Ganglion Kisti Nedir – Ganglion Kisti Belirtileri Ve TedaviGanglion Kisti Nedir - Ganglion Kisti Belirtileri Ve Tedavi

Ganglion kisti el bileğinde oluşan kabarıklıktır. Çoğu zaman kendiliğinden kaybolur. Bazı durumlarda geçmeyen ağrı yapar ve hızla büyür.

Ganglion Kisti Nedir?

Ganglion kisti, el bileğindeki eklem kapsülü veya tendon kılıflarından kaynaklanan içi şeffaf eklem sıvısı ile dolu kapsüllü keseciklerdir. Balon şeklinde kistin içi kalın ve kaygan bir sıvıdır.

Genellikle el bileğinin dış yüzeyinde sık görülür. Bazende el bileğinin iç yüzeyindeki başparmak birleşim yerinde görülür. El ve bilekten haricinde birkaç eklemde de gelişebilirler.

Sıklıkla 30’lu yaşlarda görülmeye başlar. Fakat 15’li yaşlarda görülmektedir.

Ganglion Kistleri Neden Olur?

Bayanlarda erkeklerden daha sık görülür. Hastaların genelde şişlik dışında bir şikayetleri olmamakla birlikte, Kist bazen bu eklemin içinden geçen sinirlere baskı yaparsa, bazen başka bir semptomun fark edememesine rağmen ağrı, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü ile ilgili bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu şişlik haftalar veya yıllardır var olabilir.

Ganglion Kistini neyin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Sık klavye kullananlarda, dantel işi ile meşgul olanlarda ve jimnastik yapanlar arasında sık görülmektedir.

Ganglion Kisti Tanısı:

Küçülüp büyüyebilen, bazen yeşil mercimek bazen nohut bazen de daha büyük boyutlarda olabilir. Aktif elde genellikle büyük olmaya meyillidir, dinlenme ile küçülebilir.

Fiziksel muayene ve tıbbi inceleme, doktorun kisti teşhis etmesine yardımcı olabilir.

X-ışınları kemiklerin, eklemlerin yanı sıra yumuşak doku değerlendirilmesinde de yardımcı olabilir. Teşhisi daraltmak için ultrason, CT, MR veya hatta kemik taraması gibi daha ileri analiz yapılabilir.

Bazen eğer bir cerrah bir tümörden şüphelenirse, bir tedaviye başlamadan önce teşhisi doğrulamak için İnsizyonel Biyopsi uygular.

Ganglion Kisti Tedavisi:

Bir Gangliyon tedavisinde birkaç yol vardır, ancak çoğu durumda tek başına bırakmak en iyi seçenektir.
Ganglion bir kanser değildir. Bu sebepten dolayı ortadan kaybolmasını beklemek hiçbir zarar vermez.

Bununla birlikte, bazen bir Ganglion şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Böyle durumlarda, ağrıyı hafifletmek için bir bileklik veya atel kullanılır. Doktorunuz size bileğinizi güçlendirmek ve hareket aralığına kavuşmak için egzersiz öneride bulunabilir.

Ganglion dayanılmaz ağrıya neden olur ve hareketlerinizi ciddi olarak sınırlarsa, sıvı boşaltılabilir. Bu işleme aspirasyon denir.

Kisti çevreleyen alan uyuşturulur ve içerideki sıvıyı dışarı atmak için kist bir iğne ile delinir. Bununla birlikte, bu tedavi yöntemi sıklıkla kök neden veya eklem veya tendon kılıfıyla olan bağlantı kaldırılmadığı için tekrarlamaya meyillidir. Bundan dolayı bir Ganglion yeniden büyüyebilir.

Bu tedavilere yanıt vermeyen ağrılı ganglionlar, lokal anestezi ile günübirlik bir operasyon ile alınır.
Ameliyat sonrası hafif şişlik olabilir. Eklem sertleşmesini önlemek için ameliyattan sonra fizik tedaviye başlanır. Genellikle hastalar 2 hafta sonra işbaşı yapabilir.

İlginizi çekebilecek makaleler…

Topuk Dikeni Nedir Ve Tedavisi
Ayak Ve Tırnak Mantarına Karşı Doğal Çözümler
Yaz Sıcakları İltihaplı Eklem Romatizmasını Tetikliyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir