Peygamberimize Salat Ve Selam GetirmekPeygamberimize Salat Ve Selam Getirmek

Peygamberimize salavat getirmenin önemi ile ilgili 11 Hadis-i Şerif…

1/1398: Abdullah ibni Amr ibni As (r.a.) şöyle dediği rivayet olunmuş:

Rasulullah (s.a.v.) şöyle derken işittim: Kim bana bir defa salat-u selam getirirse Allah ona on defa rahmet eder.(Müslim- Salat, 70)

2/1399: İbni Mesud (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurdular:

Kıyamet günü insanların bana en yakın olanları, bana en çok salavat getirenleridir.(Tirmizi – Vitir, 21)

3/1400: Evs ibni Evs (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdular:
Günlerin en faziletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salat ve selam getiriniz, çünkü salat ve selamlarınız bana sunulur.
Bunun üzerine Ashab-ı Kiram:
“Ya Rasulallah, salat ve selamlarımız size nasıl arz edilir, halbuki siz çürümüş olacaksınız” diye sorunca, Peygamber Efendimiz (s.a.v.),
Allah Peygamberlerin cesedlerini çürütmeyi toprağa haram kılmıştır.” buyurdular. (Ebu Davud, Salat, 201)

4/1401: Ebu Hureyre (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurdular:

Yanında adım anıldığı halde bana salat ve selam getirmeyen kimse sürüm sürüm sürünsün.(Tirmizi – Deavat, 101)

5/1402: Yine Ebu Hureyre (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

Kabrimi bayram yeri haline getirmeyiniz. Bana salat ve selam getiriniz. Zira siz nerede olursanız olun, salat ve selamınız bana ulaşır” (Ebu Davud. Menasık. 97)

***Geçmiş ümmetlerin peygamberlerinin kabirlerini bayram yeri haline getirmeleri kınanıp, siz benim ümmetim bunu yapmayın diyor ve kabrimin etrafında bayram yeri gibi merasim yeri haline getirmeyin diyerek (Muvatta, Kasru’s-salat. 88)’de beyan edilen “Allahım kabrimi puthane haline getirme” diyerek Allah’a sığındığı bu kötü hal gerçekleşmiş olacaktır. Bu yüzden bu sakındırma yapılmıştır.***

6/1403: Yine Ebu Hureyre (r.a.)’dan bildirildiğine göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

Bir kimse bana salat ve selam getirdiği zaman onun selamını almam için Allah, bana ruhumu geri verir.” (Ebu Davud- Menasık, 96)

***Bakara 154. ve Al-i İmran 169-170. ayetlerde beyan edildiği üzere şehidlere ölü denmemekte peygamberimiz ve şehidler bizim bilmediğimiz bir hayata sahip olup yaşamaktadırlar. Gönderdeğimiz salat-u selamın  alınması biz ümmeti için şeref vesilesidir ve büyük bir fırsattır.***

7/1404: Ali (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Cimri kimse yanında ismim anıldığı halde bana salevat getirmeyendir.” (Tirmizi –  Deavat , 101)

8/1405: Fedale ibni Ubeyd (r.a.) şöyle demiştir: Rasulullah (s.a.v.) şöyle demiştir:

Rasulullah (s.a.v) namazdan sonra Allah’a hamdetmeden Rasulüne salevat getirmeden dua eden bir adamı işitti de bunun üzerine:

“Bu adam acele etti” buyurdu. Sonra o adamı çağırdı, ona veya başka birisine hitab ederek şöyle buyurdu:

Biriniz dua edeceği zaman önce Allah-u Teala’ya hamdetsin, sonra peygamber (s.a.v.)’e salat-u selam getirsin, daha sonra da dilediği duayı yapsın.” (Ebu Davud – Vitir, 23)

9/1406: Ebu Muhammed Ka’b ibni Ucre (r.a.) şöyle demiştir: Rasulullah (s.a.v.) yanımıza gelmişti, ona:

Ya Rasulullah, sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik, fakat size nasıl salevat getireceğiz?” diye sorduk.

O da “şöyle deyiniz” buyurdu:

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed kema salleyte ala âli İbrahim inneke hamidun mecid Allahume barik ala Muhammedin ve ala âli Muhammedin kema barakte alâ âli ibrahime inneke hamidün mecid = Ey Allahım, İbrahim’in soyundan gelenlere nasıl rahmet ettinse, Muhammed’e ve O’nun soyundan gelenlere de rahmet et. Şüphesiz sen övülmeye layık ve yücesin. Ey Allah’ım, İbrahim’in soyundan gelenlere nasıl rahmet ettinse, Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere hayır ve bereket ver. Şüphesiz sen övülmeye layık ve yücelerin yücesisin.” (Buhari – Deavat, 32; Müslim – Salat, 66)

10/1407: Ebu Mesud el-Bedri (r.a.) şöyle dedi: Sa’d ibni Ubade ile birlikte oturuyorken Rasulullah (s.a.v) yanımıza geldi. Beşir ibni Sa’d ona:

Ya Rasulullah, Allah bize senin üzerine salevat getirmemizi emretti. Size nasıl salevat getirelim?” diye sordu. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v) bir miktar sükut etti. Öyle ki, Bişr bu soruyu kendisine sormasaydı diye temenni ettik. Sonra Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed kema salleyte ala âli İbrahim inneke hamidun mecid Allahume barik ala Muhammedin ve ala âli Muhammedin kema barakte alâ âli ibrahime inneke hamidün mecid = Ey Allahım, İbrahim’in soyundan gelenlere nasıl rahmet ettinse, Muhammed’e ve O’nun soyundan gelenlere de rahmet et. Şüphesiz sen övülmeye layık ve yücesin. Ey Allah’ım, İbrahim’in soyundan gelenlere nasıl rahmet ettinse, Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere hayır ve bereket ver. Şüphesiz sen övülmeye layık ve yücelerin yücesisin.” deyiniz, selam ise bildiğiniz gibidir.” (Müslim – Salat, 65)

11/1408: Ebu Humeyd es-Saidi (r.a.) şöyle demiştir: Rasulullah (s.a.v)’e, “Sana nasıl salevat getireceğiz?” diye sordular. O da şöyle buyurdu:

“Allahumme salli alâ Muhammedin ve alâ ezvacihi ve zürriyetihi  kema salleyte alâ İbrahim ve barik alâ Muhammedin ve alâ ezvacihi ve zürriyetihi kema barekte alâ İbrahim inneke hamidün mecid = Allah’ım, İbrahim’in soyundan gelenlere nasıl merhamet ettinse Muhammed’e,  hanımlarına ve soyundan gelenlere de rahmet et. İbrahim soyundan gelenlere bereketler lütfedip mübarek kıldığın gibi Muhammed’e,  hanımlarına ve soyundan gelenlere hayır ve bereketler sen övülmeye layık ve yücelerin yücesisin.” deyiniz.  (Buhari, Enbiya, 10 Deavat, 33)

Kaynak:  Ayet ve Hadislerle Müslümca Yaşama Rehberi – ABDULLAH PARLIYAN

İlginizi çekecek bazı Hadis-i Şerifler için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz…

Allahın Rızasını Kazanmak
Hangi Eve Melekler Girmez
Cennetteki Reyyan Kapısından Kimler Girecek

2 Yorum

  1. Mesut 29 Eylül 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 29 Eylül 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir