Takılarınız Cildinize Zarar Verebilir!Takılarınız Cildinize Zarar Verebilir!

İmitasyon takı kullanıyorsanız cildinizde alerjik reaksiyonlar olabilir. Cildinizde oluşabilecek kızarıklıkları ve kaşıntıları göz ardı etmeyin.

Kadınların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri de imitasyon takılar. Temas alerjisinin her yaştan insanda sıkça rastlanan bir durumdur. Ve temas eden yabancı bir maddeye derinin verdiği tepkidir.

İmitasyon takıların neredeyse hepsinde nikel kullanılır. Nikele karşı hassas bireylerde, alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.
Allerji deride hafif bir kızarıklık, yanma, kaşıntı, sulanma olabileceği gibi yara da açılabilir. Alerjenle temas süresi, temas eden madde konsantrasyonu, ciltte daha önceden bulunan hasarlar, terleme, göz kapakları ve boyun derisi gibi hassas cilt bölgeleri, cilt kuruluğu gibi etkenler tablonun oluşumunu etkiler.
Nikel hassasiyeti bulunan kişilerde terleme, dermatiti şiddetlendirir.
Nikel içeren objelerin terli bir deriye temasından 15–20 dakika sonra deride kaşıntı başlar. Döküntü, bir iki gün içinde gelişir. Eğer terleme yoksa aynı objelerin saatlerce teması herhangi bir probleme neden olmayabilir. Kolye, yüzük, küpe, metal tokalı kemer, kıyafetlerdeki düğme, fermuar, klips ve benzeri metal aksesuarlar da nikel içerdiği için alerjiye neden olabilir.
Temas Allerjisi Kimlerde Görülür?
Temas alerjisinin özellikle kuru ve hassas cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Bu tür ciltlerin direnci azdır, daha kırılgandır. Diğer önlemlerin yanında, cildin kuruluğunu gidermek için nemlendiriciler kullanılması gerekmektedir.
Neler Yapılabilir?
Bu kişiler her zaman, özellikle banyodan sonra nemlendirici kullanmalıdır. Ayrıca sigara dumanı ve stresten uzak yaşamaya gayret edip yeşil çay, siyah üzüm çekirdeği gibi bol antioksidan içeren gıdaları tüketmeliler.
Biz bu tür hastalara takı olarak daha çok altın ve gümüş, kıyafetlerde de naylon aksesuarlar tercih etmeli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir