Sağlığa Yararlı İçecekler Ve KalorileriHer gün farklı aralıklarla bir çok içecek tüketiyoruz. Tükettiğimiz içecekler sağlımızı nasıl etkiliyor? İçtiğimiz içecekler ne kadar kalori ve ne içeriyorlar?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, sağlığınız için içebileceğiniz içeceklerin neler içerdiğini ve kalorilerinin ne kadar olduğunu anlattı.

Su

Su tüketimi

Su başlıca içeceklerin başında geliyor. Yararları saymakla bitmeyecek olan suyun tırnağımızdan, saçımıza, böbreğimizden, bağırsağımıza kadar önemi var. Yetersiz su tüketiminin vücudu dehidratasyon adı verilen susuzluk durumuna sokacağı biliniyor.

Çay

Çay Zararlı Mı

Siyah çay , yeşil çay, beyaz çay  fark etmiyor. Hepsi faydalı. Diş sağlığına ve kalbe iyi geliyor. Yeşil çay ise daha fazla antioksidan içeriyor.
Osteoporoz, kanser, kalp hastalığı ve diş çürükleri oluşum riskini azaltır. Yeşil çay zengin bir flavonoid ve polifenol konsantrasyonu içerir. Doğal antioksidan olduklarından hücreleri karsinojenlere karşı korurlar, vücutta serbest radikalleri nötralize ederek tümör büyümelerini engellerler.

yeşil çay

Ayrıca bu antioksidanlar kan damarlarını rahatlatıp, kan pıhtılarının oluşumunu engelleyerek kalp krizi ve felç oluşumunu karşı da vücudu korurlar. Florür içermesi sebebiyle dişleri güçlendirir, flavonoidler kemikleri güçlendirir, osteoporoz ve diş çürüklerini azaltır. Kalori içermez.

Sıcak Çikolata

Sıcak Çikolata

Sıcak Çikolata

Sıcak çikolata, ruh halini iyileştirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Çikolata serotonin nörotransmitterinin üretimini arttırır, serotoninde ruh halini düzenleyen bir hormondur. Düşük serotonin seviyeleri depresyonla ilişkilidir.
Kakao polifenollerden de zengin olduğu için hücreleri oksidatif hasara karşı korurlar. Oksidatif hasar HDL (iyi kolesterol )’yi düşürür bu da artmış kalp krizi riski ile ilişkilidir. Ev yapımı bir sıcak çikolatanın 240 ml yaklaşık 195 kaloridir.

Süt

Süt

Sütün içerdiği kalsiyum sadece kemiklerimize iyi gelmiyor, düzenli kalsiyum alımının kilo alma riskini de azalttığı artık kanıtlanmış bir gerçek.

Yüzde 1 yağlı süt
Açlığı gidermeye yardımcıdır, osteoporoza karşı korur. Karbonhidrat, protein ve az miktarda yağ ile tüm besin öğelerini içerir. Sindirimi yavaştır ve uzundur, tokluk sağlar. Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır, besinlere karşı oluşan aşırı isteği giderir. Kalsiyum için ideal bir kaynaktır. D vitamini de içerdiği için kalsiyum emilimi daha iyi sağlanabilir. Kalsiyum aynı zamanda vücut hücrelerini yağ yakımı için teşvik eder. Hedef kiloya ulaşmak ve korumak için az yağlı süt ve ürünleri tercih edilmelidir. 240 ml süt yaklaşık 120 kaloridir.

Saf Meyve Suları

Meyve Suları

Meyve sularının kalori ve şeker içerikleri yüksek olabileceğinden ötürü dikkatli tüketimi öneriliyor. En çok tüketilen meyve sularının başında gelen portakal suyu…

Portakal Suyu

Portakal Suyu

Portakal Suyu; katarakt, kanser, doğum kusurlarıyla mücadelede ve bağışıklığı güçlendirmede etkilidir. Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, kuvvetli bir antioksidan olması ile çeşitli hastalıklara karşı özellikle katarakt ve akciğer kanseri gibi koruyucu özelliktedir. C vitamini hücreleri kanserli hale getiren oksidatif hasarı engeller.
Bağışıklık hücre fonksiyonlarını geliştirerek enfeksiyonlara karşı güçlü bir şekilde savaşır. Portakal iyi bir folat kaynağı olduğundan fetüsleri nöral tüp defektlerine karşı korur. Kemiklerin korunması için ekstra fayda sağlamak için kalsiyumla zenginleştirilmiş portakal suları denenebilir. 240 ml portakal suyu yaklaşık 115 kaloridir.

Kızılcık Suyu

Kızılcık Suyu

Kızılcık Suyu; diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcıdır. Araştırmalar kızılcıkta bulunan idrar yolları enfeksiyonlarına karşı savaşan antibakteriyel özelliklerin periodontal ( diş eti )hastalıklara karşı da koruyucu özellikte olduğunu göstermektedir. Meyve sularının şeker içeriklerinden ötürü günde 1 su bardağı ile sınırlandırılmaları gerekir. Etiketin 0 meyve suyu ibaresini bulundurması gerekir. 240 ml kızılcık suyu yaklaşık 140 kaloridir.

Kahve

kahve

Ülkemizde severek tüketilen ve kırk yıl hatırı olan kahve; şeker hastalığına yakalanma riskini düşürüyor. Antidepresan etkisi de var. Ama kafein nedeniyle aşırıya kaçmamak gerekiyor. Türk kahvesi (sade), özellikle şekersiz olduğu için ara öğünlerde tercih edilebilir. Potasyum, magnezyum, fosfor içeriğine sahip bir içecektir. Gün içerisinde 1 fincan kadar tüketilmesi yeterlidir.

Filtre Kahve (Şekersiz) 4 kcal (100 g)

Türk Kahvesi (Sade) 10 kcal (100 g)

Sebze Suları

Sebze Suları

Sebze suları, meyve sularına göre daha az kalori ve şeker içeriyorlar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirip hasta olmanızı engelleyeceğinden oldukça sağlıklılar.

Domates Suyu

Domates Suyu

Yazın en çok tüketilen domates sayısız kansere karşı korur. İşlenmiş domates ürünleri bir antioksidan olan likopenin en zengin kaynaklarıdır. Likopenin akciğer, mide, kolorektal, yemek borusu, pankreas, ağız, meme ve rahim ağzı kanser oluşum risklerine karşı koruyucu özelliği vardır. Likopen aynı zamanda akciğer ve kalbi oksidatif hasara karşı korur, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. 180 ml domates suyu yaklaşık 31 kaloridir.

Soya Sütü

Soya Sütü

Çözünür lif ve soya proteini içerir, LDL (kötü kolesterol) ve trigliseridleri azaltmaya yardımcıdır. Kalp hastalık riskini azaltır. İnek sütü yerine tercih ediliyorsa kalsiyum, A ve D vitamini ile zenginleştirilmiş olanlar seçilmelidir. Soya fitoöstrojenler içerir, göğüs kanseri oluşum riskini arttırabilmektedir. Ailesinde kanser geçmişi olan veya daha önce geçirmiş olanlar soya sütü tüketmeden önce doktorunuza danışın. 240 ml soya sütü yaklaşık 81 kaloridir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir