Aydın Yöresinden Keşkek TarifiAydın Yöresinden Keşkek Tarifi

 

Keşkek; Ege yöresinde düğünlerde yapılmaktadır. Anadolu’nun bir çok ilinde de yapılan keşkeğin her yörede yapılış tarzı farklılık gösterebilir. Çünkü aynı adı taşıyan yemeklerin her yörede yapılışı farklılık gösterebiliyor.

Keşkek; benim Aydın yöresinde tattığım et ve buğday ile yapılan inanılmaz bir lezzetli olan geleneksel bir yemek…
Aydın’da düğünlerin ve bayramların olmazsa olmazı keşkek yemeğidir. Keşkek yapımı çok meşakatlidir. Bu sebepten evde yapımı biraz zordur.

Keşkek; taş dibeklerde dövülerek kabuğu çıkarılan buğday ile yapılır. Buğday bir gece evvelden ıslatılır. Buğday kazanlara alınıp içine yağlı koyun eti ilave edilerek imece usulü özellikle köyün erkekleri tarafından tokmaklar ile dövülerek pişirilen meşakkatli bir o kadar da lezzetli bir yemektir.

Gelelim Keşkek Nasıl Yapılır? Keşkek Tarifi…

Aydın Yöresinden Keşkek Tarifi:

Keşkek İçin Gerekli Malzemeler:

400 gr Aşurelik Buğday (Yarma)
1 kg Koyun Eti (yağlı kemikli et kullanılmalı. Gerdan eti de olabilir.)
1,5 Litre Et suyu
3 Tatlı Kaşığı tuz
5,5 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızıbiber

Keşkek Nasıl Yapılır?

Eti yıkayıp düdüklüye yerleştirin bolca su ekleyip iyice yumuşayana kadar pişirin. Et kemikten kolayca ayrılmalı. Haşlanan eti kemiğinde ayırıp ince ince didikleyin. Et haşlanıp kemiğinden ayırıp didikledikten sonra 350 – 450 gr et kalıyor.

Haşlanmış et

Aşurelik buğdayı (yarmayı ) büyükçe bir tencereye alıp iyice yıkayın. Buğdayların üzerine bolca su ilave edip buğday iyice yumuşayıp ortalarından ayrılana kadar pişirin. Buğday iyice özleşsin.

Aşurelik buğday özleşene kadar haşlanır

Özleşen buğdayın koyu bir kıvamı olmalı. Pişen aşurelik buğdayın içine süzdüğünüz 1,5 litre et suyunu ilave edip karıştırın. Et suyunu eklediğiniz aşurelik buğdayı ocağa alıp içine didiklenen eti ilave edip ister tahta kaşıkla isterseniz el blendırı ile iyice ezilip özleşmesini sağlayın. Biz el blendırı kullandık hem pratik oluyor ve yormuyor. Hem de daha çabuk özleşiyor.

 el blendırı ile iyice ezilip özleşmesini sağlayın.

Buğday ve et iyice özleştikten sonra el blendırını bırakıp tahta kaşık ile ezerek iyice koyulaşana kadar pişiriyoruz. Mutlaka tahta kaşık kullanılmalıdır. Sürekli karıştırmalısınız çünkü buğdaylar tencerenin dibine yapışıp tutma yapar.
Küçük bir tencerede tereyağını eritip içine kırmızıbiberi atıp ocağı kapatın.


İyice koyulaşan keşkeği servis tabağına alıp üzerine kırmızıbiberli yağı döküp servis edin.

Afiyet Olsun.

2 Yorum

  1. Meryem koc 26 Aralık 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 27 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir