Mide Bulantısından Kurtulmak İçin Doğal ÖnerilerMide Bulantısından Kurtulmak İçin Doğal Öneriler

Ameliyat sonrası, Kemoterapi alan hastalar, hamileler ve mide hastalarında oluşan mide bulantısını doğal yollar ile geçirebilirsiniz.

Mide bulantısı çok zordur.  Mide bulantısı, özelikle gebelikte ve ameliyat sonrasında sık olan bir durumdur. Bazı kişilerde sinirlenince de mide bulantısı sorunu ile karşılaşmaktadır.

Sebebi ne olursa olsun doğal yollar ile ile mide bulantısı yatıştırılabilir.  Evde uygulayabileceğiniz bu doğal çareler ilaçlardan daha az yan etkiye sahiptir.

Mide Bulantısı İçin Doğal Telafiler 

1. Nane Yağı

Nane Yağı

Nane yağı ve limon yağı gibi esansiyel yağları koklamak mide bulantısını hafifletir. Nane yağı ile aromaterapi uygulayabilirsiniz.

Aromaterapi yaygın olarak bulantıdan derhal kurtulma için kullanılır. Mide bulantısı için en sık  ve etkili olan nane yağıdır.

Nane uçucu yağdır. Mide bulantısını yatıştırıcı etkisi vardır. Ameliyat sonrası bulantı ve kusmada özellikle etkilidir. İrritabl bağırsak sendromundan kaynaklanan mide bulantısı veya gerginlikte nane yağı etkili bir yöntemdir.

Bir pamuğa birkaç damla ekleyin ve koklayın veya doğrudan şişeden de koklayabilirsiniz. Nane yağı bulamazsanız kuru nane de koklayabilirisiniz. Mide bulantınızı rahatladığını hissedeceksiniz.

2. Limon 

Limon

 

Limonun doğal serinletici bir kokusu vardır. Sıklıkla mide bulantısı için aromaterapi olarak  kullanılır. Bir araştırmaya göre, limon koklayan hamile kadınlar, 24 saat içinde bulantı ve kusma eğilimlerinde azalmaya tanık ol

Limon yağını veya taze kesilmiş limonda koklayın. Ayrıca bir limon dilimi üzerinde emmek ya da limon suyu ve bal ile sıcak su karışımı da yapabilirsiniz.

3. Zencefil

Zencefil

Zencefil, geleneksel ilaçlarda yaygın olarak kullanılır.  Mide bulantısından tamamen doğal bir rahatlama sağlar. Zencefil, kemoterapi ya da bazı tıbbi prosedürlerin bir sonucu olarak mide bulantısı ile karşı karşıya olanlar için önerilir .
Taze veya kurutulmuş zencefil kullanarak çay yapabilirsiniz. Market ve eczanelerde  zencefil şekeri de bulabilirsiniz.

4. Yediklerinize Dikkat Edin.

Yediklerinize dikkat edin

Mide bulantınız yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar sebebiyle olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde yemek yemek gerekmektedir. Hafif ve sağlıklı besinler yiyin. Karbonhidratlı gazlı içecekler ve gıdalardan kaçının. Ayrıca, az miktarda tüketin ve yavaşça tüketin.

5. Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbası

Adet krampları çeken kadınlar, bulantı için de geçerli olan sıcak su torbalarının yararlanabilir. Isı kasları rahatlatır ve mide bulandığında harikalar yaratır. Sıcak su torbası yoksa karnınızı ve  midenizi rahatlatmak için sıcak su şişesi veya sıcak havlu koyun.

Sıcak su torbasını karnınızda en az 10 dakika tutun. Aşırı sıcak zarar verebileceğinden dikkat edin.

6. Akupresürü Deneyin.

Akupresür

Akupresür , akupunkturun bedendeki bası noktalarına verilen isimdir. Uzakdoğuda oldukça yaygındır. Mide bulantısı giderici akupresür için, orta ve parmak parmaklarınızı bilek üzerinde baskı uygulamak için kullanın.

Akupresür, bazı hastalıkları iyileştirmek için baskı uygulayan ve akupunktura benzeyen, eski bir Çin uygulamasıdır. Mide bulantısı tedavisinde kola akupresür uygulanır. Bu teknik, kemoterapi uygulanan hastalar için de oldukça etkili olmuştur.

Orta ve parmak parmaklarınızı bir araya getirin. Bileğinizin içindeki tendonların arasında sıkıca bastırın.  İstiyorsanız parmaklarınızı 2-3 dakika boyunca dairesel hareketlerle hareket ettirin. Diğer kolda tekrarlayın.

7. Uzanın ve Dinlenin

Sırt üstü yatın

Ani hareketler mide bulantısını tetikleyebilir ve kötüleştirebilir. Bu gibi durumlarda  yatın. Mümkünse uyuyun. Bu, vücudunuzun bulantıyı unutmasını sağlayabilir.

Bir kanepeye veya yatağa yatın. Başınızı ve üst bedeninizi yükseltilmiş veya yastıksız tutmayı deneyin. Yerde düz bir yerde yatmak sizin için işe yaramazsa, dizlerinizi  göğsünüze katlamayı deneyin ve doğal olarak nefes alın.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir…

Yemek Sonrası Mide Bulantısının Nedenleri
Boyun Ağrısı Egzersizleri
Stresten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir
Rahat Ve Kalite Uyku İçin Öneriler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir