Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Etkili Çözümler Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Etkili Çözümler

Uzun süredir sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak gerçekten zor bir iştir. Sigarayı bırakmak için karar adınız. Peki, bu alışkanlığından vazgeçmeyi başarabilecek misiniz?

Sigara, akciğerleri, boğazı ve ağzı tahrip ettiği için çeşitli hastalıklara neden olan en kötü alışkanlıktır.

Sigara; kan basıncı, koah, akciğer kanseri, kalp rahatsızlıkları ve diğer birçok rahatsızlık gibi vücuda çeşitli zararlı etkilere neden olan nikotin içerir. Üstelik, sigara içerek, etrafınızdaki kişilere özellikle de çocukların sigaranın dumanı ile pasif  içici olmalarına sebep oluyorsunuz.
Bu nedenle, kendi sağlığınızın ve ailenizin sağlığının değerini bilin ve sigara içme alışkanlığından kurtulun.

Sigaraya Başlamanın Başlıca Nedenleri:

Arkadaş baskısı
Sosyal olmak
Yüksek stres veya zorlu durumları halletmek için
Medyanın etkileri

Sigaranın Sağlığa Etkileri:

Artan kan basıncı ve kalp atışı
Zayıflamış bağışıklık sistemi
Akciğerler dahil olmak üzere solunum sistemi üzerindeki etki
Erkeklerde daha düşük sperm sayısı ve diğer üreme bozuklukları
Kadınlarda doğurganlığın azalması
Adet düzensizliği
Serviks kanseri
Daha erken menopoz

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigarayı Bırakmak İçin Yardımcı Olabilecek Doğal Çözümler:

1. Yulaf

Yulaf sigarayı bırakmak için kullanılan eski bir çarelerden biridir. Yulaf ezmesini bir çorba kaşığı alıp 2 su bardağı haşlanmış suyla karıştırın. Bir gece bırakın ve ertesi sabah yaklaşık 10 dakika kaynatın. Her yemekten sonra için. Yulaf, sigara için arzuyu düşürürken vücudun zararlı toksinlerini boşaltmaya yardımcı olur.

2. Su

Bol su içmek, sigara içme alışkanlığını tedavi etmek için en iyi çaredir. Su bedenin detoksifikasyonuna yardımcı olacaktır. Ne zaman sigara içmek isterseniz, bir bardak su için.

3. Cayenne Biberi (Arnavut Biberi) 

Cayenne biberi, sigara içmeyi bırakmanın en iyi doğal ilaçlarından biridir. Cayenne Biberini diyetinize ekleyin ya da bir bardak suya birkaç tutam atıp karıştırın. Cayenne biber, solunum sisteminin tütün ve nikotin gibi tüm bağımlılık yapıcı maddelere hassasiyetini azaltmada yardımcı olur. Aynı zamanda sigara isteğini azaltır.

4. Zencefil

Sigara içenlerin, sigarayı bırakırken sık görülen ebelirtilerinden biri, mide bulantısıdır. Zencefil Çayı mide bulantısını kolaylıkla hafifletilebilir.

5. Multivitaminler

Sigara, vücudumuzda birtakım yaşamsal besinlerin eksikliğine neden olur.  A vitamini, C ve E vitaminlerinin takviyeleri ile doldurulabilir. Bunlar, sigarayı bırakma semptomlarıyla baş etmede de yardımcı olurlar. Vitamin E, hasar gören mukusun onarımı için faydalıdır; E vitamini, hasar gören hücreleri sigara içimi nedeniyle onarır. Vücutta bulunan C vitamini eksikliğini portakal suyu ile sahip olabilirsiniz.

6. Turp

Sigarayı bırakmak için güvenilir doğal yollardan biride Turp. Bir turp alıp kabuğu soyduktan sonra  rendeleyin  içinde bir miktar (yaklaşık 1 yemek kaşığı ) bal karıştırın ve sulanmasını bekleyin. Suyundan günde en az 2 kez için.

7. Meyan kökü

Sigara içmekten kaçınmak için en çok tercih edilen doğal ilaçlardan biri meyankökü. Sigara içme isteğiniz olduğunda  bir meyan kökü çiğneyebilirsiniz. Bu, bir sigaranın  yerine geçer.

8. Üzüm Çekirdeği Ekstrakt

Sigara içimi nedeniyle oluşan akciğer hasarını onarmak için üzüm çekirdeği ekstresini tüketin.

9. Üzüm Suyu

Üzüm suyunun asitli içeriği nikotini vücuttan atmaya yardımcı olur, bu nedenle sigarayı bırakmaya hazır olduğunuzda üzüm suyu için.

10. Ginseng

Sigara içmek istemek isteği olduğunda  kahvaltıda bir çay kaşığı ginseng tozu ekleyin. Ginseng, nikotinde bulunan ana bileşenlerden biri olan dopamin salınımını önlemek için etkili bir çaredir.

11. Kedi Otu

Kediotu, stres, kaygı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sigarayı bırakma semptomlarını hafifletmek için kullanılan en iyi şifalı otlardan biridir.

12. Bal

Bal, sigarayı bırakma sürecinde mükemmel bir çözümdür. Bal kolaylıkla sigara içme alışkanlığından vazgeçmeye yarayan yararlı vitaminler, enzimler ve proteinleri içerir.

13. Karabaş Ve Melisa Çayı

Melisa sakinleştirici etkisiyle bilinir. Karabaş otu ise,sinirleri sakinleştirmek ve kan dolaşımını düzenlemek için tüketilmektedir. Karabaş otu ve Melisa ile hazırlanan bu çay sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Bir tutam Melisa ve 2 parça karabaş otu kaynamakta olan suya bırakılır ve 2 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ocağı kapatıp 4 – 5 dakika demlendikten sonra süzüp günde 2 kere içilir.  Tadı acı gelirse balla tatlandırılabilir.

Sigara ile ilgili bu yazılara da göz atabilirsiniz…

Hamilelikte Sigaranın 10 Zararı
Sigarayı Bırakmak İsteyenler Kilo Almaktan Korkmayın
Sigara Menopoz Yaşını Etkiliyor
Sigara Duman Çocuklarda Şişmanlama Sebebi

2 Yorum

  1. Yiğit Barış 14 Kasım 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 14 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir