İlaçları Burada Saklamayın!Buzdolabındaki ilaçlar bozulabilir!

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göknur Aktay, “Belirli bir sıcaklığın altında saklanan ilaç, kristalleşip bozulabilir. Üzerinde ayrıca belirtilmemişse ilaç buzdolabında muhafaza edilmez” dedi. İlaç kullanan kişiler ilacı yanlış kullanıyor yada yanlış muhafaza ediyor. Sonra, da ‘İlaç verdi hekim ama bir işe yaramadı’ diyor. İlaçtan istenilen etkiyi elde edemiyorsak aslında bu sonuçtan yarıya yarıya biz de sorumluyuz.”

Prof. Dr. Göknur Aktay, ilaçlar hakkında vatandaşların bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı ve , “Nasıl trafiğe çıkmanın kuralları varsa ilaç kullanmanın da kuralları var. Bu kuralları bilirsek, kullandığımız her ilaçtan istenen düzeyde etki sağlarız” dedi.

Aktay’ın ilaçlar hakkındaki önerileri şu şekilde:

İlaçları eczaneden alırken, o ilacın saklama koşullarını, kullanım şeklini, toz şeklinde olup sulandırılarak kullanılan ilaçların hazırlanış şekillerini çok iyi öğrenilmeli.

  1. İlaçlar su dışındaki içecekler ile içilmemeli.
  2. Saklama koşulları iyi bilinmeli.
  3. “Halk arasında ilaçları buzdolabında saklamak gibi yanlış bir davranış var. Belirli bir sıcaklığın altında saklanan ilaç, kristalleşip bozulabilir. Üzerinde ayrıca belirtilmemişse ilaç buzdolabında muhafaza edilmez.
  4. Kullanılan ilaçtan beklenmedik etki görüldüğünde acilen eczacı veya hekime başvurulması gerekli
  5. İlaçları nasıl, hangi doz ve şartlarda kullanacağına dikkat edilmeli.

“Antibiyotiklere dikkat! Etki alınamıyor! “

“Ülkemizde, kendi kendimize ya da komşuya, arkadaşa danışarak, internetten okuyarak ilaç kullanma alışkanlıklarımız var. Günümüzde antibiyotiklerin bilinçsiz kullanılmaları sonucu, zaman içinde etkili olamamaları söz konusu. Çünkü bakterilerde antibiyotiklere karşı hızla direnç gelişimi tespit ediliyor. Tıp, eczacılık sektörü bu direnç gelişimi yüzünden sürekli yeni antibiyotikler geliştirmek ve üretmek zorunda kalıyor. Daha güçlü ilaç demek, daha güçlü yan etki ve zarar demek. İlaç kullanma alışkanlıklarımızı doğru geliştirirsek, ilaçlarla yapılan tedavilerde istenilen düzeyde başarılı olunur. Aksi takdirde hem sağlığımız hem de ülke ekonomisi kaybeder.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir