Şişelenmiş Suların Raf Ömrü Ne KadardırŞişelenmiş Suların Raf Ömrü Ne Kadardır

Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan arıtılmış şişe suların uygun koşullarda saklanması durumunda raf ömrü ne kadardır?

İşte bu sorunun ve şişelenmiş sular hakkında bir çok sorunu cevabı yazımızda…

Arıtılmış ve şişelenmiş suların raf ömrü 1 veya 2 yıldır. Ancak uygun olmayan bir şekilde saklama, sıcaklığa, güneş ışığına veya kimyasallara maruz kalma ve şişe malzemesi suyu kirletebilir.

Açılmamış Şişelenmiş Suyu 1-2 Yıldır.

Şişelenmiş su üreten çoğu şirket 1 ile 2 yıl arasında bir raf ömrü ile etiketliyor. Şişelenmiş suyunuz o tarihe kadar içmelisiniz.

Testleri Yapılmış Su Tüketin.

Doğru şekilde muhafaza edilirse, su bayatlamaz.
Şişelenmiş suların denetlenmiş olması gerekiyor. Ürünün testlerden geçmiş olması ve sertifikasının olması gerekmektedir. Suyun kendisi bayat ya da kötü olma özelliği bulunmaz. Şişelenmiş sular doğru şekilde saklanmalıdır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), şişelenmiş suyun herhangi bir son kullanma tarihi taşımasına hiç gerek olmadığını söylüyor.

Bununla birlikte, iyi üretim uygulamaları için yönergeleri bulunmaktadır.

Su, sıhhi şartlar altında üretilmeli, depolanmalı ve taşınmalıdır.
Su kaynağında kirleticiler, kimyasallar ve bakteriler bulunmamalıdır.
Su, güvenlik ve kalite açısından test edilmelidir.

Bu adımların atıldığını varsayarsak, su son kullanma tarihine gerek kalmadan paketlenebilir.

Öyleyse neden son kullanma tarihi olmalı?

Süresi dolan suyun tadında değişiklik olur.

Üreticilerin koyduğu tarih, genellikle en çok tadı için sahip olmanız gereken zamanı gösterir. Son kullanım tarihi güvenlik içindir. Bu tarihten sonra, suyun kötü ya da güvensiz olmaması değil tadın farklılaşmaya başlamasıdır.

Şişelenmiş suyun ambalajlandığı malzemenin de önemi büyüktür.

Şişelenmiş su endüstrisinde sadece suyun kaynağı ve etiketleme süresi değil, aynı zamanda ambalaj malzemesi de önemlidir.

BPA’dan imal edilen, ambalajlama için kullanılan sentetik bir maddedir. Kanser ve kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

Popüler malzemeler arasında PET plastik, yüksek yoğunluklu polietilen ve polikarbonat plastik bulunur. Cam ve alüminyum kutular diğer çeşittir, ancak daha az görülür. Şansınız, içtiğiniz şişelenmiş suyun% 100 geri dönüştürülebilen bir PET plastik şişede olmalıdır.

Şişe üzerinde belirtilen son kullanma tarihinin haricinde, üretilen plastik veya malzeme, suyun lezzetini değiştirerek suyun içine sızmaya başlayabilir. Özellikle bir malzeme olan bisfenol-A veya BPA, kanser ve kalp hastalığı riski ile olası bağlantısından dolayı şişelenmiş suyun güvenliği için iyi araştırılmalıdır.

Şişelenmiş Sular Nasıl Depolanmalı?

Düzgün gıda sınıfı materyalden yapılmış, depolanmış ve düzgün bir şekilde sevk edilmiş şişelerde sağlıklı su temin edilebilir. Şişelenmiş suyu, raf ömrü süresince taze ve güvenli şekilde saklamalısınız.

Güneş ışığı veya ısı, şişe kimyasallarının suya sızarak toksik hale gelmesine neden olabilir.

Şişelenmiş suyunuzun olabildiğince uzun sürmesini sağlamak için bazı ipuçları.

Şişelenmiş suyu, diğer yiyecekler gibi, güneş görmeyen temiz bir yerde saklayın.

Kimyasallara, temizleme bileşiklerine, benzinlere, boyalara veya kimyasal dumanlara maruz kalabileceği herhangi bir yere yakın bırakmayın.

Sert güneş ışığından veya ısıdan uzak tutun. Serin bir yer en iyisidir.

Şişeler üzerlerine kir olursa, kazara kirleri veya mikropları tüketebilirsin. Böylece şişelenmiş suyunuzun dış kısmının içeride olmasını istediğiniz kadar temiz olmasını sağlayın!

Açılmış Şişelenmiş Su Ne Kadar Sürede Tüketilmelidir?

Şişelenmiş suyu açarsanız, zaman geçtikçe içinde bakteriler oluşabilir, tadı değiştirebilir. Şişeden doğrudan içerseniz, ağzınızdaki mikroplar şişeye ve daha sonra suya aktarılabilir, böylece zamanla tadını değiştirebilir.

Şişelenmiş suyun daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız doğrudan şişeden içmeyin.
Başka bir deyişle, açıldıktan sonra şişe suyunun raf ömrü, şişeyi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bazıları için birkaç gün için iyi olabilir, bazıları daha uzun sürebilir. Bir hafta içinde tüketin.

Şişelenmiş Su Tuhaf Kokuyorsa Suyunuzu Kaynatın.

Şişenin yanlışlıkla açıldığını veya suyun parazit veya yosun oluştuğunu düşünüyorsanız kullanmamanızı öneririz.

Eğer sadece tuhaf kokuyorsa tadına bakmayın. Tuhaf kokan suyu kullanmamaya çalışın. Eğer acil bir durumda ihtiyacınız olursa kullanmadan önce kaynatın. Acil durumunuz yoksa suyu boşa vermeyip başka şekilde değerlendirin. Mesela bahçeye sulanmak, saksı çiçeklerini sulamak için ya da temizlikte kullanın.

İlginizi çekecek konular…

Kısırlık Ve Obezite Riski Oluşturan Ürünler
Alzheimera Karşı Maden Suyu İçin
Damacana Sularda Meme Kanseri Ve Kısırlık Riski

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir