Günde Kaç Bardak Süt TüketiyoruzGünde Kaç Bardak Süt TüketiyoruzKalsiyum kaynağı olan sütün çocukluk döneminden itibaren tüketimi ile sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz. Sütü ne kadar seviyoruz?

Çocuklarımıza her gün yeterli süt içiriyor muyuz? Bakın uzmanlar süt hakkında ne diyorlar….

Uzmanlar, kemiklerin yapı taşı olan kalsiyum açısından en zengin ve vücutta kullanılabilirliği en yüksek besin olan sütün her gün düzenli olarak tüketilmesini öneriyor.

Gelişme çağındaki çocukların daha sağlıklı kemik yapısına ulaşabilmesi için yeterli miktarda kalsiyum ve mineral almaları gerektiğini belirten beslenme  uzmanları, daha ileri yaşlarda içilen sütün ise osteoporoz (kemik erimesi) riskini azalttığını dile getiriyorlar.

Büyüme Çağında Ve Ergenlik Döneminde Günde 2 Bardak Tüketilmeli

Özellikle büyüme çağı (6 – 10 yaş) ve ergenlik döneminde (10 – 18 yaş) gelişimin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için gerekli vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Uzmanlar; sağlıklı sütte, çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde ihtiyaç duyulan besin ögelerinin bulunduğunu ifade ediyorlar.

Günlük Süt Tüketimi

Sütün içeriğindeki kalsiyumun boy uzamasında etkisi olmaktadır.Amerika’da 9 buçuk yaş ortalaması ile 122 çocuk arasında yapılan araştırmada düzenli süt tüketen çocukların 3 yılın sonunda yaşıtlarına göre 2 ile 3 santimetre arasında daha uzun olduğu tespit edildi.

Sütün içeriğindeki kalsiyum, fosfor ve kazein aracılığı ile diş çürüklerini önleme etkisi olduğu ifade eden uzmanlar, hamilelikte de anne ve sağlığı için süt tüketilmesi öneriliyor.

Gebelik döneminde, annenin sağlığı ve beslenmesi, bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel ve zihinsel yönden gelişmesi için büyük önem taşıyor. Annenin kalsiyum depolarının yetersiz olması durumunda bebek ve anne birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilmektedir.

50 yaş üzeri bayanlarda osteoporozdan korunmak için de süt şart

İlerleyen yaşlarda süt düzenli içilmediğinde kemiklerdeki kalsiyumun vücut tarafından kullanılmaya başlamaktadır.

Düzenli içilmeyen süt, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan ve kemik kaybı olarak bilinen osteoporoza neden olmaktadır. Bu riski azaltmanın en kolay ve en doğru yolu da her yaşta düzenli olarak süt içilmesidir.

Günümüzde 50 yaş ve üstü kadınların yüzde 50’sinde menopoz ile birlikte osteoporoz belirtilerinin de görüldüğüne değinen uzmanlar,  düzenli egzersiz yapılmasının, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmasının bu sıkıntının giderilmesinde büyük önemi olduğunu ifade ediyorlar.

Uzmanlar, osteoporoz hastalarının yüzde 80’inin kadınlardan oluştuğunu, fakat bu hastalığın yalnızca kadınlarda görülmediğini, 50 yaş ve üzeri erkeklerin yüzde 25’inin de osteoporoz hastası olduğunu belirtiyorlar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir