Tendonlara Zarar Veren AlışkanlıklarTendonlara Zarar Veren Alışkanlıklar

Tendon, kasları kemiklere bağlayan sert ama elastik bağlara verilen isimdir. Kemikleri kaslara bağlamaktan haricinde tendonların çeşitli eklemleri de hareket ettirmenizi sağlar.

Tendon Nedir?

Tendon bağları, ayaklarda Aşil’de, omuzda, dirsekte ve el bileğinde bulunur. Sürekli hareket halinde olan vücudun belirli bölgelerinde oluşan bir bağ dokusudur.

Tendonlar, kişilerin ani sıçrama ve hareketlerinde de zedelenebilecek bağlardır. Tendon, bulunan bölgelerde yırtılma, zedelenme kopma gibi durumlar gözlemlenir. Ayrıca Tendinit oluşabilmektedir.

Tendinit Nedir?

Tendinit (tendon iltihabı) bu yapının tahriş olup iltihaplanması ve şişmesi ile ortaya çıkan durumdur.

Tendonların sürekli tekrar eden bir hareket ederek baskı uygulanır ise şişme görülebilir. Tendon iltihabı meydana gelir. Tendonda iltihap görülmesine ‘tendinit’ adı verilir.
Tendinit, özellikle etkilenmiş tendonların bağlı olduğu eklemleri hareket ettirmeye çalışırken çok fazla ağrıya ve hassasiyete neden olabilir. Sonuç olarak, eklem hareketliliği önemli ölçüde azaltılır.

Vücutta fazla kullanılan bazı eklemler Tendinit riski taşımaktadır. Tendinit, vücudun herhangi bir yerindeki tendonda oluşabilmektedir. Fakat genellikle dirsek, omuz, diz, bilek ve topuktaki tendonları etkiler.

Tendonlara Zarar Verebilecek Alışkanlıklar Nelerdir?

Spor Veya Egzersizden Önce Isınmamak

Spor yapmaya başlamadan önce ısınma, sadece kasları egzersize değil aynı zamanda tendonları da hazırlar ve böylece yaralanma riskini azaltır. Isınma sadece spor ve egzersiz yapmaya başlamadan önce değil aynı zamanda eklemlerinizde çok fazla stres oluşturabilen herhangi bir yorucu fiziksel aktiviteyi yapmadan önce önerilir.

Sigara İçmek

Herkes sigara içmenin akciğerler ve kalp için kötü bir alışkanlık olduğunu bilir. Tendonların güçlü ve sağlıklı kalması ve herhangi bir yaralanmada etkili bir şekilde iyileşmesi için oksijen ve besin maddeleri gerekir. Ancak sigarayı içtiğiniz zaman, gerekli olan oksijen ve besinlerin tendonlara yeterli gelmez çünkü kan dolaşımını engeller.

Spor ve Egzersiz Yaparken Mola Vermek

Spor yaparken eklemlerinizin sağlığı için düzenli olarak mola vermelisiniz. Özellikle tendonlarınız sıkışmış ve şişmişse onları dinlendirmek hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde, tendonlarda ameliyelık yırtılmaya sebep olursunuz.

Hareketsiz Yaşam

Hareketsiz monoton bir yaşam tendinit riskini önemli ölçüde arttırabilir. Ayrıca, fiziksel olarak aktif olmak, sadece tendon ve eklemleriniz için değil aynı zamanda genel sağlığınız ve refahınız için de iyidir.

Sağlıksız Beslenme

Dengeli bir diyet seçerek tendonları, manganez, magnezyum, çinko E vitamini ve B vitamini gibi diğer besin maddeleri ile desteklemelisiniz.

 Bu Konularda İlginizi Çekebilir…

Ganglion Kisti Nedir – Ganglion Kisti Belirtileri Ve Tedavi
Yaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını Tetikliyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir