Müminler Sadece Allaha DayansınlarMüminler Sadece Allaha Dayansınlar

Bismillâhirrahmânirrahîm

160- Eğer Allah size yardım ederse sizi hiç kimse yenemez. Fakat eğer sizi yüzüstü bırakırsa O’ndan başka size kim yardım edebilir? Müminler sadece Allah’a dayansınlar.
Al-i İmran Suresi – 160.Ayet

Al-i İmran Suresi  160. Ayetin Tefsiri

“Eğer Allah size yardım ederse sizi biç kimse yenemez. Fakat eğer sizi yüzüstü bırakırsa O’ndan başka size kim yardım edebilir? Müminler sadece Allah’a dayansınlar.”

İslâm düşüncesinde, Allah’ın kaderinin mutlak etkinliği ile bu kaderin insanların; davranış, eylem ve işlerinin sonucunun gerçekleşmesi arasında şaşmaz bir denge vardır. Yüce Allah’ın kanunu sonuçların sebeplerden sonra gelmesini öngörmektedir. Ancak sonuçları doğuran bizzat sebeplerin kendisi değildir. Müessir etken Allah’tır. Ve yüce Allah, kaderi ve iradesi uyarınca sonuçları sebeplerden sonraya bırakmıştır. Bu yüzden insandan, görevini yerine getirmesini, çaba sarf etmesini, gereken neyse onu yapmasını istemektedir. Sonra da bunların miktarına uygun sonucu meydana getirmektedir.

Böylece sonuçlar ve akıbetler, Allah’ın dilemesine ve kaderine bağlanmış olur. Çünkü yalnızca O, birşeyin olmasına ve dilediği gibi oluşmasına izin verir. Bu şekilde müslümanın düşüncesiyle eylemi arasında denge sağlanmış olur. O, elinden geldiğince çalışır, çaba sarf eder, bunların sonucu konusunda da Allah`ın kaderine ve iradesine bağlanır. Onun düşüncesinde, sonuçlarla sebepler arasında kesinliğe yer yoktur. Hiçbir işte Allah’ı zorunlu kılamaz.

Müminler sadece Allah’a dayansınlar.

Böylece Müslümanın düşüncesi, Allah’tan başkasından bir şey isteme düşüncesinden kurtulmuş olur. O, kalbini doğrudan varlık aleminde etkin olan güce bağlar. Böylece zafer, korunma ve sığınma için ham hayallerden ve boş sebeplerden elini çeker. Sonuçların meydana gelişinde varılacak noktanın gerçekleşmesinde ve her işi hikmeti uyarınca planlamasında yalnızca Allah’a güvenip dayanır. Bundan sonra da her ne şekilde olursa olsun, Allah’ın takdiriyle meydana gelen her şeyi içtenlikle kabul eder.

Bu teslimiyet İslâm’ın dışında olan her insan kalbinin tanımadığı olağanüstü bir dengedir.

Meal Ve Tefsir – Fizilal’il Kur’an

Allahın Rızasını Kazanmak
Allah Kalplerdekini Bilir Ve Bağışlayıcıdır
Kim Allah’a Ortak Koşarsa
İsterken Allah’tan İsteyin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir