Gece Uykudan Uyanıyorsanız DikkatRahat Uyku Uyumak

Gece uykudan uyanma önemli bir sağlık probleminin ilk belirtisi olabiliyor!

Uzmanlar, uykuya dalmada zorluk çekmek, sabahları çok erken uyanmak ya da hiç uyanamamak gibi gece sık uyanmanın da önemli bir uyku problemi olduğu bildirildi. Gizli diyabetin belirtisinden biri gece kan şekeri düşmesine bağlı olarak uyanıp yemek yemektir. Gece sıklıkla uyanan kişilerin şu hastalıklarla ilgili olarak uyardı:

Kan şekerinin düşmesi: Kullanılan ilaçlar ya da şeker hastalığı nedeniyle gece uykuda kan şekeri düşebilir. Bu da sık uyanma sebebi olabilir.

Bedensel hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, ortopedik sorunlar, burun tıkanıklığı, ağrılar da sık uyanmanın önemli sebepleridir.

Gebelik: Gebelik döneminde sırt üstü yatıldığında, hem kan dolaşımı hem de bebeğin baskısı uykuda sık uyanmaya sebep olur.

Stres: Stresli dönemlerde sık uyanma çokça görülür. Ertesi gün stresimizin yüksek olacağı her hangi bir problem var ise uyku kalitemiz bozulur. Sınav, iş görüşmesi, iş yerinde tartışmalı ortam, eşle çatışma bunlardan bir kaçıdır.

Ruhsal hastalıklar: Hemen hemen tüm ruhsal bozukluklarda, özellikle; depresyon, panik bozukluk, endişe bozukluğu gece sık uyanma ve dinlenememe şikâyeti çoktur.Gizli diyabetin en önemli belirtilerinden biri gece kan şekeri düşmesine bağlı olarak uyanıp yemek yemektir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir