Burun Tıkanıklığına Neler İyi GelirBurun Tıkanıklığına Neler İyi Gelir

Kış yaklaşıyor. Grip, soğuk algınlığının etkisi ile burun tıkanıklığı da rahatsız edici oluyor. Peki burun tıkanıklığı doğal yollar ile nasıl kurtulunur?

Burun tıkanıklığı sinir bozucu olabilir. Burun tıkanıklığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Sinüs tıkanıklığı, burun enfeksiyonu, soğuk algınlığı , alerjik rinit, saman nezlesi ve diğer çeşitli nedenlerle burun tıkanıklığına yol açabilir. Çoğu zaman burun akıntısına sebep olmaktadır.
Tıkalı bir burundan nasıl kurtulacaksınız?
Her insan için tıkanık bir burundan kurtulmak için çözüm arayışına girer. Burun tıkanıklığından doğal yollar ile burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz.

Burun tıkanıklığından  kurtulmak için doğal yollar nelerdir? Burun tıkanıklığı için 8 doğal yol…

1. Buhar

Bir kapta biraz su kaynatın ve içine nane yaprakları atıp karıştırın. Nane, mentol özellikleriyle tıkanan burnunuzu iyileştirmeye yardımcı olur. Maksimum fayda  etmesi için buharı 20-30 dakika boyunca teneffüs edin.

2. Zencefil ve zerdeçal

Tıkanık bir burundan kurtulmak için bu müthiş karışımdır. Her iki ot  da antibakteriyel özellikleri ile sizi bu sorundan kurtaracaktır.
Bir kapta iki bardak suyu kaynatın ve zencefil tozunu ve zerdeçal tozunu karıştırın. Tat için tuz ekleyin. Su sadece bir bardak kalana kadar kaynatın.  Burnun tıkanıklığı geçene kadar her gün için.

3. Bitki çayları

Nane çayı, papatya çayı, organik yeşil çay gibi bitki çayları, tıkalı burundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu organik çaylardaki bitki ve mentol özellikleri burun akıntısını durdurmaya yardımcı olur.

4. Su

Bol su tüketin. Su tüketimi tıkalı burundan kurtulmada etkili  yöntemlerden biridir.  Ilık suya odaklanmanız gerekir. Maksimum faydalar için her saat bir bardak için. Sabahın erken saatlerinde ve yatmadan hemen önce, bir bardak ılık su içmeyi alışkanlık edinin.

5. Sarımsak

Sarımsak, tıkalı bir burundan kurtulacağın bir önemli çaredir. Soğuk algınlığı ve benzer enfeksiyonlarla ilgili neredeyse tüm sorunlar için sarımsağın önemi vardır. Rahatlamak için sarımsak ezip, suda kaynatın veya yoğurt ile tüketin.

6. Fesleğen yaprakları

Burnun tıkanıklığını iyileştirmek için bu harika otlardan biri de fesleğen. Rahatlamak için sabahları fesleğen yaprakları çiğneyebilirsiniz.  Ayrıca biraz su kaynatın ve içinde fesleğen yaprakları ekleyerek çay hazırlayın ve için.

7. Masaj

Tüm vücudunuza masaj yapın. Yaygın soğuk algınlığının  yan etkisi karıncalanma, burun tıkanıklığıdır. Vücudunuzu sıcak hardal yağı ile masaj yapmak, soğuk algınlığının ve burun akıntısının atılmasına yardımcı olabilir.

8. Yediklerinize dikkat edin.

Yediğiniz gıdalarda tıkalı bir burundan nasıl kurtulacağınız konusunda önemli bir rol oynayabilir. Bazen burun tıkanıklığı çeşitli diğer kronik hastalıkların semptomları olabilir ve ne yediğiniz konusunda dikkatli olmazsınız. Yağlı ve abur cubur gıdalardan uzak durmak yapmanız gereken şeydir. Ayrıca, tıkalı bir burundan kurtulmak için baharat bakımından zengindir biber, soğan ve tarçın gibi gıdaları tüketmek gerekir.

İlginizi çekecek diğer konular…

Soğuklarda Hastalıklardan Korunmak İçin Sarımsak Tüketin
Boğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal Tedavi
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin
Göz Seğirmesi Hastalık Belirtisi Mi

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir