Allahın Rızasını KazanmakAllahın Rızasını kazanmak

Mü’minler ilk önce Allah’a verdikleri sözlerde durmalıdır. Herkes gücü yettiği kadar ibadet etmeli ve sadaka vermelidir. Allah kullarına asla zulmetmez.

Rabbin hazinesi çok büyüktür. Allah Kullarını bol bol mükafatlandırır.

Saîd İbni Abdülazîz’in Rebîa İbni Yezîd’den; Rebîa’nın Ebû İdrîs el–Havlânî’den, onun Ebû Zer Cündeb İbni Cünâde (r.a)’den rivayet ettiğine göre Peygamber (s.a.v) Allah’tan rivayet ederek şöyle demiştir:
Ey kullarım, zulmetmeyi kendime haram kıldığım gibi onu sizin aranızda da haram kıldım, artık birbirinize zulmetmeyiniz.
Ey kullarım, benim hidâyet ettiklerim dışında hepiniz yolunuzu şaşırmışsınız, o halde benden hidâyet isteyin ki, sizi doğru yola ileteyim.
Ey kullarım, benim doyurduklarımdan başka hepiniz açsınız, benden yiyecek isteyin ki sizi doyurmuş olayım.
Ey kullarım, benim giydirdiklerim dışında hepiniz çıplaksınız, benden giyecek isteyin ki sizi giydireyim.
Ey kullarım, siz gece gündüz günah işliyorsunuz, ben ise günahları bağışlayanım, benden af dileyin ki sizi bağışlayayım.
Ey kullarım, bana zarar vermek elinizden gelmez ki zarar verebilesiniz, bana fayda vermeye gücünüz yetmez ki, beni faydalandırasınız.
Ey kullarım, sizden öncekiler ve sonrakiler bütün insanlar ve cinler içinizden Allah’tan en çok korunup sakınan bir adamın hali gibi en iyi hal üzere olsalar bu durum benim mülküme hiç birşey kazandırmaz.
Ey kullarım, sizden öncekiler ve sonrakiler bütün insanlar ve cinler içinizden en kötü bir adamın durumu gibi olsalar bu durum benim mülkümden hiç birşey eksiltmez.
Ey kullarım, sizden öncekiler ve sonrakiler bütün insanlar ve cinler bir alanda toplansalar, sonra benden dilediklerini isteseler, ben de istediklerini versem, bu benim mülkümden ancak iğnenin denize batırılıp çıkarıldığındaki eksilttiği kadar bir şey eksiltir.
Ey kullarım, işte sizin amelleriniz onları sizin için saklar sonra da karşılığını öderim. Artık kim hayırla karşılaşırsa, Allah’a hamdetsin kötülükle karşılaşan ise kendi nefsini ayıplasın.

(Müslim, Birr 55) Kutsi Hadistir.

Bu konulara da göz atabilirsiniz…

Allahın Rızasını İsteyenler
Allah Rızası İle Ecre Nail Olmak
Allah’ın Ahirette Müttakiler İçin Nimetleri
Cennetteki Reyyan Kapısından Kimler Girecek

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir