Her Gün Elma Sirkesi Kullanmak İçin 15 NedenElma Sirkesi Kullanmanın 15 Nedeni

Elma sirkesini sadece salatalara mı ekliyorsunuz?   Elma sirkesi,  kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, fosfor, sodyum ve florür açısından zengin bir bileşendir. Ayrıca  A, B1, B2, C, E, pektin ve biyoflavanoid gibi vitaminler bakımından da zengindir.

Elma sirkesini, evinizi temiz tutmak, güzellik ve vücudunuzun sağlığını korumak için doğal yöntem olduğunu göreceksiniz.

Elma sirkesi saçlarınız, cildiniz, çay- kahve makinelerinin temizlemesi, seramik bardaklardan kahve ve çay lekelerini çıkarma, çelik  parlatma ve evcil hayvanlardaki pireleri yok etmede kullanılan hızlı ve etkili bir maddedir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Her gün elma sirkesi kullanmanın nedenleri….

Evinizi temiz tutacak doğal bir ürün mi arıyorsunuz? Saçınızı ve cildi temiz tutmanın doğal yöntemlerini bilmek ister misiniz? Kimyasal bulaşık deterjanlarına ve tuvalet temizleyicilerine doğal bir alternatif mi arıyorsunuz?

İşte elma sirkesini çeşitli amaçlar için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Kullanmanın 15 Faydası

1. Eviniz İçin Doğal Temizleyici 

Elma sirkesi, sert elma elmalardan yapılan doğal bir üründür. Elma suyu fermente edilerek yapılır.  Evinizin temizliğinde  doğal olmayan kimyasallar yerine elma sirkesi kullanmak, doğal olmayan kimyasallara olan bağımlılığı azaltmanıza yardımcı olacaktır.  Elma sirkesinin düzenli kullanımında evinizde negatif enerjiyi alır. Elma sirkesi, çevrenin korunmasını da sağlayacaktır.

2. Deri pH’şını Düzenler.  

Elma sirkesini doğal tonik olarak kullanabileceğiniz gibi, yaşlanma dolayısı ile oluşan kırışıklıklarda , sivilce izlerinde ve siğilleri çıkarmada yardımcı olacak mükemmel bir bileşen olduğu keşfedildi.

Tonik İçin: Elma sirkesinin 1 ölçü sirkeyi 2 ölçü su ile sulandırın. Bu karışımı yumuşak pamuklu bir pamuk yardımıyla yüzünüze yayın. Gece yatmadan önce veya sabah nemlendiricinizi kullanmadan uygulamadan önce uygulamalısınız.  Bu tonik kırışıklıkları da azaltmada ve sivilce izlerinde yardımcı olacaktır.

Siğillerin Tedavisi: Bir parça pamuğu  elma sirkesi ıslatın ve daha sonra yüzünüzdeki siğilin üzerine pamuğu yerleştirip bant yardımıyla kapatın. Gece boyunca bırakın ve elma sirkesi çözeltisi siğil ile reaksiyona girdiğinde cildin şişmesine neden olabilir. Siğiller düşecektir. Fakat bu tedaviyi birkaç gün daha uygulamalısınız ki  siğil tekrar ortaya çıkmasın.

3. Parlak Saçlar İçin 

Saçınızın parlaması için; saçınızı iyi bir şampuan sonrası elma sirkesi ile durulayın. Kepek için de mükemmel bir çözümdür.

Bir fincan soğuk suya yarım tatlı kaşığı elma sirkesi koyup iyice karıştırın. Bu çözeltiyi iyi bir şampuanlama işleminden sonra saçınıza uygulayın ve yaklaşık yarım saat bırakın ve sonra durulayın. Hızlı ve etkili sonuç için bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

4. Güneşten Yanmış Cildi Tedavi Eder.

Cildiniz güneşten yandıysa, cildinizi yatıştırmak için her zaman elma sirkeli bir banyo iyi gelir.

Suyla dolu bir küvete 1 – 2 bardak elma sirkesi ekleyin. Yaklaşık yarım saat boyunca bu  karışımının içinde durun. Sonra hemen durulanın. Güneş yanığından kaynaklanan tüm rahatsızlıklar anında kaybolur.

5. Diş Lekelerini Giderir.

Sararan dişler kimsenin hoşuna gitmez. Elma sirkesi dişlerin doğal beyaz renge dönmesine yardımcı olacak en ucuz maddedir. Ayrıca ağızda ve diş etlerindeki bakteriler üzerinde etkili bir şekilde çalışır.

Her gün sabah ilk iş olarak  normalde yaptığınız gibi dişlerinizi  elma sirkesi  fırçalayın. Ayrıca, dişlerinizi elma sirkesi ile fırçalamak, diş etlerindeki bakterilerin yok olmasına da  yardımcı olacaktır.

6. Mantar Enfeksiyonlarını Yok Eder.

Elma sirkesi anti mantar özelliklerine sahiptir. İnsanlarda Candida veya maya enfeksiyonlarıyla mücadelede yardımcı doğal enzimler içerir.

Bir fincan elma sirkesi, bir bardak su ile karıştırın. Bu karışımı günde birkaç kez cildin mantar bulaşmış bölgelere uygulayın. İşlemi birkaç gün boyunca veya enfeksiyon geçene kadar tekrarlayın.

7. Doğal Tıraş Losyonu

Cildin tahriş olmasına yol açan  kimyasal tıraş losyonlarını doğal elma sirkesi ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Elma sirkesi ve suyu eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışımı  tıraş sonrasında yüzünüze uygulayın.

8. Zayıflamaya Yardımcı Olur. 

Fazla kilolu veya obez olmak bir sorunsa, elma sirkesi  sizin için iyi bir çözüm demektir. Asetik asit açısından zengindir elma sirkesinin düzenli tüketilmesi, abdominal yağ, vücut ağırlığı, trigliserid ve bel çevresindeki inçlerin önemli oranda azaltılmasına yardımcı olacaktır.

500 ml suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ilave edin. Karışımı iyice karıştırın ve 12 hafta boyunca her gün için.  12 hafta sonra kilo miktarınızı 2 – 3 kilo azalttığını göreceksiniz.

9. Doğal Masaj

El ve ayaklarda elma sirkesi ile yapılan masaj, yorgun el ve ayakların rahatlamasını sağlar. Kemik derzlerine uygulandığında artrit nedeniyle oluşan eklem ağrılarını ve iltihapları azaltmaya yardımcı olur.

El ve ayakları elma sirkesi ile ovun ve eklemlerde yorgunluk ve ağrıdan kurtulmak için yatmadan önce hafifçe masaj yapın.

10. Vücut pH’şını Korur.

Elma sirkesi, vücudun sağlıklı pH seviyelerini korumaya yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

İki çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırın ve bağışıklık sisteminizi artırmak için günde bir veya iki kez için.

11. Vücuttan Toksin Atmaya Yardımcı Olur. 

Vücudun pH’ını dengelerken, elma sirkesi vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Araştırmalar, elma sirkesinin kardiyovasküler dolaşımı iyileştirmede ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Günde birkaç kez sirke yudumlayın.

12. Lenfatik Sistemi Temizler.

Elma sirkesi vücudun mukozasının parçalanmasına yardımcı olur ve lenf nodlarını temizler. Mukus oluşumunu azalttığı ve sinüs tıkanıklığını azalttığı için alerjilerle savaşabilir.

Elma sirkesini günde birkaç kez yudumlayabilir veya bir bardak suya eklenen 2 çay kaşığı elma sirkesini aç karna  içebilirsiniz.

13. Mide Yanmasını Azaltır.

Midede bulunan hidroklorik asit, mide ekşimesi sebebidir. Araştırmalar mide yanmasına elma sirkesinin iyi geldiğini göstermektedir.  Elma sirkesinin asidi, midenin asitlik düzeyini düzeltmeye yardımcı olur.

Mide ekşimesinden kurtulmak için bir çay kaşığı elma sirkesi ve ardından bir bardak su alın.

14. Evcil Hayvanlarda Pire Kovucudur.

Sirke suyu eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışımı evcil hayvanınızın kürküne püskürtün. Pire istilasını gidermek için birkaç gün boyunca devam edin.

15. Ev  Temizlemede Kullanımı

Tuvalete dökülen elma sirkesi bakterilerden arındırır. Bir bardak sirkeyi tuvalete  dökün ve bir gece boyunca bekletin.

Bulaşık deterjanı yerine kullanabilirsiniz.  Ayrıca bulaşıkları yıkadığınız suya biraz sirke eklerseniz cam bardaklar ve çelik tencere vs. parladığını göreceksiniz.

Bir bardak suya yarım bardak sirke ekleyip  mikrodalga ve mini fırınları, mutfak tezgahlarını, camları, aynaları vb. silebilirsiniz.

İlginizi çekecek yararlı bilgiler….

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Etkili Çözümler
Şişelenmiş Suların Raf Ömrü Ne Kadardır

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir