Tarçının İnanılmaz FaydalarıTarçının İnanılmaz Faydaları

Tarçın benzersiz kokusu, rengi ve lezzeti ile mutfaklarımızın baş tacı olan bir baharattır. Tarçın genellikle tatlılarda kullanılır. Fakat o kadar çok hastalığa şifası vardır.

Eski Mısır’a uzanan tarih boyunca Tarçın , binlerce yıldır dünyada sağlık için tüketildi ve neredeyse her derde deva olarak kabul edildi. Ortaçağda doktorlar tarçın öksürük, artrit ve boğaz ağrısı gibi durumları tedavi etmek için kullandılar.

Tarçın, “Cinnamomum” cinsine ait yabani ağaçların dallarından gelen ve Karayipler, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’ya özgü baharattır.

Tarçın çubuklarını, tarçın ağacının saplarını keserek yapılmaktadır. Daha sonra iç kabuk özütlenir ve odunsu kısımlar çıkarılır.

Kuruduğunda, tarçın çubukları olarak adlandırılan, rulolar halinde kıvrılmış şeritler oluşturur. Tarçın tozunu oluşturmak için çubuklar öğütülür.

Tarçının Faydaları Nelerdir? Tarçın Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Yüksek Antioksidan Kaynağı

Tarçın, serbest radikal hasarını azaltacak ve yaşlanmayı yavaşlatan çeşitli koruyucu antioksidanlar ile doludur.
Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan korurlar.
Tarçın, 26 baharatın antioksidan aktivitesinin karşılaştırıldığı bir çalışmada, açık birincilikle ve hatta sarımsak ve kekik gibi “süperfoodlar” ı geride bıraktı.

Tarçının içerisinde bulunan farklı antioksidanlar, çok sayıda semptom ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur; çünkü bunlar serbest radikal temizleyicilerdir.

Tarçın, kandaki nitrik oksit oluşumunu sınırlama yeteneği ve hem de beyin bozuklukları, kanser, kalp hastalığı riskini azaltma yeteneği vardır.

Vücudun enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olur ve doku hasarını onarır.

Tarçın Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Anti-inflamatuar Özellikler İçerir.

Tarçın antioksidanları, anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve bu da hastalık riskini azaltabilir.
bu da kalp rahatsızlığı, kanser, beyin fonksiyonlarında düşüş ve daha düşük risk altındadır. Araştırmacılar, tarçın içerisinde yalnızca yedi çeşitten fazla flavonoid bileşimi tespit ettiler ; bunlar vücuttaki tehlikeli inflamasyon seviyeleri ile mücadelede oldukça etkilidir.

Kalp Sağlığını Korur.

Tarçın, erken ölümün dünyadaki en yaygın nedeni olan kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır.
Araştırmalar, tarçının bir başka sağlık yararının, yüksek kolestrol seviyeleri , yüksek trigliserid seviyeleri ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere kalp hastalığına ilişkin en yaygın risk faktörlerini azalttığının gösterildiğini gösteriyor.
HDL kolesterolü sabit kalırken, toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür.
Araştırmalar tarçının yararlı bir kan pıhtılaştırıcı olduğunu ve vücudun kan pıhtısı oluşturmasına yardımcı olarak kanamayı engellediğini gösteriyor.
Ayrıca kan dolaşımını arttırır ve hasar gördükten sonra vücudun kendini onarma yeteneğini geliştirir.

Diyabetle Savaşır.

Tarçının anti-diyabetik etkisi olduğu bilinmektedir. Kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kan şekeri düzeylerini dengede tutmak için hayati hormon olan insülin duyarlılığını artırabilir.
Birçok çalışma tip 2 diyabetli kişilerin tarçın ekstraktı ile takviye ederek kan şekeri belirteçleri üzerinde belirgin pozitif etkiler yaşayabileceğini göstermiştir.

Beyin Fonksiyonunu Korur.

Tarçının koruyucu antioksidan özelliklerinden dolayı bir yararı, beynin Parkinson ve Alzheimer hastalıkları gibi nörolojik bozukluklara karşı savunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Tarçın yaşlanmanın vücut ve beyindeki etkilerini azaltan çok sayıda antioksidan ve antienflamatuar bileşik içerdiğinden, ileride yaşla ilişkili Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklarında doğal tedavi edici veya önlenmesi için kullanılabileceğini göstermektedir.

Kanser Önlemede Etkili

Tarçın, kanser önleme ve tedavisinde potansiyel kullanımı nedeniyle yaygın olarak incelenmiştir.
Kanser hücrelerinin büyümesini ve tümörlerde kan damarlarının oluşumunu azaltarak hareket eder ve kanser hücreleri için toksik olduğu görülür ve hücre ölümüne neden olur.
Araştırmalar, tarçın kolonun sağlığını iyileştirebildiğini, dolayısıyla kolon kanseri riskini azalttığını gösteriyor.

Enfeksiyonlar ve Virüsler İle Savaşır.

Tarçın doğal bir antimikrobik, antibiyotik, antimantar ve antiviraldır. Tarçın yağları ayrıca çeşitli bakterilere karşı koruyucu özelliklere sahiptir .Tarçın yağı, mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği görülmüştür.

Tarçının ana aktif maddesi olan sinnamaldehit, çeşitli enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilir.
Ayrıca, Listeria ve Salmonella da dahil olmak üzere bazı bakterilerin çoğalmasını inhibe edebilir.

İlginizi çekecek şifalı bitkiler ile ilgili diğer makaleler…

Çörek Otu Yağının Faydaları
Mahlebin Faydaları Ve Kullanım Alanları
Karanfilin Faydaları Nelerdir Ve Nerelerde Kullanılır
Çemen Tozu Nedir Ve Nerelerde Kullanılır
Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları
Kakule Nerelerde Kullanılır – Faydaları Nelerdir

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir