Evimizde Bulunan 10 Doğal AntibiyotikEvimizde Bulunan 10 Doğal Antibiyotik

Bakteriyel enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler uzmanlar tarafından verilmez ise çok zararlı olmaktadır.

Antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanımı ciddi sorunlara yol açar. Ciddi ve kronik hastalıklarda bir sağlık uzmanının tedavisine ve tavsiyesine kulak vermeliyiz. Ciddi ve kronik olmayan enfeksiyonlarda evimizde bulunan bazı besin maddeleri antibiyotik etkilere sahiptir.

Evimizdeki Doğal Antibiyotikler Nelerdir? Evimizdeki Doğal Antibiyotikler Nasıl Kullanılır?

1. Sarımsak

Sarımsak

Doğal antibiyotikler söz konusu olduğunda, sarımsak listenin başında yer alır. Çünkü evimizde sürekli bulunan ve en güçlü doğal antibiyotiktir. Sarımsak, güçlü antibiyotik, antiviral, anti-mantar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan allicin adlı bir bileşene sahiptir. Hastalıklariçin binlerce yıldır kullanılıyor. Sarımsağı düzenli olarak tüketmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve çoğu hastalık başlamadan önlenecektir.
Yemeklerinize baharat olarak sarımsak ekleyebilirsiniz. 3-5 diş sarımsağı ezip 7 – 10 dakika kadar kaynatıp
Soğukkanlılığı hissettiğinizde 2 diş sarımsağı soyun ve çiğ yiyin.

2. Kekik Yağı

Kekik Yağı

Doğal antibiyotikler listemizde kekik yağı da bulunmaktadır. Bakterilerden kurtulmanın yanı sıra, kekik yağına antiviral ve mantar önleyici özelliği de ek direnç kazandırmaktadır. Kekik yağında bulunan güçlü bileşen, karvakroldür. Bu madde etkinlikte farmasötik ilaçlara rakip olmasına karşın, vücudunuzdaki yararlı bakterileri bozmaz.
Sinüs ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında, kaynamış suyun içine bir kaç damla kekik yağı damlatıp buharını solumalısınız.

3. Bal

bal

Bal, doğal ve güçlü bir antibiyotiktir. Eski zamanlardan beri yara ve iltihap tedavisinde kullanılmaktır.
Yapılan araştırmalarda, balın laboratuvar şartlarında özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren Kalbi Tutacoli mikropları ile Candida Albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlenmiştir. İnhibin mikropların üremesini de önler.Özellikle kekik balı, kestane balı (Delibal) ve Çam balı yara ve iltihap tedavisinde çok faydalıdır.
Balı 1 çay fincanı sıcak suyun veya ılık suyun içinde karıştırıp içebilirsiniz. Sıcak içildiğinde kana daha çabuk karışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda vücut direncini de arttıracaktır.

4. Cayenne Biber (Arnavut Biberi)

 Cayenne Biber (Arnavut Biberi)

Arnavut biberinde bulunan  kapsasin, doğal antibiyotikler arasında bunu etkili bir ilaçtır. Bilim, kapsaisin’in hem anti-fungal hem de antibiyotik etkilerini doğrulamıştır. Mutfağınızda baharat olarak da kullanabilirsiniz.
Cayenne biber de boğaz ağrısı için mükemmel bir ilaçtır. Sinüs enfeksiyonu için en iyi doğal antibiyotikler arasındadır.

5. Ekinezya

Ekinezya

Ekinezya çayı, soğuk algınlığı ve gribin şiddetini azaltan en iyi doğal antibiyotiklerden biridir . Özellikle stafilokok aureus gibi tehlikeli MRSA bakterilerine karşı etkilidir. Açık yaralar, difteri ve kan zehirlenmesi tedavisinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.
Ekinezya, diğer bitki çayları gibi demlenerek tüketilmektedir.

6. Zencefil

Zencefil

Doğal antibiyotikler arasında güçlü bir etkisi olan Zencefil, gıda zehirlenmesinin önlenmesinde en etkili yöntemdir.
Aynı zamanda salmonella, listeria ve campylobacter’ı öldürmede son derece etkilidir. Buna ek olarak, taze zencefil bağırsakta yararlı bakterilere zarar vermeden sindirime de yardımcı olabilir.
Zencefili rendeleyip, zencefil çayı yapabilirsiniz. Ayrıca bir tatlı kaşığı balın içine 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil veya toz zencefil karıştırıp tüketebilirsiniz. Yemeklerinize de eklemeniz mümkündür.

7. Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçalda, aktif madde olan Curcumin aynı zamanda mutfağınızdaki en güçlü doğal antibiyotiklerden biridir. Çoğunlukla köri tozunun içinde bulunan zerdeçal, antienflamatuar özellikleri ile bilinir. Bununla birlikte, sinüs enfeksiyonu ve alerjinin hafifletilmesi için de güçlü bir antibiyotiktir.
1 çay kaşığı zerdeçalı 1 çorba kaşığı balla karıştırabilirsiniz. Enfeksiyona karşı savaşmak, yaraları iyileştirmek için etkilidir.

8. Lahana

Lahana

Lahananın içindeki  sülfür bileşikleri onu güçlü bir antibiyotik haline getirir. Fermente edildiğinde, güçlü özellikleri canlanır ve kötü bakterileri boşa çıkarırken bağırsakta yararlı bakterilerin üretilmesine yardımcı olurlar.
Lahana çiğ olarak salatalara ekleyebilirsiniz. .
Soğuk algınlığı, grip ve bağırsak rahatsızlığı sorunlarına karşı iyileştirici faydalar sağlamak için Lahana turşusunu sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

9. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal antibiyotikler arasında en iyi performans gösterir. Hem antibiyotik hem de antiseptik özellikleri vardır, bu da her türlü enfeksiyona karşı mücadeleyi mükemelleştirir.
Her sabah ilk önce yataktan kalktığınızda 1 bardak  ılık suyun içine 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz. Bu karışımı boğaz ağrısı için gargara olarak da kullanılabilirsiniz.
Balla eşit oranlarda karıştırıldığında, öksürüğün sakinleşmesine yardımcı olabilir.

10. Tarçın

Tarçın

Baharat olarak kullanılan özellikle tatlılarda kullandığımız Tarçın, güçlü doğal antibiyotikler arasındadır. Kandida gibi mantar enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bununla birlikte, gıda kaynaklı bakterilerin büyümesini de engeller, bu da gıda zehirlenmesi için mükemmel bir gıda muhafaza edici ve önleyici çare haline getirir. Araştırmacılar, tarçın yağının, stafilokok ve E. coli bakterileri gibi ciddi enfeksiyonlarla mücadelede etkili olduğunu belirtiyor.
Tarçın çubuklarını kaynatarak yapacağınız çay ile  boğaz ağrısı ve bağırsaklardaki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilirsiniz.
Soğuk algınlığı veya gripte bir kupa  sütün içine 1 çubuk tarçın atarak 10 dakika kadar kaynatıp içine bal ekleyerek içebilirsiniz.

İlginizi çekecek makaleler…

Göğüs Tıkanıklığı İçin Evde Doğal Tedaviler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir