Hafif Ve Sağlıklı Yemek Pişirmek İçin 5 Kolay YöntemHafif Ve Sağlıklı Yemek Pişirmek İçin 5 Kolay Yöntem

Sindirimi kolaylaştırmak,fazla kilolar kurtulmak ve sağlıklı beslenmek isteyenler yemek pişirme tarzınızı değiştirmeden hafif yemekler yapabilirler.

Hafif ve sağlıklı yemek pişirme olağanüstü gayret gerektirmez. Yemek yaparken uygulayacağınız ufak değişiklikler ile pişirdiğiniz yemekleri daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Uygulayacağınız bu küçük değişikliler aynı zamanda sindirim için önemli bir yardımcıdır.

Daha hafif pişirme ile dengeli beslenmenin tadını çıkarabilir ve kalori alımınızı yönetebilirsiniz. Bu şekilde, sağlıksız yemek yeme nedeniyle ortaya çıkan kilolardan kurtulmak için sert bir diyet başlatmaya gerek kalmayacaktır. Düzenli olarak fiziksel aktivitelerinizi uyguladığınızda sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olacaksınız.

Sağlıklı Ve Hafif  Yemek Pişirmek İçin 5 Kolay Yöntem

1. Yağı Azaltmak

Yağ, insanların kiloları için düşmandır. Yemekleri yaparken tereyağı yerine, doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytinyağı kullanın.

Eti, balığı ve tavuğu pişirirken buğulanma, haşlama veya ızgara tercih edebilirsiniz. Bunun için fırın, yapışmaz tavalar veya elektrikli ızgaralar sizin için en doğru seçim olacaktır.
Pasta ve börek yaparken tepsiyi yağlamak yerine pişirme kâğıdı tercih etmelisiniz.

2. Hazır Ürünlerden Uzak Durun.

Yemek pişirmek bazen vaktinizi alabilir veya yemek yapmak için zamanınız yoktur ve hazır yemeklerden tüketebilirsiniz. Ancak hazır yemeklerin, doymuş yağ ve tuz oranları ev yapımı yemeklerden çok daha yüksektir.
Kendinizin hazırlayacağı taze sebzeler kullanarak yemek pişirmek, kullandığınız yağlar üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanızı sağlar ve tuz oranını kendinizin ayarlaması daha sağlıklı olacaktır.

3. Etlerin Yağını Giderin.

Tavuk yağsız bir ettir. Ekstra yağ eklemediğiniz sürece. Yağ eklemiş iseniz havlu kağıt üzerine koyarak fazla yağından arındırabilirsiniz. Izgara yapılan eti yağdan daha kolay arındırabilirsiniz.

4. Baharatlar İle Yemeklerinizi Lezzetlendirin.

Hafif ve yağsız yemekler genellikle tat eksikliği yüzünden eleştirilmektedir. Kuşkusuz, damak zevkinize göre yaptığınız yemekleri değişik baharatlar ile tatlandırarak yemeğin tekdüzeliğini kırmış olursunuz. Bu baharatlar bir parça köri, zencefil, kekik, kişniş, kakule, muskat veya fesleğen olabilir. Bu şekilde yemek daha zevkli olacaktır.

5. Taze Sebze Tüketimi Ve Porsiyon Ayarı

Sebzeleri kızartmak yerine pişirmeyi tercih etmelisiniz. Sebze yemekleri pişirilirken mutlaka kısık ateşte pişirilmelidir. Sebzeleri sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri de buharda pişirmedir. Izgara eti buharda pişen sebzeler ile servis edebilirsiniz.
Hafif ve sağlıklı yemekler hazırlamak istiyorsanız porsiyon miktarı, gözardı edilmemesi gereken çok önemli bir noktadır. Enerji alımınızı nasıl dengeleyebileceğinizi bilmeniz gerek. Diyetinizi değiştirmek için tüm gıdaları tüketmeniz önerilir, ancak miktara özen gösterilmelidir.

Pişireceğiniz et, tavuk, balık ve sebze yemeklerinde kullanabileceğiniz baharatların şifaları…

Muskat – Küçük Hindistan Cevizinin Faydaları
Kakule Nerelerde Kullanılır – Faydaları Nelerdir
Tazesi Ve Kurutulmuş Hali İle Şifa Kaynağı Kişniş
Doğanın Gizli Şifa Kaynağı | Kekik
Köri Nedir – Nasıl Kullanılır
Zencefilin Faydaları Ve Kullanım Alanları
Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları
Çemen Tozu Nedir Ve Nerelerde Kullanılır

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir