Kış Alerjilerinin Belirtileri Ve Alınması Gereken ÖnlemlerElbette  kış , alerjileri de beraberinde getiriyor. Toz ve benzeri allerjenlere karşı hassas olanlar için kış daha da zor olmaktadır.

Kış alerjileri, özellikle gençleri ve yaşlıları hedef almaktadır.

Kış aylarında kış mevsiminin doğası gereği soğuk geçmektedir. Bu nedenle, hava alerjenlerine, hava kirliliği , duman, gaz dumanları gibi kış alerjilerine sebep olan alerjenlere maruz kalınmaktadır. Gün boyunca hapşırma ve öksürme yaşanabilinmektedir.

Kış alerjilerin yaygın belirtileri nelerdir? 

• Gözler ve burun çevresinde tahriş.
• Sürekli hapşırma.
• Sık  sık öksürük .
• Sulu gözler.

Alerjilerin belirtilerini en erken aşamada fark ederseniz, önleyici tedbirler uygulayabilirsiniz.

Kış Alerjilerine Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

1. Alerjiye karşı güçlü bağışıklık sistemi:

İmmünoterapi (bağışıklık sisteminin tedavi edilmesi) en yaygın ve etkili tedavidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Alerjenin miktarındaki artış nedeniyle, güçlendirilmiş bağışıklık sistemi alerjene daha az tepki verir ve alerjik semptomları azaltır.
Bağışıklık sisteminin nasıl güçleneceğine dair makalemizi yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz… 

2. Omega-3:

Omega-3 bakımından zengin yiyecekler gerçekten çok etkilidir. Daha önce yapılan araştırmalar, omega-3 bakımından zengin besinleri düzenli olarak tüketen kişilerin kışın alerjik hastalıklara yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Omega-3 ile iltihaplanma ve tahriş önlenebilir. Balık, chia tohumları, keten tohumu, ceviz yağı, istiridye gibi deniz ürünleri, soya fasulyesi gibi omega-3 açısından zengin besinlerdir.

3. Duvarlarınızı ve halılarınızı temizleyin:

Duvarınızın köşelerinde uzun süre depolanan tozlar ve halılar burun ve gözlerinize etki edip kış alerjisini artırmaktadır.
Belki duvarındaki köşe tozlarını ve halının altındaki tozları hiç fark etmeyebilirsiniz.  Odanızın her köşesini temiz tutun. Temizlik yaparken kendinizi maskeler ve diğer kullanışlı ekipmanlarla koruduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, temizlediğiniz aynı toza maruz kalırsınız.

4. Kendinizi temiz ve hijyenik tutun:

Günde 1 -2 kez duş yapın ve kendinizi iyice temizleyin.Bahçe işi yapıyorsanız veya evcil hayvanlarınızla oynama gibi faaliyetlerde bulunursanız, elinizi ve ayağınızı iyice yıkayın. Anahtar nokta, olası her durumda kendinizi bulaşıcı tehlikelerden arındırmaktır.

5. Yatak odalarınızı hijyenik hale getirin:

En iyi zamanı doğru harcadığınız yer  yatak odalarıdır.  Yatak odasını düzenli bir şekilde temizleyin. Eğer kış alejiniz varsa çarşaflarınızı 3 – 4 günde  değiştirin, giysi dolabınızı temizleyin.

6. Nemi ve sıcaklığı koruyun:

Küf ve toz akarları kış alerjilerinin ana nedenidir. Nemi koruyun ve nedenlerden kurtulun. Özellikle özel odanızda nemlendirici kullanın ve yaklaşık % 25-40 oranında nemi ayarlayın. Bölgenizdeki küf ve toz akarlarının depolanmasını önleyecektir.

İlginizi çekecek makaleler…

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin
Soğuklarda Hastalıklardan Korunmak İçin Sarımsak Tüketin
Burun Tıkanıklığına Neler İyi Gelir
Boğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal Tedavi

2 Yorum

  1. Rabia ören 3 Kasım 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 4 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir