Çorap İle Neden Uyunmamalı!Çorap İle Neden Uyunmamalı!

Çorap ile uyumak kan dolaşımını bozuyor!

Çorabın lastiklerinin uzun süre sıkması sonucu ‘periferik’ dolaşımı olumsuz etkiliyor. Kan dolaşımının bozulması ile de ayakta morarma, deri kuruluğu, tırnak bozulmalarına sebep oluyor.

Çorap ile uyumak ayrıca mantar oluşumuna etki edebiliyor. Ayağın terlemesi ve havasız kalması sonucu ile ayak mantarı enfeksiyonuna sebep olabiliyor. İyi durulanmayan çoraplar ile de allerjik dermatit ( egzama) ile de karşılaşmak mümkün olabilir.

Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler oluşturabilir. Bu sebep ile gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı açısından son derece önemlidir.

Doğru çorap ve ayak bakımı

Ayakkabılar, ayağı terletmeyen, pamuklu çoraplarla giyilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra iyi durulanmalıdır. Tırnaklar ete batmayacak şekilde düz olarak kesilmeli, hijyenik olmayan aletlerle pedikür yapılmamalı, ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları iyice kurulanmalı ve uygun bir kremle ayak kremlenmelidir. Bu faktörlere dikkat edilmezse, ayakta çeşitli ortopedik bozuklukların yanı sıra mantar, nasır, egzama, tırnak batması, tırnak enfeksiyonları gibi birçok dermatolojik sorunla karşılaşmak mümkündür.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir