Dişleri Beyazlatan 13 Doğal GıdaDişleri Beyazlatan 13 Doğal Gıda

Gülümseyince parlak ışıldayan beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız diş beyazlatma ürünleri vardır. Fakat doğal gıdalar ile de dişler beyazlayabilmektedir.

Evde kullanılan bir çok gıda dişlerin  beyazlaşmasına yardımcı olmaktadır. İşte 13 doğal  diş beyazlatıcı alternatif…

Dişleri beyazlatmak için kullanılan  13 doğal gıda

1. Bitkisel Yağlar (susam yağı veya saf hindistancevizi yağı)

Bitkisel yağlar  gargara olarak kullanıldığında diş beyazlatmada etkilidir. Susam yağı veya saf hindistancevizi yağı, ağız içinde dolandırıp on beş dakika sonra tükürülmelidir.
Susam yağı omega-3 yağ asitleri, demir, kalsiyum ve A, B ve E vitamini içerir; saf hindistancevizi yağı sağlıklı diş etleri ve boşluk içermeyen dişleri teşvik eden antibakteriyel özelliklere sahiptir. Sadece gargara yaparken yutmamaya dikkat edin.

2. Çilek

Malik asit, ağartma maddesi olarak işlev gören doğal bir sıkılaştırıcıdır ve çoğu ticari olarak mevcut diş beyazlatma ürünlerinde bulunur. Çilek, dişlerinizi doğal olarak beyazlatacak olan bu ana madde ile doludur. Çilekteki C vitamini de plakların alınmasına yardımcı olur.

3. Elma

Elmalar ayrıca yüksek miktarda malik asit içerir. Elma, ısırma ve çiğneme eylemi ile lekeleri ve bakterileri ağzınızdan yok eder.

4. Kereviz

Kereviz ile diş lekelerine elveda deyinKereviz, yüksek su içeriği doğal ağız temizleyiciniz olan tükürük üretimini uyarır.

5. Havuç

Havuç, ağızdaki tükürük miktarını artıracak ve daha fazla temizleyecektir. Havuçtaki A vitamini sadece gözleriniz için değil, aynı zamanda diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur.

6. Brokoli

Çiğ yenildiğinde, bu sebze diş yüzeylerini hafifçe aşındırarak çirkin lekeleri ortadan kaldırır. Brokoli de bulunan demir, diş minesini boşluğa neden olan asitleri uzak tutan görünmez bir bariyer ile kaplayarak korur.

7. Peynir

Peynir dişlerde leke bırakmaz. Mineralizasyon yoluyla diş ve diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olan kalsiyum ve fosfor da içerirler. Bu özellikler aynı zamanda ağızda bulunan zararlı asitlerin yalıtımında da yardımcı olur.

8. Su

İçme suyu, lekelerin dişleriniz üzerinde oluşmasını önler. Gülümsemenizi beyaz ve parlak tutmak için pigmentten zengin yiyecek ve içecek yeyip içtikten sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Su  ağız genel asiditesini azaltır ve diş minesine zarar verme olasılığını azaltır.

9. Ananas

Ananas bromelain adlı bir enzim içerir, bu enzim doğal bir leke sökücüdür ve dişlerin yüzeyinden plakayı ayırmaya yardımcı olur. Bu, diş erozyonunu engeller ve oyukların oluşumunu önler ve daha sağlıklı ve daha beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar.

10. Shiitake Mantarları

Bu mantar diş çürümesini teşvik etmeyen şeker türü lentinan ile doldurulur, bunun yerine ağızınızda plak oluşturan bakterilerin çoğalmasını önleyerek oluşumunu engeller.

11. Somon

Somonda bulunan D vitamini, vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur, dişlerinizi güçlendiren ve güzel bir gülümseme katkıda bulunan besin maddeleri.

12. Fesleğen

Doğal bir antibiyotik olan bu bitki, boşlukların oluşmasını engelleyen bakteri önleyici özelliklere sahiptir.

13. Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak çiğ yendiği zaman  içeriğindeki  tirosülinatlar ve tiyosülfonatlar denilen bakteri azaltıcı bileşikleri serbest bırakarak plak üretimini azaltır ve daha sağlıklı dişleri teşvik eder. Renksiz oldukları için, bu gıdalar da diş lekesi çıkarmaz.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Diş Taşlarını Yok Eden Doğal Formüller
Bembeyaz Dişler İçin 8 Öneri
Dişleri Fazla Ve Sert Fırçalamak Dişlere Zarar Veriyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir