Çikolatanın Sağlığa FaydalarıÇikolatanın Sağlığa Faydaları - www.inanankalpler.net

Çikolata, herkesin çok sevdiği bir tatlıdır. Özellikle de çocuklar ve kadınların tükettiği çikolatanın kanıtlanmış faydaları vardır.

Çikolatanın sağlık için kanıtlanmış faydaları var. Bu faydaların yararlanmak için siyah çikolata yani bitter çikolata yenmeli.

Çikolatanın Kanıtlanmış Faydaları

Çikolata, içerdiği antioksidan sayesinde kan dolaşımını geliştirir, bağışıklığı artırır, stres önler ve hatta yaşla ilişkili bellek kaybını durdurur.

Diyabet hastaları için, insülin direncini arttırır. En az% 70 kakao içeren çikolatadan günde en fazla 4 kare yenmelidir.

İşte Çikolatanın Sağlığa Olan Faydaları:

1. Kan dolaşımını arttırır.

En sevdiğiniz çikolata % 60’dan fazla kakao içeriyorsa, kalbiniz için iyi olur.
Sık sık el ve bacaklarda uyuşukluk yaşıyorsanız, ilacı biraz acı çikolata (bitter çikolata). Uyuşukluk vücudun zayıf kan dolaşımı nedeniyle oluşur. Bitter çikolata yenildiğinde kan dolaşımını önemli ölçüde artırabilir. Siyah çikolata içerisinde bulunan antioksidanlar (veya flavonoidler) kalbinizi inmeden korur.

2. Bağışıklığı Arttırır

Siyah çikolata çikolata bağışıklığını arttırır. Siyah çikolata anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü antioksidanlara sahip kakao içerir.  Endişelenmeyin, hatta düzenli olarak beyaz çikolata çubuğu vücudumuzun gerektirdiği minerallerle doludur. magnezyum ve demir, manganez, bakır, çinko ve selenyum gibi az miktarda mineral içerir. Ve bu mineraller, özellikle magnezyum güçlü ve sağlıklı bağışıklık sistemini sahip olmanızı sağlar.
%70 ila %85 arasında kakao oranına sahip 100 gr bitter çikolata, günlük demir ihtiyacının %67’sini, magnezyum ihtiyacının %58’ini, bakır ihtiyacının %89’unu, manganez ihtiyacının %98’ini içermektedir.

3. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Çikolatanın kilo almaya neden olduğu söylenir. Ne zaman biri çikolata teklif ederse, isteksizce reddediyoruz çünkü kilo almak istemiyoruz. Ama bu bir efsane… 🙂

Çikolatanın aslında kilo vermenize yardımcı olabileceğini söylesek?
Yağ asidi sentezinde yer alan gen etkinliğini azaltarak, koyu renkli çikolata metabolizmayı hızlandırır Koyu çikolatada bulunan antioksidan Resveratrol, ayrıca kilo vermenize ve obezite ve şeker hastalığı gibi durumları yönetmenize yardımcı olur.  Belki de kilo vermek için  diyetinize çikolata eklemenin zamanı gelmiştir!

4. Stresi Azaltır.

Stres, sağlığınızı, cildinizi ve saçınızı etkileyen birkaç başka sorundur. 2 hafta boyunca  her gün  40 g çikolata (beyaz veya koyu renkte) yiyen, stresli tıp öğrencilerinde stres seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü gözlemiştir.

Evet, çikolata stresi azaltabilir. Ancak çikolataya sığınmayın. Stres düşürmek için yapabileceğiniz birçok şey arasında yer almasını sağlayın .
Yapılan araştırmalar sonucunda, çikolatanın vücudun beyindeki stres sinyaline olan tepkisini köreltiyor ve stres hormonu olan kortizol üretimini azaltıyor. Zor bir günün ardından çikolata iş başında olmalı…

5. Beyin Fonksiyonunu Sağlar.

Çikolata sadece gençler için değil – orta yaşlı bireyler ve yaşlılar da faydalarından yararlanabilirler. Siyah çikolata, sinirlerin iltihaplanmasını azaltan antioksidanlar olan epokarbokin, bir tür flavonoid içerir.

Flavonoidler aynı zamanda yaşlılıkta oluşan hafıza kaybını azaltmaktadır. Aslında, bu sorunları büyük ölçüde tersine çevirebilirler ve bunama olayını durdurabilirler!
Çikolatalar beyin fonksiyonlarına yardımcı olsa da, günde yalnızca sınırlı miktarda yiyebilirsiniz. Yeşil biber, elma ve yeşil çay gibi diğer beyin için sağlıklı besinler arasına ekleyin.
Siyah çikolata da sinir sistemini iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İçinde ruh halinizi artırabilir ve günlük görevleri yerine getirme konusundaki ilginizi artırabilen teobromin, kafein benzeri bir uyarıcı bulunur.

6. Diyabetin Riskini Azaltıyor.

% 70 kakao ile koyu çikolatadan yemekten önce birkaç parça yemek sizin memnuniyetinizi artıracak ve aşırı yeme olasılığını azaltacaktır.
Çoğu kişi, şeker hastalığına yakalanırsanız çikolata yiyemeyeceğine inanıyor, ancak bu gerçek değil.

Aslında, siyah çikolatayı kafi miktarlarda yiyerek diyabet riskini azaltabilirsiniz! Çikolata insülin hassasiyetinizi arttırır ve kan basıncını düşürür. Tabii ki, burada anahtar kelime kafi, çünkü siyah çikolata da şeker içeriyor. Sütlü çikolata daha fazla şeker içeriyor.

7. Bebekler daha mutlu olur.

Hamileyseniz, çikolata yiyin, sizin için değil bebek için de yararlıdır. Hamilelik sırasında çikolata tüketen annelere doğan bebekler genellikle daha mutlu ve daha aktiftir. Eğer stres altındaysanız, çikolata yeme aynı zamanda çocuğunuza bulaştırılabilecek endişeleri azaltabilir.

8. Cilt içinde faydalıdır.

Siyah çikolata, flavonoid bakımından zengindir.  Flavonoidler, cildi UV ışınlarından koruyabilme özelliğine sahip antioksidanlardır.

Küçük çaplı bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan çikolatadaki flavonoidler, cildinizin UV ışınlarına toleransını artırır.

Flavonoidler ayrıca kan akışını hızlandırırarak  cildinizin daha yumuşak, nemli ve canlı kalmasını sağlayabilir.

Çikolata Tercihiz Nasıl Olmalı?

En az% 70 kakao içeren çikolata seçin. Çikolatanın acı olamsı daha iyi, çünkü acı çikolatada flavonoidler vardır.

Çok az flavonoid ve çok daha fazla şeker ve yağa sahip sütlü ve beyaz çikolatadan kaçının.

Günde Ne Kadar Çikolata Yenebilir?

Çikolata siyah da az miktarda yiyin. Günlük tüketim için, 3 kare parça yeterlidir.

Diyetinizden diğer yüksek kalorili gıdaları azaltarak çikolatanın kalorisi ile  telafi etmeyi unutmayın. Ancak, çikolatanın taze meyve ve sebzeleri yerine geçmesine izin vermeyin.

Çikolata hakkında diğer bilgiler ve çikolatalı tariflerimize linklerden ulaşabilirsiniz…

Çikolata Sadece Mutluluk Kaynağı Değil

Hipertansiyona Karşı Bitter Çikolata

Geç Yaşlanmak İçin 7 Doğal Öneri

Çikolata Nasıl Rendelenir?

Çikolatalı Mozaik Pasta

Çikolatalı Muffin Nasıl Yapılır

Çikolatalı Puding Tarifi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir