Yemek Sonrası Mide Bulantısının NedenleriYemek Sonrası Mide Bulantısının Nedenleri

Yemek yeme zamanı korkuyor musunuz? Bulantı, çoğunlukla bulantı rahatsızlığı veya sabah bulantısı gibi tetikleyicilerden kaynaklanırken, sindirim sistemini etkileyen diğer birçok koşul da yemek yedikten sonra bulantıya neden olabilir.

Yemek yedikten  sonra mide bulantısı  hissederseniz, aşağıdaki rahatsızlıklardan biri olabilir…

Yemeklerden Sonra Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir, Yemeklerden Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

Gıda zehirlenmesi :

Yemekten sonra bulantı, kusma, ishal, mide krampları, halsizlik, ateş, kas ağrıları ve titreme, gıda zehirlenmesine bağlı olabilir. Escherichia coli veya Salmonella ve norovirüs gibi virüs bulaşmış yiyecekler nedeni ile olur. Gıda zehirlenmesinin belirtileri,virüs bulaşmış gıdaları tükettikten sonra genelde kendilerini bir veya iki gün içinde hissettirebilirler.

Mide ülseri :

Midenizde ülserin en sık görülen semptomu karın bölgesinde başlayan kıvrandıran ve yanma gibi bir ağrıdır. Diğer semptomlar bulantı, kilo kaybı, hazımsızlık ve mide ekşimesi sayılabilir.

Gastrit :

Gastrit mide astarı iltihaplanmasıdır. Mide iltihabının sebebi, çoğu ülser vakalarına da neden olan bakterilerdir. Mide bulantısı ve kusmaya ek olarak, geğirme veya midede şişlik, yemek yedikten sonra üst karın bölgesinde tokluk hissi, yanma ve  hazımsızlıktır.

Hazımsızlık :

Hepimiz mutlaka hazımsızlık yaşamışızdır. Bu ortak durum gaz, mide ekşimesi ve bulantıya ek olarak rahatsız edici şişliğe neden olabilir. Yemekten hemen sonra hazımsızlığın etkilerini hissedersiniz, ancak bazı durumlarda yemek ve hazımsızlık arasında biraz gecikme olabilir. Hazımsızlık çeken bazı insanlarda mide ülserlerinde rol oynayan aynı bakteri olan Helicobacter pylori’nin enfeksiyonu görülebilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) :

Mide asidinin yiyecek borusuna sızması sonucu ortaya çıkan diğer bir yaygın durumdur. Bu, genellikle yemek borusunun içerisine, yemek yemediğiniz zaman mideden yemek borusu  mideden yukarıya doğru çıkan mide asitinin kaçması ve buna bağlı yemek borusunun  kapanmasından sorumlu olan kas zayıfladığı zaman olur. Bulantıya ek olarak, asit reflüsü, mide ekşimesi, şişkinlik, yutma sorunu ve ağızda kötü bir tadı oluşturabilir.Göğüs arkasında yanma hissi, sırta ve boğaza yayılabilir. Bu yanma yemeklerden 30 dakika sonra başlar, egzersiz ve öne eğilmekle artar.

Gebelik :

Hamile olduğunuzun en erken belirtilerinden biri sık sık hamileliğinizin ikinci ayı boyunca başlayan rahatsız edici ve kötü bir duygudur. Değişen hormon seviyeleri, gebelik mide bulantısını tetikler.

Resmen ” sabah yorgunluğu” olarak adlandırılsa da , yemek zamanı da dahil olmak üzere, bulantı günün her saatinde olabilir. Bazen bazı yiyeceklerin kokusu veya tadı mide bulantısı için yeterlidir. Bu durum bebeğinize çocuğunuza zarar vermez.

Gastritte Kaçınılması Gerekenler
Küflü Gıdalar Hastalıyor Ve Zehirliyor.
Mide Bulantısından Kurtulmak İçin Doğal Öneriler

2 Yorum

  1. İsmail Bilgin 5 Ocak 2018 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 5 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir