Likopen Nedir – Likopen Hangi Besinlerde BulunurLikopen Nedir - Likopen Hangi Besinlerde Bulunur

Likopen, insan vücudu için en etkili antioksidanlardan biridir. Fakat; insan vücudu bu molekülü üretemez, bu yüzden likopen içeren besinlerden destek almak gerekmektedir.

Likopen Nedir?

Likopen, özellikle çoğu domatese parlak kırmızı rengini veren bir karotenoid olan bir antioksidandır. Domates en güçlü likopen kaynağıdır. Bazı beslenme uzmanları likopen,i betakarotinden bile daha güçlü bir antioksidan olarak kabul ettiler!

Yeni bir araştırma likopen içermeyen diyetlerle beslenen kadınların likopen ile gıdaları serbestçe tüketenlere kıyasla osteoporoza daha duyarlı olduğunu gösterdi.

Likopen, sağlıklı bir vücut için çok gereklidir. Bu nedenle likopen içeren gıdaları günlük diyetinize dahil etmeniz doğru bir karar olacaktır.

Likopen Vücut İçin Neden Önemlidir?

Düzenli olarak likopen içeren gıdalar yemek, vücudu sağlıklı hücrelerin oksijen moleküllerini ayıran, onları zayıflatan ve onları çeşitli hastalıklara duyarlı hale getiren zararlı serbest radikallerden korur.

Cilt, servikal, akciğer, yumurtalık, pankreas, göğüs, prostat ve mide kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanseri önleme likopen ile düzenli olarak tüketilen gıdalardan sağlanan faydalardan biridir.

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda, likopen zayıf kemiklerin güçlendirilmesi için çok güçlüdür. Likopen içermeyen bir diyet osteoporoza yol açan kemiklerde oksidatif strese neden olabilir.

Araştımalarda yüksek oranda likopen içeren domatesin, LDL kolestrolünü ve kardiyovasküler hastalık riskini düşürdüğü görülmüştür.

Likopen akciğerdeki iltihaplanmayı onarabilmekte ve astım riskini azaltabilmektedir.

Likopen aynı zamanda bir yarayı iyileştirirken, kandaki trombositlerin gereksiz yere toplanmasını önler.

Likopen İçeren Besinler

Karpuz:

Karpuz

Karpuzun içi parlak kırmızıdır. Bu kırmızı pigment, likopen içerir. 100 gram karpuz 4.1 gram likopen içerir. Karpuzlar çoğunlukla sudan oluşur . Karpuzun % 92’si sudan oluşur ve  karpuzu mükemmel yaz gıdasıdır.

Domates:

Domates

Domates, likopen kaynağıdır. Kırmızı meyveler çok miktarda likopen içerir . Domates karpuzdan daha yaygın olarak bilinir. 100 gram domates başına 3.1 gram likopen var.

Kırmızı Guava:

Kırmızı Guava

100 gram kırmızı guava  5200 mg likopen içerir. Kırmızı guava  ayrıca C vitamini, A vitamini ve beta karoten bakımından zengindir. Zengin lif içeriği normal bağırsak hareketi ve İrritabl bağırsak sendromunun önlenmesi için gereklidir.

Pembe Greyfurt:

Greyfurt

Greyfurtların likopen varlığı nedeniyle kırmızı ile pembe renkleri vardır. 100 gram greyfurt başına yaklaşık 3,4 gram likopen vardır.
Likopen yönünden mükemmel bir besin olmanın yanı sıragreyfrut,  ayrıca zengin bir C vitamini ve diyet lifi kaynağıdır. Bu besleyici bileşiklerle greyfurtlar, vücudun toplam kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur ve kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

Kuşkonmaz:

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, likopenin en yüksek gıdalardan biridir ve birçok popüler ve gurme yemekte yer alan bir sebzedir.
100 gram taze kuşkonmaz 30 mcg (mikrogram) likopen sağlar. Pekçok kişinin sevmediği ve tüketmediği kuşkonmaz önemli miktarda likopen içermesi dışında sağlık için gereklidir. Kuşkonmaz, K vitamini, E ve folik asit içeren mükemmel bir kaynaktır.

Likopen Zengini Gıdalar

Likopen Açısından Zengin Gıdalar Hep Kırmızı Değildir!

Kayısı:

Kayısı

100 gram kayısıda yaklaşık 0.86 mg likopen bulunur. Kayısı sağlıklı bir kalp ve dejeneratif hastalıkların önlenmesi için çok önemlidir.

Cennet Hurması (Trabzon Hurması):

Cennet Hurması

Bu tatlı meyve, 100 gramda yaklaşık 159 mcg likopen sağlar. Sağlıklı görme için A Vitamini, lutein ve betakaroten yönünden zengindir.

Papaya:

Papaya

100 gram papaya yaklaşık 2-5 mg likopen içermektedir.  Papaya ayrıca, sağlıklı gece görüşü için A vitamini, sağlıklı cilt ve saç için ise E vitamini için zengin bir kaynaktır.

Kırmızı Lahana:

Kırmızı Lahana

Ortalama boy kırmızı lahana 168 mcg likopene sahiptir. Kırmızı lahana öğütülmüş ya da kıyılmış olarak tüketilmelidir.

İlginizi çekecek makaleler…

Kayısının Faydaları
Kalp Hastalıkları Riskine Karşı Domates Hapı
Sağlığa Yararlı İçecekler Ve Kalorileri
Genç Kalmak İstiyorsanız Karpuz Yiyin

2 Yorum

  1. Elif Şimşek 30 Ekim 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 31 Ekim 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir