Siyah Çayın Bilinmeyen 11 FaydasıSiyah Çayın Bilinmeyen 11 Faydası

Çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi sağlık için zararlı olabilir. Fakat ölçülü şekilde tüketildiğinde sağlıklı bir seçimdir.

Şahsen ben , sabah kahvaltıda ve akşam yemekten sonra mükemmel bir fincan çaya hayır demem.

Yeşil veya siyah çay seçiminde doktor tavsiyesi asla göz ardı edilmemelidir, ancak çoğumuz için bir veya iki bardak siyah çay içmek aslında sağlıklı bir yaşam seçimi olabilir.

Siyah çay, çay yapraklarının kurutularak ve fermente edilerek elde edilir.

Düzenli olarak bir veya iki bardak siyah çay tüketmenin sağlığa 11 yararı vardır. Fakat siyah çayın gerçek anlamda faydalı olması için, siyah çayın süt veya şeker gibi herhangi bir katkı maddesi olmaksızın tüketilmesi önerilmektedir.

Siyah Çayın Sağlık İçin 11 Faydası

1. Ağız Sağlığı: 

Yapılan araştırmalarda, siyah çayın plak oluşumunu azalttığını ve ayrıca boşlukların ve diş çürümelerinin oluşumuna teşvik eden bakteri gelişimini kısıtladığı  kanıtlanmıştır.

Siyah çayda bulunan polifenoller, bakterileri öldürür ve plak oluşumuna neden olan yapışkan benzeri materyali oluşturan bakteri enzimlerinin büyümesini engeller.

2. Sağlıklı Kalp: 

Yeşil ve siyah çay tüketimi ve inme riskini azalttığı araştırmalarda tespit edilmiştir. Günde 1 fincan çay tüketimi inme riskini yüzde 21 azaltmaktadır.

3. Antioksidanlar: 

Siyah çay, tütün veya diğer toksik kimyasallarla ilişkili DNA hasarını engellemeye yardımcı olan antioksidanlar olan polifenoller içerir. Bu antioksidanlar meyvelerden ve sebzelerden elde edilenlerden farklıdır ve bu nedenle diyetimizin düzenli bir parçası olarak sağlıklı bir yaşam tarzına ek fayda sağlayabilirler.

4. Kanser Önleme: 

Kanser önlemede güvenle önermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, yıllar süren bazı araştırmalar , çaydaki polifenol ve kateşin gibi antioksidanların bazı kanser tiplerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Siyah çay içen kadınlarda normalde yumurtalık kanseri olma ihtimali diğerlerine kıyasla daha düşüktür.

Kateşin (çay ve bazı meyve-sebzelerde bulunan antioksidan etkili flavonoid grubudur)

Siyah Çayın Faydaları

5. Sağlıklı Kemikler: 

Çayda bulunan fitokimyasallar nedeniyle düzenli çay içenlerde daha güçlü kemikler ve artrit olasılığının düşük olduğu ileri sürülmüştür.

6. Daha Düşük Diyabet Riski:  

Bir araştırmaya göre, Akdeniz adalarında yaşayan yaşlılarda orta derecede siyah çay tüketenlerin (günde 1-2 bardak), tip 2 diyabet sahibi veya gelişme olasılığının % 70 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

7. Stres Giderme: 

Siyah çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı faydaları konusunda hepimiz bilgili ve deneyimliyiz. Yapılan çalışmalar , uzun bir günden sonra sakinleşmeye ve dinlenme yardımcı olmakla kalmıyor , siyah çayda bulunan amino asit L-theanine’ın rahatlamanıza ve konsantre olmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Siyah çayın, düzenli olarak orta miktarda tüketildiğinde stres hormonu kortizol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.

8. Daha İyi Bağışıklık Sistemi: 

Siyah çay, bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olan alkilamin antijenleri içerir. Buna ek olarak, virüslerle mücadele edebilen ve dolayısıyla günlük yaşamlarımızda grip, mide gribi ve diğer yaygın virüslerden korunmamızı sağlayan tanenler de içermektedir.

9. Sağlıklı Sindirim Sistemi: 

Bağışıklık sisteminizin iyileştirilmesine ek olarak, tanenler mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde terapötik (tedavi edici) bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda sindirim aktivitesini düşürmeye yardımcı olur.

10. Artan Enerji: 

Yüksek bir kafein içeriğine sahip olan diğer içeceklerin aksine, çayda bulunan düşük miktarlar, kalbi aşırı uyarmaksızın beyindeki kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda metabolizmayı ve solunum sistemini, ayrıca kalbi ve böbrekleri de uyarır.

11. Mutluluk Faktörü: 

Mükemmel bir fincan çay sizi gülümsetiyorsa ve kalbinizin biraz şımartılmasına izin verirse, muhtemelen zarar verebilecek olan şey ne olabilir ki !!!

Mutlu Sağlık Dolu Günlere…

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin
Yüksek Tansiyon Nedir – Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür
Kan Şekerini Düşüren Besinler
Enerji İçeceklerinin Zararları Nelerdir
Günde Kaç Bardak Süt Tüketiyoruz
Böbrek Taşını Limonata İle Önleyin

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir