Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalı?Tuz, sofraların vazgeçilmezidir. Hatta bazen yemeğin tadına bile bakmadan tuz ekleriz. Peki günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı?

Tuz Tüketimi

11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat açıklama yaptı. Prof. Dr. Tekin Akpolat, hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerektiğini bildirdi.

Yemeklere bol bol serpilen tuzun vücudun baş düşmanı olduğunu belirten Akpolat, yapılan araştırmaların, günlük tuz tüketiminin günde 5 grama indirilmesiyle dünyada her yıl kalp krizi ve inmeye bağlı 2,5 milyon ölümün önlenebileceğini gösterdiğini belirtti.

Prof. Dr. Tekin Akpolat, yemeklerde tuz yerine baharat, limon suyu, nar ekşisi ya da sirke kullanarak tat katmanın, tuz tüketimini azaltmayı sağladığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı.
“Hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerekir. Tuzun azaltılması, kan basıncını kontrol altına almanın yanı sıra hipertansiyon gelişimini de önleyebilir” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir