En İyi Ağrı Kesici 10 Doğal BesinEn İyi Ağrı Kesici 10 Doğal Besin

Eski zamanlardan beri insanlar binlerce yıldır acıyı azaltmak için şifalı gıdalar kullandıklarını bilinmektedir.

Herhangi bir ağrı yaşıyorsanız, mutfağınızdaki besinlerden yardım alabilirsiniz. Bu doğal 10 ağrı kesici acınızı kontrol etmenize veya yönetmenize yardımcı olabileceğinden emin olabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için 10 Doğal Besin:

1. Zerdeçal

Zerdeçal, çoğunlukla toz formunda bulunan, curcumin bileşiğinin varlığına bağlı parlak sarı rengiyle karakterize edilen bir köktür. Yapılan araştırmalarda bu mucizevi baharatın  ağrı ve enflamasyon gibi osteoartrit ve romatoid artrit semptomlarını azalttığı görülmüştür.  Enflamasyonu aktif şekilde iyileştirir ve ağrı keser.

Zerdeçal, tahriş olmuş ve iltihaplanmış dokuları yatıştırır ve kronik ağrı için iyi bir çözümdür.

2. Zencefil

Zerdeçal benzeri bir başka kök baharat olan zencefil, tıbbi olarak kullanımı binlerce yıl önce başladı. Zerdeçalda olduğu gibi, zencefil de kanserli tümörlerin gelişmesinin engellenmesinde önemli bir rol oynadığını kanıtlandı. Zencefil, bulaşıcı mikroplar ile mücadele etme ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra bulantı ve kusmayı gidermektedir.

Zencefilin tadının ve aromasının tedavi edici ve iyileştirici olmasıdır. Kronik ağrıyı iyileştirmek için, sadece gün içinde 2 – 3 bardak  ballı  zencefil çayı içilmelidir.

3. Ceviz

Ceviz, beynin şekline benzeyen bir besindir.  Ceviz, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir ve vücudumuzun üretmediği önemli bir yağ asidi olan yüksek alfa-linolenik asit kaynağıdır.

Bir avuç cevizin düzenli olarak alınması kan basıncını düşürür, böylece stres ve hipertansiyonu azaltır, bu da ağrı düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, günde sadece 4 ceviz  yemenin omega 3’ün kandaki varlığının arttığını gösteriyor.

Özetle, ceviz besleyici özelliği ile sağlıklı cilt, saç ve iç organlar sağlar. Çam fıstığı ve badem gibi fındıkların da ağrıyı azalttığı gösterilmiştir.

4. Balık (omega açısından zengin  somon, uskumru, ringa balığı)

Omega 3’ün insan sağlığına birçok önemli faydası olan temel bir besindir.  Omega 3’ü almanın en iyi yolu doğrudan kaynağıdır. Deniz ürünleri omega 3 açısından zengindir, özellikle somon, uskumru, ringa balığı ve daha pek çok balık.
Omega 3’ün sağlıklı bir kalbi koruması, bağırsak sağlığını iyileştirmesi, güzel cilt, saç ve tırnakları desteklemesi, zihinsel sağlık ve kemik sağlığını geliştirmesi bilinmektedir.
Ağrı konusunda omega 3, kronik ağrının yönetiminde ve ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Eklem sağlığını geliştirirler ve hassasiyet, sertlik, iltihaplanma ve ağrı azaltırlar. Ağrı kesici olarak  haftada 3 – 4 kez omega 3 zengin balık alımını arttırın.

5. Keten tohumu

Genel olarak tohumlar, sadece kalorili değil aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalıklardır. Özellikle de kabak çekirdeği ağrı azaltıcı ve iltihaplanmaya karşı koruyucudur.  Balkabağı tohumları mide ağrılarını, baş ağrısı ve daha fazlasını azalttığı bilinen magnezyum açısından zengindir.
Keten tohumu, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir.

6. Ananas

Ananas, tatlı ve tropikal bir meyvedir. güçlü ağrılarla mücadele eden gıdalardan biridir. ‘Tatlı ağrı kesici’ olarak adlandırılan ananas, C vitamini bakımından zengindir ve eklemlerimizi korur; Eklem doku sağlığını iyileştiren ve anti-inflamatuar enzimlere sahip mineraller bakımından zengin.

Ananas, güçlü bir anti-inflamatuar ajan olan bromelain olarak bilinen benzersiz bir bileşim içerir. Ağır ağrı giderme için taze ananas en iyi seçenektir, çünkü bromelain bileşiğinin bozulmamış olmasını sağlar. Ananasın boş bir karnında yemeli ya da enzimleri vücudunuzun iltihaplanan sorunlu alanlarına doğru yol bulmalarını sağlamak için yemeklerle karıştırmadan tek başına yenmelidir.

7. Kırmızıbiber

Kırmızıbiber, birçok ilaçta kullanılan ağrı giderme özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir.  Bileşiğindeki kapsaisin açısından zengindir. Kapsaisin’in kimyasal yapısı, zencefildeki bir başka ağrı kesici gingerol maddesine benzemektedir.

Kapsaisin topikal kremlerde, herpes koşullarında olduğu gibi cildi cildi yumuşatmak için kullanılır. Ayrıca kapsaisin iltihabı büyük ölçüde azaltır ve ağrıyı azaltır.

Metabolizma güçlendirici olarak da kullanılan ve kilo vermeye yardımcı olan kırmızıbiber,  sabah erken saatlerde sıcak suya atılan kırmızıbiber parçacıklarını balla tatlandırırak içilmelidir. Aynı yöntem kronik ağrı içinde kullanılabilir. Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız, çorbalar a, et suyuna ve diğer yemeklere eklemeniz gerekir.

8. Tarçın

Asya’nın belirli ülkelerinden gelen başka bir baharat olan tarçın, geniş yapraklı Cinnamomum ağaçlarının iç kabuğudur . Antik Mısır’a kadar uzanan tarçın, çok eski zamanlardan beri iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılıyor.

Tıbbi özelliklerinden dolayı antik zamanlardan beri   kullanılan, tarçın birçok faydası arasında ağrı giderme özelliği ile  bilinmektedir.

Ağızda iltihabı ve yorgunluğu azaltmak için her sabah ballı suyun içine  1/2 çay kaşığı tarçın tozu eklenerek içilebilir.  Aslında bu içeceğin kan şekerini düzenlediği, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele ettiği, kilo vermeye yardımcı olduğu ve hatta ağız kokusunu azalttığı görülmüştür.

9. Zeytinyağı

Akdeniz mutfağında bolca kullanılan zeytinyağı, harika şifa kaynağıdır.

Zeytinyağı iltihabı azaltır ve ağrı kesici ve ağrı giderme özelliklerini içerir.
Bir tatlı  kaşığı dolusu sızma zeytin yağını yuttuktan sonra boğazınızın arka tarafında  hissettiğiniz acı biber hissi, zeytinyağının güçlü bir ağrı kesici olduğunu işaretidir.

10. Kiraz, böğürtlen, çilek, yaban mersini

Lezzetli kirazlar ve böğürtlen, çilek ve yaban mersini gibi diğer çilek çeşitleri,  ağrıların azalmasına yardımcı olan, antioksidan özelliklere sahiptir; bu da  yaşlanmayı önleyici yiyecekler arasındadır.

Çoğu meyvenin anti-oksidanlar içerdiği biliniyor, ancak kirazdaki antioksidanlar benzersizdir. Kırmızı kiraz  ve kırmızı frenk üzümü gibi benzer meyveler lutein, zea-xanthin ve beta karoten gibi flavanoid bakımından zengindir. Kirazda bulunan antioksidanlar  beyinde sakinleştirici bir etki sağlar, sinir sinirliliğini hafifletir ve vücut ağrısı ve baş ağrılarını azaltır.
Günde sadece 4-5 kiraz yiyen bir kişinin uykusuzluğunu azaltabilir ve artritle ilgili ağrıları da azaltabilir.

Bu konularımızda ilginizi çekebilir…

Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Yazın C Vitamini Kirazın Faydaları Ve İçeriği
Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları
Zencefilin Faydaları Ve Kullanım Alanları
Balıkta Bulunan Omega-3 Yağını İçeren Bitki

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir