Islak Saçla Uyumak Zararlı MıIslak Saçla Uyumak Zararlı Mı

Uzun ve yorgun geçen bir günün sonunda,  dişlerinizi fırçalayıp,  sıcak duş alıp pijamaları giyip sonra yatmak çok kolaydır. Ama hiç ıslak saçlarla yatmanın riskleri olduğunu düşündünüz mü ?

Islak saçlar en çok kadınları zorlar. Erkeklerin saçları kısa olduğu için çabuk kurur. Fakat kadınların saçları daha zor kurur. Kurutma işleminin zorluğundan kadınlar hep üşenir.

Islak saçlar ile uymamanın temeli soğuk almanız fikridir. Büyüklerimizin hep bizlere dediği ıslak saçlar uyumamız gerektiğidir. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kurutulmayan saçlar soğuk algınlığı, migren ve baş ağrısı gibi hastalıklara yol açar bunların yanı sıra yüz felci gibi ciddi sorunları da tetikler.

Ayrıca, ıslak saç ile yattığınızda  yastığınızda bakterilerin üremesine neden olursunuz.  Cildinizi nemli bakterilere maruz bırakmanız, sizi çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. En yaygın olanı saç derisinin kepeklenme oluşur.

Saçınızı tamamen kurutmak daha iyidir ama bazen insan çok yorgun olabiliyor. Saçlardaki nemden  yastıkta olaşabilecek bakterileri yastığın üzerine koyacağınız temiz ve kuru bir havlu  koymak daha iyi olacaktır.

Yatmadan önce saçınızı kurutmanın önemli üç nedeni vardır:

Baş ağrısı

Uyku sırasında vücut sıcaklığı yükselir. Sonra vücudunuz ısınır ve saçınız ıslağı sebebi ile ıslanan yastıkta oluşan nem şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.

Enfeksiyonlar

Yastıklar, bakteri çoğalması için ideal bir yer yapar, çünkü cildinizden ter, ölü hücreler ve doğal yağlar emer.  Islak olan  saç yastığı ıslatacak ve böylelikle enfeksiyon gelişimi için bir zemin oluşturacaktır. Astım, sinüzit ve diğer solunum yolu hastalıklarının şiddetlenmesine neden olur.

Saç kırılması

Çünkü ıslak saçlar ıslandığında zayıf olur bu da saçların kolayca kırılmasına neden olur.
Sağlık sorunlarına neden olabileceğinden ıslak saçlarla yatmamaya özen gösterin. Kurutma makinesi kullanamıyorsanız saçların suyunu havluya iyice emdirin.

İlginizi çekecek konular…

Neden Hastalanıyoruz
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin

2 Yorum

  1. Mesude Baran 4 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 5 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir