Diyetinize Eklemeniz Gereken 11 Sağlıklı Tohum11 Sağlıklı Tohum

Tohumlar beslenme açısından en yoğun gıdalardır. Protein, diyet lifi, vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve güçlü antioksidanlar içermektedirler.

Etkili sağlık faydaları nedeniyle günlük diyetinize eklemeniz gereken tohumlar vardır. Birçok tohum çiğ yenebilir ancak bazılarının ıslatılması, öğütülmesi gerekmektedir. Bazı tohumlar daha lezzetli olmaları  için kavrulur.

Tohumlar genellikle kekleri, çörekleri ve sosları hazırlarken kullanırız. Genellikle tuzlu ya da baharatlı atıştırmalıklardır.

Fakat bu tohumlar ciddi bir besin kaynaklarıdır. Ayrıca, tohumlar fıstığı alerjisi olan insanlar için mükemmel bir alternatiftir. Diyetinize düzenli olarak eklemeniz gereken en sağlıklı tohumlardan nelerdir?

Diyetinize Dahil Etmeniz Gereken 11 Süper Tohum

1. Chia tohumu

Hepimizin bildiği gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri içerir. Chia tohumlarının bu sağlıklı yağların en fazla miktarına sahip olduğu bilinmektedir. Chia tohumları, sağlıklı omega-3 yağları haricinde; lif ve protein içerir.

Chia tohumlarının tüketilmesi , kalp rahatsızlığı riskini azaltmanıza ve eklem ağrısı, şekerli diyabet ve obezite gibi diğer birçok problemi azaltmanıza yardımcı olur.

2. Susam taneleri

Böreklerde ve çöreklerde kullandığımız susam, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, manganez, bakır, B1 vitamini içerir.

Susam tohumları kolesterolü düşürmek, yüksek tansiyon kontrolünü sağlamak ve karaciğeri korumak için kanıtlanmış özel lif türleri olan sesamolin ve sesamin içermektedir.

3. Kenevir tohumu

Ne kadar tüketildiğine bakılmaksızın, kenevir tohumları sizin için kesinlikle iyi sayılır. Kenevir tohumlarının tümünün 20 amino asidi içerdiğini biliyor muydunuz?
Ayrıca lif ve omega-3 yağ asitleri içeren kenevir tohumları çeşitli beslenme yetersizliklerinin tedavisinde kullanılır . Bu da vitamin ve minerallerle dolu olduklarının bir kanıtıdır.

4. Nar tohumları

Meyve içerisindeki tohumları çevreleyen meyve suyu, narın polifenoller gibi antioksidanlar da dahil olmak üzere sağlık için yararlı bir kaynaktır.

Narı içindeki tohumları ile yiyin. Çünkü nar tohumları, kanser ve kalp hastalığına karşı savaşan antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Cildi ve tırnakları güzelleştirebilen ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilen C vitamini ile doludurlar. Meyve aynı zamanda lif ve potasyumun da büyük bir kaynağıdır. Nar denilen nar tohumları ayrıca potasyum, demir ve K vitamini içerir.

5. Keten tohumu

Keten tohumlarını her türlü sağlık sıkıntısında çok iyi bir savaşçı yapan şey, çok güçlü bir anti-inflamatuar ajan olan zengin alfa linoleik asit kaynağı olmasıdır . Ayrıca, keten tohumlarının hormonları düzenlemek için yardımcı olduğu bilinmektedir, bu hormonlar özellikle PMS (Adet Öncesi Gerginlik Sendromu) ve menopoz muzdarip kadınlar için çok iyi hale getirirler.

Keten tohumunu öğüterek kullanıldığı zaman daha faydalı olmaktadır. Fazla öğütürseniz, kalanını cam bir kavanoz içinde buzdolabında saklamalısınız.

6. Hardal tohumu

Hardal tohumlarını filizlenmesini sağlamak için suyun içine batırın ve daha sonra salata, çorba ve diğerlerine biraz acı tat vermek üzere ekleyebilirsiniz. Birçok kişi  kavurmayı da tercih ediyor. Kişisel beğeninize bakmalısınız. Hardal tohumları iyi miktarda selenyum, manganez ve omega-3 yağ asitleri içermektedir.

7. Kimyon tohumu

Mutfaklarımızda bir baharat kullanılan toz kimyon tozuna aşinayızdır.  Bununla birlikte, pek çok insan bütün kimyon tohumlarının da tüketilebileceğinin farkında değildir. Kimyon tohumları, örneğin Hint yemek tariflerinde sıklıkla kullanılır. Harika tadıyla birlikte, tohumlar demir içerir ve geleneksel olarak sindirim yardımcı maddeleri olarak kullanılırlar.

8. Ay çekirdeği

İçlerinde bulunan E vitamininin etkileyici miktarları sayesinde, ayçiçeği tohumları, etrafındaki en sağlıklı tohumlardan biridir. E vitamini aslında cildinizi genç tutmanıza yardımcı olan bir antioksidandır, kolesterolü düşürür ve kanser riskini azaltır. Ayrıca, susam tohumu ruh halini yükseltmeye ve migreni önlemeye yardımcı olur; çünkü magnezyuma sahiptir.

9. Üzüm Tohumları

Belki de çekirdeksiz olanlarını tercih ediyorsunuzdur.  Fakat üzüm çekirdeği sizin için ço daha iyidir.  Ayçiçeği tohumları gibi üzüm çekirdeği çok sayıda E vitamini içerir. Birçok çalışma, üzüm çekirdeğinin kalp rahatsızlığına ve kansere karşı yardımcı olduğunu göstermektedir.

10. Kabak Çekirdeği

Demir, çinko, sağlıklı yağlar, antioksidanlar, diyet lifleri ve proteinler içerdiği  için, kabak çekirdeğini düzenli olarak diyetinize eklemelisiniz.

11. Buğday tohumu

Buğday çekirdeğinden gelen buğday tohumu; protein, demir, B vitaminleri ve elyaf içerir. Yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz. Buğday tohumunu, çoklu doymamış yağların kokulu hale gelmesini önlemek için derin dondurucuda sıkıca kapalı bir kapta muhafaza ettiğinizden emin olun.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Balıkta Bulunan Omega-3 Yağını İçeren Bitki
Chia Tohumunun Faydaları Neler Ve Nasıl Kullanılmalı

2 Yorum

  1. Yiğit Efe 29 Kasım 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 29 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir