Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 BesinBağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Besin

Mevsim ne olursa olsun bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak çok önemlidir.Yedikleriniz, bağışıklık sistemi sağlığınızı büyük ölçüde etkiler.

Vücudunuza belirli yiyecekleri vermek, bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına yardımcı olabilir. Özellikle de kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme düzenini değiştirmeniz gerekiyor.

Mevsim değişikliğinden dolayı bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Kışın soğuk algınlığı ve grip önlemenin yollarını arıyorsanız, Makalemize bir göz atmalısınız.

Bazı gıdalar aslında hastalanma şansınızı azaltabilirken diğerleri hasta olursanız daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız yemeniz gereken besinler:

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için neler yenmeli?

1- Turunçgiller

Bir çok kişi soğuk algınlığı sonrasında C vitamini alır. Çünkü bağışıklık sisteminizin oluşmasına yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmektedir . Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.
Vücudunuz beyaz kan hücrelerini üretmediğinden veya depolamadığında, sağlığınız için günlük C vitamini gerekir. Hemen hemen tüm narenciye, C vitamini bakımından zengindir. Sevdiğiniz narenciye çeşidini herhangi bir öğüne sıkıştırmalısınız.

Narenciye Çeşitleri:

Greyfurt
Portakal
Mandalina
Limon
Misket limonu

2. Kırmızı biber

Turunçgillerdeen fazla C vitamini olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmelisiniz. Kırmızı biber (Kapya biber), turunçgillerin iki katı kadar C vitamini içerir. Ayrıca beta karoten açısından zengin bir kaynaktır. Bağışıklık sisteminizi artırmanın yanı sıra C vitamini, sağlıklı cildi korumaya yardımcı olmaktadır. Beta karoten gözlerinizi ve cildi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

3. Brokoli

Brokoli, vitaminler ve mineraller yönünden çok zengindir. A, C ve E vitaminleri ile birçok antioksidan ve liften oluşan brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir . Gücünü sağlam tutmanın anahtarı mümkün olduğunca az pişirmektir.

4. Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta yer alır. Yemeklere, salatalara, soslara ayrı bir tat katıyor ve sağlığınız için bir zorunluluk. Yıllardır uygarlıklar, enfeksiyonlarla mücadeledeki değerini fark ettiler. Sarımsak aynı zamanda kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Sarımsakların bağışıklık kazandırıcı özellikleri, allicin gibi kükürt içeren bileşiklerin yoğun bir konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

5. Zencefil

Zencefil, birçok hastalığa faydası olan mucizevi bir şifa kaynağıdır. Zencefili, boğaz ağrısı ve diğer enflamatuvar hastalıkları azaltmaya yardımcı olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Zencefil bulantıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Birçok tatlıda ve yemekte kullanılan zencefil, capsaicin akrabalığı olan zencefil ısıtıcı bir etkiye sahiptir. Yapılan son araştırmalarına göre zencefil kronik ağrının azalmasına yardımcı olmakta ve kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir.

6. Ispanak

Ispanak listemize sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile donatılmış olması ile girmektedir. Bu da bağışıklık sistemimizin enfeksiyon mücadele kabiliyetini artırmaktadır. Ispanakta, brokoli gibi mümkün olduğunca az piştiğinde, besin maddelerini muhafaza etmektedir. Bununla birlikte, hafif pişirme, A vitamini düzeyini arttırır ve diğer besinlerin oksalik asitten salınmasını sağlar.

7. Yoğurt

Yoğurt, bağışıklık sisteminizi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olmak için teşvik eder. Tatlandırılmış şeker yüklü olanlardan ziyade sade yoğurtları tüketmeye çalışın. İsterseniz yoğurdu sağlıklı meyvelerle kendiniz tatlandırabilirsiniz.

Yoğurt D vitamini için harika bir kaynaktır. D vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırmaktadır.

8. Badem

Soğuk algınlığı önleme ve mücadele söz konusu olduğunda E vitamini de, C vitamini kadar gereklidir. Bununla birlikte, E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Badem gibi fındık, vitamin ile doludur ve aynı zamanda sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık 46 adet (yarım fincan) kabuklu badem, önerilen günlük E vitamini miktarının neredeyse yüzde 100’ünü sağlıyor.

9. Zerdeçal

Zerdeçal, körinin anahtar unsuru olduğunu biliyorsunuzdur. Bu parlak sarı, acı baharat da bir antienflamatuar olarak yıllardır kullanılmaktadır. Osteoartrit ve romatoid artrit tedavilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca araştırmalar, zerdeçala rengini veren yüksek curcumin konsantrasyonlarının egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

10. Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidlerle doludur. Yeşil çayın içeriğinde bulunan epigallocatechin gallate, genelde EGCG olarak kısaltılır. EGCG bitki fenollerinden biridir. Güçlü antioksidan seviyesinde bulunur.
EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı görülmüştür. Siyah çay, fermantasyon sürecinde EGCG’yi çok fazla yok eder. Yeşil çay ise buğulanır ve mayalanmaz, dolayısıyla EGCG korunur.

Yeşil çay ayrıca L-theanine amino asidinin iyi bir kaynağıdır . L-theanine, T hücrelerinde mikrop öldürücü bileşiklerin üretimine yardımcı olabilir.

11. Papaya

Papaya , C vitamini yüklü başka bir meyvedir. Önerilen günlük C vitamininin yüzde 224’ünü tek bir papaya koyabilirsiniz. Papaya ayrıca, anti-inflamatuar etkilere sahip olan papain adlı bir sindirim enzimi var.
Papaya’da, sağlık için yararlı olan potasyum, B vitaminleri ve folatları vardır.

12. Kivi

Papaya da olduğu gibi, kivide doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere esansiyel besinle doludur. Vitamin C içeren kivi, beyaz kan hücrelerini enfeksiyonla savaşmak için destekler.

13. Kümes hayvanları

Hastalandığınız zaman, tavuk çorbası, plasebo etkisi olan sadece iyi hissedecek bir besindir. Soğuk algınlığı semptomlarının iyileşmesine yardımcı olur ve sizi ilk etapta hasta olmanıza karşı korur. Tavuk ve hindi eti, B-6 vitamini bakımından yüksektir. Hindi veya tavuk etinin yaklaşık 3 gramı günlük önerilen B-6 miktarının yüzde 40 ila 50’sini içerir.

Vitamin B-6, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli rolü vardır. Ayrıca, yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşması için hayati önem taşımaktadır. Kaynayan tavuk kemiklerinden elde edilen tavuk suyu jelatin, kondroitin ve bağırsak iyileşmesi ve bağışıklık için faydalı diğer besin maddelerinden oluşur.

14. Ayçiçeği tohumları

Ayçiçeği tohumları fosfor , magnezyum ve B-6 vitamini gibi besin maddeleriyle doludur . Ayrıca E vitamini bakımından inanılmaz derecede yüksektir, bir fincanın sadece üçte biri günlük önerilen miktarın yüzde 82’si sunmaktadır.
E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemi işlevinin düzenlenmesi ve sürdürülmesi önemlidir. Yüksek miktarda E vitamini bulunan diğer gıdalar avokado ve koyu yapraklı yeşilliklerdir.

15. Nar Ve Nar suyu

Eski Mısırlılar, bu renkli meyveyi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanırlardı. Şimdilik, modern araştırmaların çoğu nar ekstraktına odaklanmış durumda. Bağışıklık sistemini güçlendirirken grip gibi vücudunuzun bakteri ve çeşitli virüslerle savaşmasına yardımcı olmaktadır.

Makalemizde yer alan bazı besinlerin şifaları ve hangi hastalıklara iyi geldiği ilginizi çekiyorsa aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz…

Zerdeçalın Faydaları Ve Kullanım Alanları

Zencefilin Faydaları Ve Kullanım Alanları

Köri Nedir – Nasıl Kullanılır

Kanser Savaşçısı Brokolinin Faydaları

Sağlıklı Yaşam İçin Avokado – Avokadonun Faydaları

Vitamin Ve Mineral Deposu Ispanak

Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin

Soğuklarda Bağışıklık Güçlendirici Şifa Kaynakları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir