba çayı

Demir eksikliği anemisi için Karahindiba çayı tüketilmelidir. Karahindiba çayı, vücuda RBC üretimi için gereken demir vermenin yanı sıra, demir emilimini kolaylaştırdığı bilinen bazı bileşikleri de içerir.

Melissa ( Limon otu ) Çayı 

C vitamini, demir emilimini destekleyen bir besindir ve bu nedenle vitamin C içeren limon otu (Melissa) çayının alımı demir eksikliği anemisi olan kişiler için çok yararlı olabilir . Elbette, bu bitkisel içeceğin düzenli olarak alımı, demir açısından zengin gıdaları içeren bir diyetle desteklenmelidir.

İlginizi çekecek makaleler… 

Hemoglobin Seviyesini Arttıran Ve Demir İçeren 13 Meyve
Likopen Nedir – Likopen Hangi Besinlerde Bulunur
Evimizde Bulunan 10 Doğal Antibiyotik

2 Yorum

  1. Hanife Karaman 17 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 17 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir