Geciken NedametGeciken Nedamet

Kadın, yıllarca aramış sormuş, sonunda kocasını pis bir otel odasının yatağı üzerinde yatarken bulmuştu.

Odanın köşesinde duran bir ayağı kırık masada boş bardaklar, kirli ve tozlu yerde devrilmiş içki şişeleri vardı. İçerideki hava yıllar boyunca hiç oksijen tatmamış gibiydi. Adamsa baygın…

Yanında getirdiği iki evladının yardımıyla zorlukla onu dışarıya çıkarmaya uğraştı. Ne de olsa kocasıydı. Çocuklarının babası. Onun perişan hali, yüreğine dokunmuştu. Taksiye bindiklerinde, şoföre yalvaran bir ses tonuyla;

“-Doğru Bakırköy’e!” dedi. “Ne olur, hemen Bakırköy hastanesine”

Aylar sonra tamamen iyileşmiş, damarları alkolün zararlı artıklarından temizlenmiş olan koca, hastaneden ayrıldı. Ama evine dönmeye, o kadar acılar içinde bıraktığı karısını görmeye yüzü yoktu.
Alkol, ardından türlü safahat alemleri ve en kötüsü kumar… Hayatının en güzel bölümünü şeytanın bu üç tuzağı arasında mahvetmişti.

Her şeye rağmen sabır yüklü, melek karısı; onun zelilliğine izin vermemiş ve iyileşmesine sebep olmuştu. Dayanamadı. Kendisini nasıl karşılarsa karşılasınlar; ne şekilde muamele ederlerse etsinler, hepsine göz yumarak, karısı ve çocuklarına kavuşmaya karar verdi.

Yuvasına giden yolda, saatlerce koştu. Kapısının önüne geldiğinde nefes nefeseydi. Uzun bir müddet zile dokunamadı. O mazluma ne diyecekti şimdi ?

“- Sana çektirdiğim her sefalet için, her mağdurluk için özür diliyorum. Bana hakkını helal et! ” mi? ”

Gözlerinde biriken yaşları, elinin tersiyle sildi. Genç yaşına rağmen, erkenden kırlaşmış saçlarını, sağına doğru düzelterek, eskimiş ceketinin düğmelerini ilikleyip, sonunda olağanüstü bir cesaretle zile uzandı.

Kapıyı açan, kayınvalidesiydi. Şaşkınlıkla ne diyeceğini bilemedi adam;

“- Şey, ben… ” diye kekeledi. “Ben artık iyileştim de. Karımla helalleşecektim”

Belki nihayetsiz gelen bir süre boyunca, bir zamanlar evladı gibi sevdiği damadını süzdü kadın. Onu ne kovdu, ne azarladı. Sonra yürekten kavuran bir acılıkla ;

“- Keşke oğlum, kızım da bu halini görebilseydi ! “dedi. ” Ne kadar müteessirim bir bilsen. Ama, yazık ki, o seni daha fazla bekleyemeden Rabbine kavuşmayı tercih etti. Artık ahirette helalleşirsiniz.”

“Kardelen Çiçeği ” Kitabından

*Nedamet – Pişmanlık

Sevdiklerinize Zaman Ayırın
Sevgi Emek İster
Gıybet Kurbanları

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir