Kronik Hastalığa Sebep Oluyor!Fast food tarzı yiyecekler çocuklarda kronik hastalık nedeni oluyor!

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zerrin Orbak, ailelerin çocuklarını fast food tarzı yiyecek ve şeker içeren içeceklerin obezite ve bunun beraberinde getirdiği birçok kronik hastalığa yakalanma riski bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Orbak, çocukların mümkün olduğunca kalorisi yüksek fast food beslenme tarzından uzak tutulması gerektiğini ve bu tür yiyeceklerde katkı maddesi de bulunduğunu belirterek, “Ailelerin çocuklarını, obezite ve bundan kaynaklanan birçok kronik hastalıktan korumak için fast food beslenmeden ve şekerli içeceklerden uzak tutmaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

Şişmanlık alınan kalori miktarının harcanandan fazla olmasıyla meydana geliyor!

Fast food tarzı yiyecekler çocuklarda kronik hastalık nedeni oluyor!

“Şişmanlığın önlenmesi açısından alınan ve harcanan kalorinin denge içerisinde olması lazım. Aktivitelerimizi artırmak suretiyle ya kalorimizi azaltacağız ya da harcadığımız enerjiyi artıracağız. Bir çocuğun ağırlığı boyuna göre normal değerlerin altında olursa bu durumu ‘kötü beslenme’ olarak tanımlıyoruz. Bu durum birtakım problemlerin, kronik rahatsızlıkların habercisidir.”

Kalori miktarı çok önemli.

Düzenli aktivite ve dengeli beslenmeye özel önem verilmelidir. Kalorinin dengeli olmasını sağlamak için de mümkün oldukça çocukları fast food türü yiyeceklerden uzak tutmak gerekiyor. Hem yağ, kalori ve tuz içeriklerinin yüksek olması hem de içerdikleri başka katkı maddeleri açısından bu tarz gıdalar çok zararlı” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir