Geç Yaşlanmak İçin 7 Doğal ÖneriSonsuza kadar genç kalmak mümkün olmasa da, daha uzun süre daha genç kalmak kesinlikle mümkündür.

Yaşlanmayı geciktiren genç ve güzel görünmek için cildinize çok iyi bakmanız gerekir. Cildiniz kirliliğe, toksinlere, aşırı hava koşullarına, kimyasal maddelere ve cildinizi olumsuz yönde etkileyen güneşin ultraviyole ışınlarından korumalısınız.  Çünkü güneş ışığına maruz kaldığında cildin  buruşmasına sebep olur. Neyse ki, uygun beslenme cildinizi korur ve daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Sağlıklı bir cilt istiyorsanız, beslenme düzeninizin antioksidanlar, D vitamini, probiyotikler ile esansiyel yağ asitleri arasında iyi bir kombinasyona sahip olması gerekir.

Antioksidanlar serbest radikallerin ve güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarla mücadele eder ve kollajen sentezinde yardımcı olur.
D vitamini cildinizi UV kaynaklı hücre ölümünden korur, prebiyotikler, cilt hücrelerini hastalıklardan ve yaşlanmadan korur ve esansiyel yağ asitleri kollajen üretimini sürdürmek için şarttır. Cilde elastikiyet verir.

Genç görünümlü ciltler için gereken gıdaların listesi. Geç yaşlanmak için yenmesi gereken 7 gıda…

1. Su

Su tüketimi

Su, yaşamak için en gerekli maddedir. Cildiniz için en önemli bileşenlerinden biridir. Sisteminizde yeterli su olmazsa, cildiniz donuk, kuru ve cansız olur. Bu da ince çizgileri ve kırışıklıkları daha fazla duyarlı hale getirir. İçilen suyun suyun temiz ve filtrelendiğinden emin olun, çünkü ağır metal içeren su bunun yerine cildinize zarar verecektir.

2. Çikolata

cikolata

Cildinizin genç görünüşünü korumak o kadar da zor değildir. Sadece lezzetli bir çikolata parçası genç görünmesini sağlayacaktır. Ancak en az yüzde 75 kakao içerdiğinden emin olun. Çikolata, cildinizin görünümünü iyileştiren bir sürü antioksidan içerir. Şeker cildinize zararlı olduğundan, sütlü çikolata veya şeker kaplı olanlardan uzak durun.

3. Turuncu Sebzeler

Bal Kabağı

Beta-karoten içermesi nedeniyle bal kabağı, havuç ve tatlı patates turuncu renktedir. Bu sebzeleri bol tüketmeniz sizi daha uzun süre genç tutacak ve size doğal bir parlaklık kazandıracaktır.

4. Avokado

Avokado Faydaları

Avokado, yüzünüz ve vücudunuz için son derece iyi olan bol yağ asidi, vitamin ve mineral içerir. Onu yiyebilir veya donuk cildi sıkıştırmak için topikal olarak kullanabilirsiniz. Kenevir tohumları, chia tohumları, kabak çekirdeği ve ceviz, sağlıklı yağlar içeren gıdalardır.

5. Koyu  Yapraklı Yeşillikler

Ispanak

C vitamini, A vitamini ve  karotenoid olan koyu yapraklı yeşillikler;  lutein bakımından zengindir. Bu besinler etkili bir şekilde oksidatif hasarla mücadele eder ve cildinizi ve vücudunuzun geri kalanını detoks özütler. Böyle yeşillikleri sevmiyorsanız bile beslenme düzeninize dahil etmeniz çok önemlidir.

6. Yeşil Çay

yeşil çay

Sabahları bir fincan yeşil çay son derece ferahlatıcıdır ve cildiniz için harikalar yaratır. Cildinizi yaşlanmanın belirtilerini koruyan ve elastikiyetini geliştiren polifenoller ve flavonoidler içerir. Yaşlanma karşıtı yararlar için topikal olarak kullanabilirsiniz.

7. Fermente Gıdalar

kefir

Fermente gıdalar , sadece bağırsağınızın değil, aynı zamanda cildiniz de yaşlanmaya karşı koruyan iyi mikroplar içerir. Fermente gıdalar cildinizin mikrobiyota katkıda bulunan güçlü probiyotikler. Tam yağlı kefir, yoğurt, kimchi (Kore tursusu), lahana ve  salatalık turşusu, Kombucha Çayı gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler… 

Yaşlanmaya Karşı 7 Yiyecek
Geç Yaşlanmak İçin Mutlaka Yapın.
Cildinizin Yaşlanmaması İçin Ne Yapmalısınız?
Genç Kalmak İstiyorsanız Karpuz Yiyin
Yaşlanmayı Yavaşlatmanın Yolları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir