Boğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal TedaviBoğaz Kaşıntısı Ve Kuru Öksürük İçin 7 Doğal Tedavi

Kış yavaş yavaş yaklaşıyor. Artık havalar soğumaya başlayacak. Grip, boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı ve kuru öksürük gibi boğazda rahatsızlıklar olabilir.

Boğazda kaşıntı ve kuru öksürüğü hafife almamak gerek. Çünkü bazı vakalar kronik olabiliyor. Bu yüzden, çok dikkatli olmalısınız.

Alerji ve alerjik maddeye maruz kalmak kaşıntılı bir boğaza neden olabilir. Boğazının iç duvarları, mukoza ile sinir uçlarını kapatır. Mukoza, boğazın duvarlarını korumak için mukus salgılayamaz. Kaşıntı ve kuru öksürük dehidrasyon, kuru hava ve enfeksiyon gibi sorunlar nedeniyle olur.

Kaşıntılı Boğaz Ve Kuru Öksürüğün Nedenlerinden Bazıları:

• Dehidrasyon. (sıvı kaybı – Vücudun, aldığı sıvı miktarından daha fazlasını kaybetmesi ile dehidrasyon ortaya çıkar.)
• Uyuşturucu, alkol ve kafeinli içeceklerin alınması.
• Sigara içmek.
• Boğazdaki enfeksiyon.
• Alerjiler ve alerjik reaksiyon.
• Asit reflüsü.

Boğaz Kaşıntısı ve Kuru Öksürük İçin Doğal Tedaviler:

1. Soğan

Soğan, öksürüğü durdurmak için çok etkili olabilir. Bazen boğaz kaşıntısı ve kuru öksürük uzun sürer ve kalıcı olabilir. Bu gibi durumlarda, soğan kalıcı öksürüğün kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve sizi rahatlatır. Soğan suyu ve bal karışımı çok etkilidir.

2. Sıcak tuzlu su ile gargara

Sıcak tuzlu su her zaman boğazını yağlamak ve kaşınmaktan kurtulmanın en iyi yoldur. Sıcak tuzlu suyla gargara yaparsanız, boğazındaki sıcaklığı ve rahatlatıcı hissi hissedebilirsiniz.
Boğazda kaşıntı ve kuru bir öksürük bir araya gelir. Günde iki kez ılık tuzlu su boğaz ağrısını, boğaz kaşıntısını ve kuru öksürüğü önler.
Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın ve günde iki kez gargara yapın. Uyandığınız zaman ve uyumadan hemen önce uygulayın.

3. Bal

Kuru öksürük olması durumunda hiçbir şey bal kadar etkili değildir. Bal kuru öksürük esnasında çok önemli doğal bir tedavidir. Bal boğazın yağlanmasına ve yatıştırılmasına yardımcı olur. Balın kullanılmasının bir başka önemli nedeni boğazdaki kaşıntıyı önlemektir. Bal ile boğazınızın rahatladığını göreceksiniz.

4. Nane yaprakları

Nane yaprakları içeren mentol içermektedir. Bu da ihtiyacımız olan şeydir. Mentolün serinletici özelliği, kuru öksürüğün iyileştirilmesine yardımcı olur ve zamanla yok olur. Ayrıca nane yaprakları çayınızda boğazınızı serinletmek ve tazelenmek için de kullanabilirsiniz. Nane yapraklarıyla kaynar suyun içine atarak demleme usulü yapmalısınız. Nane çayı, kuru öksürük için bir mükemmel seçenek olabilir.

5. Yeterli sıcak sıvı tüketin.

Kaşıntılı kuru öksürükten kurtulmak istiyorsanız çok sık su içmeniz gerekmektedir. Su, kuru öksürüğü iyileştirmede yardımcı olur. Öksürüğünüzün başlıca nedeni dehidrasyon olabilir.
Su ve diğer besleyici sıvıları sık sık tüketin. Sıcak çorbalar, boğazınızı yağlamaya ve kuru mukusunu gevşetmeye yardımcı olur.

6. Buhar / Oda nemlendiricileri

Öksürük esnasında vücudunuz mukus üretmez. Normal öksürüğün aksine, kuru öksürük esnasında mukus gevşemez, buna da kuru öksürük denir. Hızlı kuru öksürükten kurtulmak için mukusun gevşetilmesi ve boşaltılması gerekir.

Mukusu gevşetmek için her gün 20-30 dakika kaynayan suyun buharını teneffüs edin.Buhar sizi rahatlatacak ve boğazınızı yumuşatacaktır. Ayrıca, daha fazla yarar sağlamak için çevrenizin nem oranını da ayarlayabilirsiniz. Özel nem üreten buhar makinelerinden kullanabilirsiniz.

7. Tahriş edici maddelerden uzak durun.

Kuru öksürüğe neden olabilecek ve boğazını tahriş eden maddelerden uzak durmalısınız. Bunların başında sigara gelmektedir. Sigara içenlerin çoğu, kuru bir öksürükten müzdariptir.
Sigara içmiyorsanız, sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız.

Sigara içiyorsanız, normal kuru öksürük yaşıyor olabilirsiniz. Ancak tükettiğiniz duman veya tahriş edici madde daha sonra sizin hayatınıza mal olabilir.
Öksürük ve soğuk algınlığı sırasında sigara içmek gibi tahriş edici maddeler bazen ciddi öksürüğe neden olmaktadır.
Çamaşır suyu ve ağır kokulu temizlik maddelerinden de uzak durmalısınız.

Öksürük Tedavisi ve Diğer Sağlık Makalelerine Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz…

Geçmeyen Öksürük İçin Doğal Çözümler
Öksürüğün Nedeni Ve Doğal Öksürük Şurubu
Bahar İle Birlikte Alerjide Geliyor
Kışı Hasta Geçirmemek İçin 7 Şahane Öneri
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir