Kolunuz Ağrıyorsa Dikkat!Kol ağrısı boyun fıtığının habercisi olabilir. Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, boyun fıtığının, kol ağrısı ile belirti verebileceği bildirildi.

Kol Ağrısına Dikkat

Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, boyun fıtığı şikayetinin vücudun yükünü taşıyan disk dokusunun çeşitli sebeplerle deforme olması sonucunda ortaya çıktığını dile getirdi.
Boyunda hissedilen şiddetli ağrı,  boyun fıtığında görülen en önemli belirtidir.

Yrd. Doç. Dr. Soner Büyükkınacı, hastalığın başlangıç aşamasında boyun ve sırt ağrısı ön planda olduğunu ve fıtık ilerledikçe deforme olan diskin sinirlere baskı yapması sonucu kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar meydana getirdiğini ifade etti.

Büyükkınacı, hastaların direk olarak kol ağrısı ve sırt ağrısı problemleri ile de başvurduklarını söyledi.

Tedavi edilmeyen ileri boyun fıtığı vakalarında omuriliğin baskı altında kalması sonucunda, bacaklarda güçsüzlük, yürüme bozukluğu ve idrar kaçırma gibi problemlerin ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Büyükkınacı, sözlerini şöyle tamamladı;

“Boyun fıtığının başlangıç döneminde, şiddetli ağrı varsa istirahat ve ilaç önerilmektedir. Ağrının azalma gösterdiği dönemde ise fizik tedavi programı önerilir. İlaç olarak ise ağrı kesici, ödem azaltıcı ve kas spazmını çözücü ilaçlar verilir.

Cerrahi yalnızca, detaylı bir muayeneden sonra ilerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı oluştuğunda, omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında, tedaviye rağmen şikâyetleri devam eden hastalara uygulanır” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir