Çam Fıstıklı İrmik HelvasıÇam Fıstıklı İrmik Helvası

Helva denilince akla ilk gelen İrmik Helvasıdır. Yapımı kolay ve lezzetli irmik helvası çeşitli şekillerde yapılabilir. Fakat en çok bilineni Çam Fıstığı ile yapılandır.

Bazı yörelerde düğünlerde, cenaze evlerinde, mübarek gecelerde yapılan ve yapımı gayet kolay bir tatlıdır. Canınız tatlı istediğinde yarım saatte hazır olur.

Her evde bulunan malzemeler ile yapılan irmik helvasını ben biraz farklı yapıyorum. Tarifini vereceğim irmik helvasının özelliği irmiğin kuru kavrulmasıdır. Hatta isterseniz irmiği biraz fazla kavurup soğuduktan sonra cam bir kavanoza alıp kapağını kapatıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Özellikle çalışa bayanlar için çok pratik oluyor. Canınız irmik helvası istediğinde irmik kavurmak ile uğraşmazsınız. Ocağa alıp ısıtıp hemen şerbetini verebilirsiniz.Fakat ben hep taze yapmayı tercih ediyorum.

Çam Fıstıklı İrmik Helvası Tarifim 4 – 5 Kişiliktir. Gelelim Çam Fıstıklı İrmik Helvasının yapımına.

Çam Fıstıklı İrmik Helvası Malzemeleri:

2 Su Bardağı İrmik
23 gr (1 Küçük paket) Dolmalık Çam Fıstığı
100 gr Tereyağı
1/2 Su Bardağı Süt
2 Su Bardağı Su
2 Su Bardağı Şeker

Çam Fıstıklı İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

2 su bardağı irmiği yapışmaz bir tencereye alıp kuru kuru kavuruyorum. İrmiğin rengi hafif dönmeye başlarken dolmalık çam fıstığını ekliyorum.

İrmik kavrulurken başka bir tencereye yarım su bardağı sütü , 2 su bardağı suyu ve 2 su bardağı şekeri alıp şekerin erimesini bekliyorum. Şeker eridikten sonra 1 taşım kaynatıp ocağı kapattım.

İrmik kavrulduktan sonra ocağı kısıp ısınan sütü döküyorum. Ardından 100 gr tereyağını da ekleyip karıştırıyorum. Ben tereyağı kullandım isterseniz margarin de kullanabilirsiniz.

Tencereyi küçük boy ocağa alıp altını kısıyorum. 20 dakika irmik helvasını pişmeye bırakıyorum. Piştikten sonra üzerine havlu kağıt kapatıp 10 dakika demlenmesini bekliyorum.

İrmik Helvası

Servis tabaklarına şekilli kalıp ile çevirip, süslüyorum. İsterseniz kalıpla çevirmeye de kullanmayabilirsiniz kaşık ile servis tabaklarına alıp servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Portakallı İrmik Helvası Tarifimiz ve diğer helva tariflerimiz aşağıdaki linklerdedir…

Portakallı İrmik Helvası Tarifi
Cevizli Mısır Unu Helvası
Helva-I Hakani (Osmanlı Mutfağı)

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir