Apple’dan Kırılmaz ŞifrelemeTerör zanlısının telefon şifresi kırıldı. Apple kırılması imkansız iPhone üretimi için ayaklandı!

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), California’nın San Bernardino kentinde aralık ayında düzenlenen terör saldırısının zanlılarından Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’un şifresini kırma talebini reddetti ve hükümet tarafından kırılması imkânsız iPhone’lar üretmek için çalışmalara başladı.

iphone-kırılmaz-şifre

New York Times gazetesinin haberine göre,
Apple’ın iPhone’un güvenlik özelliklerini istediği şekilde geliştirmeyi başarması halinde emniyet güçlerinin işinin daha da zorlaşacağı ifade edilirken, Apple’ın bu amacına ulaşacağını kesin gözü ile bakıldı. Şirkete yakın kişilere dayanarak verilen haberde, kişisel gizlilik ile güvenlik arasında giderek büyüyen tartışmaların ancak Kongre’nin yeni bir yasal düzenlemesiyle çözüleceği savunuldu. Operatörlük hizmeti veren şirketler, yasa gereği, sahip oldukları bilgileri emniyet kuvvetleriyle paylaşmak zorunda olmasına karşın söz konusu kanun Apple ve Google gibi teknoloji devlerini kapsamıyor. Los Angeles şehrindeki mahkeme Apple’ın FBI’ın soruşturmasına teknik yardım sağlaması gerektiğine hükmetmiş ama şirket CEO’su Tim Cook, bu talebin yerine getirilmesinin dünyadaki bütün iPhone’ların güvenliğini tehlikeye atacağını dile getirerek, mahkeme kararına uymayacaklarını duyurmuştu.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir