Duanın KudretiDuanın Kudreti

DUA, ibadetin özüdür. Dua, müminin silahıdır. Dua etmenin insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır.

Dua etmenin hastalar üzerinde kesinlikle iyileştirici bir etkisi olduğu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. İnsanoğlunun, Allah’ın kudretine sığınması ve sadece O’ndan yardım dilemesi doğal olarak şifa etkisi sağlamaktadır.

DUA, İnsanın içten bir kalp ile Allah’a yönelmesi, O’na muhtaç bir varlık olduğunun bilinci ile sonsuz kudret sahibi, Rahman ve Rahim olan Allah’tan yardım dilemesidir.

Duanın Kudreti’ni anlatan ibretlik bir hikaye…

Mısırlı bir adamın kalp hastalığı vardı. Doktorlar hastalığının çok ağır olduğunu, ameliyatın yalnız yurtdışında yapılabileceğini söylediler. Adam zaman kaybetmeden Londra’ya gitti ve kendine iyi bir doktor buldu. Doktoru hastalığının ağır olduğunu ve ameliyat olsa bile yüzde bir yaşam şansı olduğunu söyledi.

Adam ne yapacağını bilemedi. Düşündü taşındı ve doktora ameliyattan önce memleketine dönerek, vasiyetini yazacağını, işlerini yoluna koyarak on günün içinde geri geleceğini söyledi.

Adam memleketine geldi, on günün içinde işlerini düzene koydu ve yakınlarıyla helalleşip evden ayrıldı.

Adamın yolu pazarın karşısından geçiyordu. Pazarda bir kasap etlerin kötü yerlerini ayırıp çöpe atıyordu. Bir taraftan da genç bir kadın kasabın çöpe attığı etleri topluyordu.

Kadına yaklaştı, etlerin kötü kısımlarını neden çöpten topladığını sordu. Kadın utanarak beş çocuğu olduğunu, çocuklarının yalnız yılda bir kez Kurban bayramında et yediklerini söyledi.

Adam duyduklarına çok üzülmüştü. Kasaptan 5 kilo et alıp kadına verdi, sonra kasabın her ay bu kadına 5 kilo et vermesi için 5 yıllık et parasını önceden ödedi.

Kadın gözleri yaşlı ve sevinç içinde ellerini göğe açarak;
“Allah’ım”.. dedi. Sen bu adamın bütün zorluklarını kolaylaştır.

Kadın öyle içten dua etmişti ki duası bütün Arş’ı salladı..

Adam Londra’dakı hastaneye geldi. Ameliyat öncesi yeniden muayene olması gerekiyordu.

Doktor adamı muayene etti.Doktor şaşırmış durumdaydı. Doktor adamı üç kez daha muayene etti, sonra adama bakarak:
– “Bu bir mucize, kalbin sapasağlam.” dedi.

Adam, kadının onun için ettiği duayı hatırladı ve doktora;

“Mucize değil, bir kadının gözyaşları sebebi ile Allah’ın verdiği şifadır bu.” dedi.

“Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah’a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah’ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir. “
Tirmizî

Dua İle İlgili Hadisler
Duanın Faziletleri
Geri Çevrilmeyen Dua
Duanın Fazileti Ve Vakti

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir