Hemoglobin Seviyesini Arttıran Ve Demir İçeren 13 MeyveHemoglobin Seviyesini Arttıran Ve Demir İçeren 13 Meyve

Demir eksikliği en çok bayanlarda ve çocuklarda görülmektedir. Vücudun demir yapabilmesi için hemoglobine ihtiyacı vardır.

Vücutta sürekli güçsüzlük ve yorgunluk, vücut ısısında düzensizlikler, zayıflamış bağışıklık sistemi, uyku hali, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, kulaklarda uğultu, tırnakların çabuk kırılması, kalpte çarpıntı, saç dökülmesi ve sinirlilik demir eksikliğinin başlıca belirtileridir.

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Ne İşe Yarar?

Hemoglobin, kanınızın vücudunuzdan oksijen taşımasına yardımcı olan, kırmızı kan hücrelerindeki bir proteindir. Hemoglobin kana kırmızı rengini verir.
Hemoglobinin görevi vücuda oksijen göndermesidir. Hemoglobin seviyesi kan testi ile belirlenir.

Hemoglobin Seviyelerini Artırmak Mümkün Mü?

Beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik yaparak bir demir eksikliğini gidermek mümkündür.
Beslenme programınıza demirden zengin gıdalar ekledikten 4-6 hafta sonra kanınız yeniden oluşacak ve yenilenecektir. Sağlıklı demir seviyeleri elde etmek için kendinize en az bir veya iki ay süre verin.
Bazı meyveler demir açısından zengindir ve hemoglobin düzeylerinizi yükseltmenize yardımcı olur.

Hemoglobini Artıran Meyveler Nelerdir Ve Ne Kadar Demir İçermektedir? 

Hemoglobin Seviyelerini Artırmak İçin Demir İçeren 13 Meyve

1. Hurma

Hurma

Ramazan ayında sofraları şenlendiren hurmayı evinizden hiç eksik etmemelisiniz. Tatlı yerine bile tüketebileceğiniz hurma besleyici niteliktedir. Hamile ve emziren bayanlar için önerilen hurma, kandaki hemoglobin düzeylerini artıran bol miktarda demir kaynağına sağlar. 250 gram Hurma 3 mg demir içermektedir.

2. Kuru Üzüm

Kuru Üzüm

Kuru üzüm hep atıştırmalık olarak tüketilir. Fakat kuru üzüm pek çok meyveden daha fazla demir içerir. Özellikle siyah üzüm daha çok demir içermektedir. 100 gr kuru üzüm yaklaşık 3 mg demir içerir.

3. Kurutulmuş Domates

Kurutulmuş Domates

Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz kurutulmuş domatesin 100 gramı 9.1 mg demir içerir.

Yetişkinlerde günlük alınması gereken demir miktarı 18 mg, çocuklarda ise 10 mg dır. Bu da güneşte kurutulmuş domateslerin, gün boyunca ihtiyacınız olan demir miktarının yüzde 50’sini sağlayabileceği anlamına gelir.
Ayrıca , parlak ve güzel cilt ve sağlıklı vücut için  çeşitli antioksidanlar içerir ve özellikle likopen bakımından zengindir.

4. Kuru Kayısı

 

 Kuru Kayısı

Kurutulmuş kayısı sadece lezzetli değil aynı zamanda büyük bir demir ve antioksidan kaynağıdır. 100 gram kuru kayısı 6.3 mg demir içerir. Bu da günlük demir ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini karşılar.

Lifler açısından zengindir, bu da şekerinin yavaş yavaş kana salınması ve sürekli kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

5. Cennet Hurması (Trabzon Hurması)

 

Cennet Hurması - Trabzon Hurması

Cennet Hurması, domatese benzeyen şekli olan ve ülkemizde de üretilen bir şifa kaynağıdır. Hem demir içeren hem de likopen içeren bu turuncu meyvenin 100 gramında 2.5 mg demir bulunur.
Cennet hurması aynı zamanda C vitamini de içermektedir. Kışın bolca pazarlarda ve marketlerde görülen bu meyveyi mutlaka tüketmelisiniz. Buruk tadından dolayı sevmeyenlere tavsiyem olgunlaşmasını bekleyin.

6. Şeftali

Şeftali

Yazın sevilen meyvelerinden olan şeftalinin 100 gramında 0,3 mg demir bulunmaktadır. Ayrıca E vitamini, K vitamini, A vitamini, C vitamini içerir. 1 orta boy şeftali ortalama 0,4 mg demir içermektedir.

7. Çilek

Çilek

Yaz meyvelerinden olup demir içeren bir diğer meyve de çilektir. 100 gram çilekte 0,4 mg demir bulunmaktadır. Ayrıca çilek C vitamini, folik asit yönünden zengindir. A vitamini, K vitamini, fosfor, kalsiyumda içeren bu meyve doğal antioksidandır.

8. İncir

Kuru İncir

İncir, içerdiği demir haricinde kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve A, B1, B2 vitaminleri içerir. 100 gram incir 0,4 mg demir içermektedir. 100 gram kuru incir vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun %17’sini, demirin %30’nu karşılamaktadır.

9. Karadut

Karadut

Dut, 3 renktir. Beyaz, siyah ve kırmızıdır. En çok benim sevdiğim Karaduttur. 100 gram karadutta dutta 1.8 mg demir bulunur.
Demir bakımından zengin olan karadut, hemoglobin düzeylerini artırmak isteyenler için mucizevi bir meyvedir.

10. Kuru Erik

Kuru Erik

Doğal olarak güneşte kurutulan Eriklerin rengi siyahtır ve buruşuktur. Kuru erik yüksek lif içerir. 100 gram erikte
100 gram kuru erik, günlük önerilen demir alımının yüzde 9’unu içerir.

11. Kuş Üzümü

 

Kuş Üzümü

Aşurede, dolmalarda ve pilavlar da kullanılan kuş üzümünün 100 gramı 1 mg demir içermektedir.

12. Karpuz

Karpuz

Serinletici bir yaz meyvesi olan karpuzun yüzde 90’nı sudur. Ancak demir bakımından zengindir. Sadece demir değil bol miktarda likopen de içermektedir.
Vücutta demirin daha hızlı ve etkili bir şekilde emilmesine yardımcı olan C vitamini de içermektedir. 100 gram karpuzda 0.2 mg demir bulunur.

13. Nar

Nar

Nar, demir eksikliği veya anemi de dahil olmak üzere kanla ilgili tüm hastalıklar için önerilen bir meyve türüdür. 100 gram narda 0.3 mg demir bulunur.

Nar, kalp ve damar hastalıklarında çok faydalıdır. Demir içermesinin yanı sıra depresyonla mücadele eder. Eskiden beri nar suyunun doğurganlığı arttırdığı bilinmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer sağlıklı yaşam ile ilgili bazı yazılarımız…

Anemi İle Mücadele İçin En İyi 10 Gıda

Karaciğeri Temizleyen En İyi 15 Gıda

Likopen Nedir – Likopen Hangi Besinlerde Bulunur

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir

En İyi Ağrı Kesici 10 Doğal Besin

Soğuklarda Hastalıklardan Korunmak İçin Sarımsak Tüketin

Bu makale 2 Kasım 2017 tarihinde yayınlamış olup 11 Nisan 2019’da yeniden güncellenmiştir.

2 Yorum

  1. Rüya soylu 11 Nisan 2019 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 11 Nisan 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir